1 Mystiek en wetenschap E. J. MONTFOORT ZOON J- B. G.VERBURGT Aan alle lezers, Om enige verwarring of twijfel te voorkomen zal in het vervolg de titel van de rubriek „Op het spreekuur van een psychodiagnost", waar mede de meesten van ons reeds vertrouwd zijn in de toekomst heten: EEN PSYCHODIAG NOST GEEFT ADVIES". Van de zijde van enkele lezers schijnt er een misverstand gerezen te zijn dat onze rubriek „op het spreekuur van een psychodiagnost" van dezelfde hand komt als een serie artikelen uit een bekend mystiek maandblad en als op schrift heeft: „Uit de praktijk van een psycho diagnost", verzorgd door de heer Chandu. Om alle misverstand welke hierdoor waar schijnlijk gerezen is voor goed uit de weg te ruimen wordt nadrukkelijk vermeld dat dit niet het geval is en mijn rubriek geheel los daarvan staat. Overigens zal onze rubriek met de nieuwe kop „Een psychodiagnost geeft advies" in niets verschillen met de voorafgaande artikelen en onze lezers trouw van advies blijven dienen. De heer Chandu bied ik mijn welgemeende verontschuldiging aan voor het eventueel ge rezen misverstand. SYMBOLIEK, MYSTIEK EN MAGISCHE INVLOED VAN DE KLEUREN Als sluitstuk over deze verhandeling over de kleuren-techniek zou ik U enige praktische wenken en aanwijzingen willen geven op dit terrein. (Wellicht zullen er ook lezers zijn die na de bestudering van deze popularie uiteen zetting graag meer wensen te weten over de kleuren-techniek. Hun raad ik aan om mijn binnenkort gereedkomende werk: Praktische leer en toepassing der kleuren-techniek in het dagelijkse leven" te bestellen. (De inteken prijs bedraagt 6.50). Dat er bijzondere grote waarde gehecht wordt aan de kleuren-wetenschap getuigen de medici, psychologen en andere wetenschapsmensen die hiermede werken om een blik te werpen in de menselijke ziel. Zeer bekend en gebruikelijk is de z.g. „Kleuren-pyramide test", ontworpen door Prof. Heiss. Genoemde test verschaft zeer nauwkeurige gegevens aangaande de structuur, gesteldheid enz. van de proefpersoon. Bij een keuze van huwelijkspartners geeft de kleuren-test eveneens een onfeilbaar advies. Uit het voorafgaande konden wij reeds opma ken dat er z.g. „warme" kleuren en „koude" kleuren bestaan. O.a. rood en oranje rekenen wij tot de warme kleuren. Groen en blauw behoren tot de koude kleuren. Mensen welke de eerste groep van kleuren prefereren hebben hun gedachten en strevingen in het bijzonder op de buitenwereld gericht. Zij zijn vitaal en min of meer zelfbewust. Velen onder hen kunnen onevenwichtig zijn. Personen welke de koude kleuren prefereren zijn meer in zich zelve gekeerd. Hun gedachten en streven zijn meer naar binnen gericht. Men dient nimmer uit het oog te verliezen dat er wel tientallen combinaties van één kleur bestaan zodat men wel terdege moet uitkijken om een vaststaande conclusie te maken. Ook mogen wij nimmer aan de hand van iemands kleding, e.d. absolute gevolgtrekkin gen maken. Dit zou te speculatief zijn. Allerlei omstandig heden zoals bijv. de heersende modekleur, etc. zouden uw diagnose kunnen misleiden. Wij kunnen verder opmerken, dat mensen die oranje als lievelingskleur hebben zich graag in drukke gelegenheden vertonen. Zij bevinden zich graag in veel gezelschap en zijn liefheb bers van lekker eten. Zij die van groen houden zijn vaak kleinzielig. Blauw-groene mensen zijn koel en denken al leen aan zich zelve. In het huwelijk zijn zij vaak egoïstisch en houden geen rekening met hun partner(in). De liefhebbers van blauw hebben vaak een moeilijk karakter, ze zijn voorzichtig tot op het sluwe af. Vaak presteren zij wat op zake lijk gebied. Wij komen tot de conclusie dat de meeste sterke en tactvolle figuren een liefde hebben voor de koude kleuren. De slappe persoonlijk heden prefereren vaak de lichtere kleuren. Opgeruimde mensen hebben en kiezen de meer sprekende kleuren. Aan de hand van uw lievelings kleuren en de combinatie ervan zou ik uw karakter kunnen analyseren, gebreken opsporen welke storend werken voor een toekomstige carrière en zelfs in grove trekken uw toekomstig leven uit stippelen. In de geneeskunde weet men dat een groep abnormalen een ziekelijk verhoogde neiging hebben naar een brandend rood. Zo is bijv. bij de pyromanen deze prikkel naar dat rood zo groot dat zij overgaan tot brandstichting. Bij mismaakten merken wij een smakeloze kleur-keuze. Lijders aan gal en leverkwalen hebben vaak een verhoogde neiging naar de groene kleur. De gele kleur schijnt een