VENEZUELA (II) Venezuela maakte zich op 5 juli 1811 vrij van de Spaanse overheersers, die hier ruim 300 jaren geregeerd hebben, onder aanvoering van Venezuela's grootste held, El Libertador Simón Bolivar, geboren in Caracas op 24 juli 1783. De 5de juli is daarom de belangrijkste feestdag van het jaar. Simón Bolivar stierf op 17 december 1830, op 47-jarige leeftijd in Santa Maria (Columbia). Zijn stoffelijk overschot werd op eigen verzoek naar Caracas overgebracht en bijgezet in het „Pantéon Nacional", een mausoleum bedoeld als laatste rustplaats voor Venezue la's grote helden. Zijn standbeeld staat op de „Plaza Bolivar", in het centrum van het oude stadsgedeelte. Men mag via de Plaza Bolivar de weg afsnijden, maar NIET beladen met pakjes, zelfs niet met één pakje in de hand; mannen moeten een jas aan hebben. Wie dit toch probeert te doen, vaak uit onwetendheid, wordt door een wacht aangehouden en beleefd verzocht om te lopen. Overigens zijn hier niet veel dingen verboden. In parken mag men gaan, staan en zitten, zelfs picknicken waar men maar wil; geen bordjes die je waarschuwen, dat je ergens wel lopen, maar niet zitten mag en dat het gras moet worden gespaard. De parken hier zijn plaatsen van ontspanning, waar kinderen naar hartelust mogen ronddraven. De andere grote held van Venezuela is ..Francisco Miranda", waar een Staat naar genoemd is en waar zijn standbeeld staat. Ze noemen hem „El Precursor" (Voorloper), omdat hij de eerste generaal was. die aan de bevrijding heeft gewerkt. Ook hij werd in Caracas geboren; hij stierf in een Spaanse ge vangenis in 1816. Andere grote figuren waren „Sucre", „Paez" en „Urdaneta", waar stads wijken naar genoemd zijn. Venezuela met een oppervlakte van 912.050 KM2, en 72 eilanden, waarvan ,,Isla Margarita" door de parelvisserij het belangrijkste is heeft een bevolkingsaantal van slechts 7,5 mil joen, waarvan ongeveer 600.000 vreemdelingen zijn. In Caracas leven ongeveer 1,2 miljoen en in Maracaibo 430.000. Door de ontdek king van aardolie (1914-1917), werd Vene zuela opeens een zeer rijk land, waar de weelde niet op kon. Caracas veranderde in zeer korte tijd van een onbeduidend stadje in een hypermoderne wereldstad met prrachtige wegen, autopistas (autobanen), tunnels, waar van één 1800 M lang is, kathedralen, kerken, scholen, winkelcomplexen, automercados (zelf bedieningszaken, waarvan 3 van Rockefeller), grote en kleine warenhuizen, enorme zieken huizen met equipement waar Nederlandse doktoren van zouden watertanden, bank- en kantoorgebouwen, eenvoudige en luxueuze edificios (flatbuildings) van 2 tot 3 ver diepingen hoog, musea, theaters, bioscopen met gemakkelijke uitschuifbare fauteuils en zoveel ruimte tussen de rijen stoelen, dat zelfs mensen met lange benen er graag heen gaan, onnoemlijk veel restaurants, bars en café-res taurants waar men heerlijk op het terras kan zitten, of zittende in je auto bediend wordt, dure nightclubs, peperdure luxe hotels zoals het hotel Tamanaco, Avila en El Conde, een hippodroom, dat voor de paardenracebanen in Europa niet onder hoeft te doen, een prachtig stadion, een arena voor stierengevechten, dure deftige en minder dure en minder deftige clubs met zwembaden, tennisbanen, prachtige golflinks, clubs aan zee waar men behalve aan gewone sport ook aan alle soorten watersport kan doen (daarvan is Puerto Azul de grootste en mooiste met restaurants en flatbuildings waar 3000 mensen kunnen logeren), radio- en televisiestations, die tot middernacht non-stop in bedrijf zijn, prachtige uitgestrekte parken, één met een dierentuin, speeltuinen waarvan Coney Island" de populairste is, eenvoudige in Moorse of moderne stijl gebouwde quintas (villa's) en enorme huizen, die „palacios" worden genoemd en inderdaad op kastelen lijken, doordat ze vaak door hoge muren omringd zijn, met uitgestrekte tuinen, eigen zwembaden en interieurs zo extravagant rijk, dat een gewoon mens het niet bevatten kan; de bouw van deze palacios wij wonen omringd door deze enorme huizen alleen al moet miljoenen hebben gekost. Verder heeft Caracas een Universiteitsstad, die naar men zegt. na die in Mexico de mooiste op de we reld is, met prachtig aangelgde wegen en tuinen en een meer dan prachtige Aula, de ..Aula Magna" en een ziekenhuis met 1400 kamers voor patiënten, laboratoria en alle moderne instrumenten, die men zich maar be denken kan. Zonde en jammer, dat deze mooie Universiteitsstad nu meer een politiek- dan een studiecentrum is. Met de grote rijkdom en autobanen, kwamen natuurlijk ook de auto's. Op enkele motor fietsen na, kent Caracas geen ander vervoer middel. Fietsen zijn kinderspeelgoed! Het bezit van een dure wagen, bij voorkeur een Cadillac met daarnaast nog een paar andere dure auto's voor de Senora en de rest van het gezin, is voor velen echter niet meer zo, want de rijkste tijd, toen men b.v. door grondspeculatie, hui zenbouw, e.d. slapende miljonair werd, is thans voorbij. Wij vragen ons af, of na de vele vette jaren inderdaad evenzovele magere jaren zullen volgen voor dit mooie en zo bevoor rechte land. De werkeloosheid is zeer groot. Bankroven op klaarlichte dag, diefstallen en andere misda den zijn aan de orde van de dag. Naast alle rijkdom die er nog is, heerst er bittere ar moede. Sociale voorzieningen kent men hier bijna niet. Van de 1,2 miljoen inwoners van Caracas, leven 300.000 in hutten en krotten van bordpapier, leem of baksteen, verstoken van water. In heel Venezuela wonen 2 mil joen mensen zo. Deze krotten noemt men „ranchos". Hier hokken de armsten, die hele maal niets bezitten, zij die te weinig verdienen en teveel kinderen hebben (minstens 6 bene den de 15 jaar) om de hoge huur van een appartement te kunnen betalen en zij die het niet zo nauw nemen met God en gebod. Dat deze rancho-complexen ware broeinesten zijn van misdaad en erger, behoeft geen betoog. Veelal tegen heuvelhellingen gebouwd en ge verfd in helle kleuren helblauw en hard- rose zijn zeer geliefde kleuren zien deze complexen, beschenen door de felle zon, er uit de verte zeer pittoresk uit. Voor de huidige regering vormen zij echter met de duizenden buiten echt geboren en verwaarloosde kinderen (±270.000 in heel Venezuela; de misdadigers van de toekomst), een paar moeilijk op te lossen problemen naast de vele andere die ze heeft. Het hebben van buitenechtelijke kinderen, zelfs van verschillende vaders, is hier geen schande. Kinderen zijn van de moeder, waar de vader, als die bekend is, zich niet al te druk over behoeft te maken. Ik spreek hier natuurlijk over het gewone volk. De kerk in samenwer king met particulieren, doet al het mogelijke om een deel van deze kinderen (10.000 per jaar) een tehuis en opvoeding te geven, ten einde van hen goede burgers en burgeressen te maken, maar het steeds aangroeiende aantal vraagt ieder jaar meer en meer geld. Bijna dagelijks raken hier kinderen tussen de 2 en 14 jaar zoek. Door de radio en via de televisie wordt dit bekend gemaakt, maar verder hoort men er niets meer van. Over deze zoekge raakte kinderen doen vele nare verhalen de ronde, maar niemand weet er iets positiefs van te vertellen. Men zegt, dat de hele kleintjes over de grens naar Columbia worden gesmokkeld waar ze als bedelkinderen worden gebruikt, maar of dit waar is, weet ik niet. Een ander groot probleem is de smokkelhandel tussen Curasao en Venezuela en tussen Vene zuela en Columbia. Gestolen auto's zegt men, en geld afkomstig van bankroven, zo schrijven de kranten, gaan naar Columbia. Autodief stallen zijn aan de orde van de dag. Zo werd in november van het vorige jaar van één van onze kennissen, zijn volkswagen gestolen. Toen hij daar aangifte van deed bij de wijkpolitie, vertelde hem de dienstdoende wachtcomman dant. dat hij op die dag de 7e gedupeerde volkswagen-eigenaar was. Deze kleine wagens, die hier nieuw Bs. 11.000.kosten, zijn zeer in trek. Een andere kennis vond haar oude wagen gesloopt ergens in de stad terug. Op het ogenblik rijden er in Venezuela ongeveer (Lees verder pag. 21) Niet Pasar Ikan, zoals U misschien zou denken maar: ..Estado Nueva Esparta Isla de Margarita' zoals achter de foto staat. '6

Tong Tong | 1963 | | pagina 6