opkla rende en zenuwsterkende werking te hebben. Onomstotelijk komt vast te staan dat er tus sen de zieke mens en de bepaalde kleuren een soort wisselwerking bestaat. Van deze weten schap profiteert men door de ziekenhuizen en sanatoria zorgvuldig van een bepaalde kleur te voorzien die de genezing van de patiënten beïnvloeden of bevorderen. Tenslotte wil ik de lezer op het hart drukken om, niettegenstaande de wetenschap, dat de kleuren in belangrijke mate ons leven beheer sen, zich toch vooral niet onnodig laten sugge reren of beïnvloeden bijv. in verband met reclame campagnes, e.d. Zo worden o.a. levensgevaarlijke insectendodende middelen en dergelijke bestrijdingsmiddelen het publiek aangeboden en opgedrongen via de meest frisse en kleurige tinten, waardoor de koper het idee krijgt dat bij de koop van dergelijke middelen tevens frisheid en gezondheid in huis haalt. Het tegendeel is echter het geval en reeds is er onnoemelijk veel leed geschied door de misbruik van dergelijke kleuren- reclame. De kennis van de kleuren kunnen w«ij ook met succes toepassen bij de inrichting van ons huiselijk interieur. Wij kunnen onszelf helpen gelukkiger te leven. Geef bijv. uw slaapkamer rustige kleuren zoals blauw, grijs of lichtgroen. Of het U suggestie zal lijken of niet maar in deze ka mer zult U beter kunnen uitrusten en onge stoorder slapen. Wanneer uw slaapkamer rood is dan zal deze kleur slecht op uw gestel werken. Indien U moe bent zult U onmogelijk in deze rode kamer tot algehele rust kunnen komen en rusteloos blijven. In uw huiskamer moogt U rustige tinten gebruiken, geen wit, maar warme levendige kleuren. Voor hen die zich vaak wensen terug te trek ken, hetzij voor meditatie, hetzij voor overpein zingen, dient men hiervoor een eenvoudige kamer in te richten, eerder sober als te vol waardoor U afgeleid zou kunnen worden. Geef deze kamer de mystieke kleur paars welke U zal helpen in eigen gedachten te verzinken. Wij zien dat een bepaalde kleur niet alleen een bepaalde sfeer schept maar ook verbonden is met hogere krachten. Dit mogen wij nimmer uit het oog verliezen. Speciaal voor gevorder den in de Yoga-Ieer wil ik het volgende ver melden: De vijf mandala-principes worden vergeleken met de elementen: ether-lucht-vuur-aarde-water. Deze vijf elementen hebben elk een eigen trilling welke op onze geest-lichamelijke con stitutie inwerken. (De elementen hebben ieder een eigen kleur welke overeenstemmen met bepaalde klanken of trillingen). Bij de opkomst van de zen vangt de eerste trilling aan, welke ongeveer 23 minuten duurt en de blauwe trilling wordt genoemd. Gedu rende deze periode heerst er rust en samen hang. De 2e trilling is groen (snelle voltrekking van het kort bestaan). De 3e trilling is rood (disharmonie). De 4e trilling is geel (harmo nie en ontwikkeling van blijvende duur). De 5e trilling is wit (scheppend klimaat). De elementen: ether - lucht - vuur -aarde - water hebben dus resp. de kleuren blauw - groen - rood - geel - wit. Met de toepassing van het bovenstaande kan de yogi zelf leiding geven in zijn levenswijze. Beste lezers, de opzet van deze verhandeling over de kleuren-wetenschap heeft geen andere bedoeling dan U op populaire en aantrekke lijke wijze kennis te laten maken met deze, voor velen nog onbekende kracht. Laten wij nimmer afwijzend staan tegenover dingen of verschijnelen die nii nog onver klaarbaar of bovennatuurlijk voor ons zijn en het smalend te verwijzen tot het rijk der fantasie of hersenschimmen. Of wegens uw geloofsovertuiging deze onbegrijpelijke kennis te verloochenen daar het niet past in een be paald plan van het geloof. Deze z.g. onver klaarbare en bovennatuurlijke verschijnselen komen allerminst uit de boze of het kwaad. Ze behoren tot een deel van de natuur en dus tot een deel van God. Laten wij profiteren van het voorrecht dat God ons steeds dieper laat doordringen in zijn geheimenissen. Alle correspondentie betreffende deze rubriek kunt U richten aan: H. M. Lapré - Postbox 409 Den Haag. Op 16 nov. j.l. overleed te Wijk a. Zee, onze lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder JOHANNA MARIA ELISABETH VATTEROTH-WESTPLAT Amsterdam: O. Vatteroth-van Beek Middelburg: B. Vatteroth-Postma Kinderen en kleinkinderen De begrafenis heeft in alle stilte plaats gevonden. (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) r thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven ha ge Tel.: 3 32288

Tong Tong | 1963 | | pagina 17