VOOR DE VROUW Obral besar (van alle minder goede dingen) Kokkie geeft U de vijf Italiaanse correspondentie WAROENG SOEBOER i Alle rijsttafelartikelen 2 Indische koekjes 3 Aziatische souvenirs 4 Rijsttafelgerechten 5 Verzending van paketten over de gehele wereld Kokkies Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp AMSTERDAM - W. In Holland heet het met een keurig woord Seizoens Opruiming en hier in Amerika zeggen ze botweg SALE. Net als in Holland, Indië en Amerika zijn er altijd winkels die in een voortdurende staat van obral besar verkeren. Die winkels puilen meestal uit van de barang en het is voor de hand liggend dat ze af en toe een flinke opruiming nodig hebben en niet kun nen wachten op een gezapig verkoopje. Meestal knopen wij huisvrouwen dan van zelfsprekend een prijsverlaging vast aan die obral. Maar wie heeft het over verlaagde prijzen? Intussen koop je toch maar, je bent vanwege de schreeuwende reclames in rood op de etalageruiten of door het wap perende spandoek over de weg al in een koop-stemming. Je zal letterlijk gespro ken koste wat het kost wat van de obral besar mee naar huis nemen. Als je vriendinnen en de huisgenoten je buit laat zien zeggen ze alleen: „O", op een manier van: „bedankt voor de waar schuwing". Want wat obral-besar, Seizoens Opruiming of Sale in feite betekent, willen we niet zo zien: weg met de oude rommel, we hebben plaats nodig voor nieuwe en betere zaken. Nu krijg ik dit obral-gevoel altijd vanzelf tegen het eind van het jaar. Een soort behoefte om het nieuwe jaar schoon te beginnen. Na het kwistig uitdelen van geluk wensen denk je in een verloren ogenblik: Het wordt toch eens tijd om een beter mens te worden. Ruimer, begrijpender, minder egocentrisch. Het had al zo lang gemoeten eigenlijk. Wat ga ik zelf nu op de obral besar gooien? Om te beginnen zal ik in het nieuwe jaar eens serieus wat aan mijn geestelijke op voeding gaan doen en me er niet bij neer leggen dat het „toch al telaat is". Meer betere boeken lezen en minder interesse hebben voor de Ware Geschiedenis van Soraya. Proberen de lessen te beëindigen waarvoor ik me heb laten inschrijven. Ik zal wat meer begrip en enthousiasme opbrengen voor het doen en laten van de teen-agers en niet meer denken dat ze knettergek aan het worden zijn. Ik zal iedere dag een uur vroeger opstaan dan gewoonlijk en zodoende 366 meer actieve uren hebben dan in 1963. En wat kan een mens in 366 uren al niet doen! Ik zal ophouden met alle artikelen te kopen die ze in de warenhuizen demonstreren of in de mail-order business aanprijzen en op deze wijze het bankroet van mijn huishou ding belangrijk opschorten. Ik zal mijn buurvrouw definitief zeggen dat ze met haar koffie en haar buurpraatjes naast de antenne op 't dak kan gaan zitten omdat ik geen tijd meer voor haar heb. Ook al voorzie ik dat ze dan uit wraak haar hond zal loslaten als ze mijn tuinhek openziet. Dat tuinhek zal ik overigens trouwens altijd sluiten. Ik zal van alle nieuwtjes mij door vrouwen verteld, de helft minstens proberen te ver geten en de andere helft voor mezelf hou den. Op deze manier daardwerkelijk mee werken aan de wereldvrede (zegt mijn man). Ik zal minstens een keer per week een nieuw recept uitproberen en me er niets van aantrekken als niemand er van wil eten. Eens zal men toch wel inzien dat ik het deed om voeding met opvoeding gepaard te doen gaan. Ik zal geen boze ingezonden stukken meer schrijven en domme wraakgevoelens t.o.v. autoriteiten overboord gooien. En proberen te beseffen dat ik wel de laatste persoon ben, naar wie we zullen luisteren, gesteld dat ik gelijk had. Ik zal de was strijken op dezelfde dag dat ze droog is en niet meer wachten tot ieder een in huis kermt „dat ze niets meer hebben om aan te trekken". Ik zal tweemaal zoveel en tweemaal zo grote asbakken kopen, aldus het twistpunt „as op de grond" elimineren. Ik zal alle brieven die ik ontvang binnen een week beantwoorden. Ik zal met straffe hand proberen mijn gezin te doen wennen aan vaste taken, zoals iedere moeder door alle eeuwen heen gedaan heeft. Het zal enorme moeite kosten de jongens tot het regelmatig schoenen poetsen te krijgen en de dochters tot het afruimen van de tafel, maar de zodoende uitgespaarde tijd zal ik kunnen besteden aan de opbouw van mijn geest. Heb ik nog wat vergeten of was dat alles wat ik op de opruiming wilde gooien? Alle kwade zaken die 1964 tot een nieuw ver knoeid jaar zouden hebben gemaakt. Als alles nu gebeurt zoals ik het graag zou willen, dan ben ik eind 1964 een nieuw, beter mens geworden. Als... Maar wie weet wat het nieuwe jaar brengen zal? Wie weet welke nieuwe artikelen er zullen komen als de obral over is. Weten In Tong-Tong van 15 december 1963 was een Italiaanse brief opgenomen, waarvan we de vertaling niet konden geven. Nu is een van onze lezeressen zo vriendelijk ge weest ons een vertaling van deze brief te geven hoewel, zoals zij zegt, ze nog maar een beginneling is. Wij laten deze brief dus in het Nederlands volgen en we hopen dat we niet tevergeefs een beroep doen op uw goede hart. Ik ben een vader van 42 jaar, helaas op de leeftijd van 34 jaar trof een spontane ver lamming het linker deel van mijn lichaam. Ik breng mijn lange dagen van ziekte bijna steeds door in de eenzaamheid van het kamertje van mijn dochter Piera. Vandaag durf ik U te schrijven om aan uw vriendelijke (aardige) lezers te vragen een klein bewijs van vriendschap, met een prentbriefkaart van het land van oorsprong van de stier vermoedelijk wordt hier de Stier van Potter mee bedoeld. Vert. of van hun woonplaats. Of enige GEBRUIKTE postzegels om toe te voegen aan onze ver zameling, als een gezond economisch tijd verdrijf in afwachting van de terugkomst van mijn kleine. Beleefde groeten met oprechte heilwensen voor uw tijdschrift. Amerigo Trentini Lemonia 1-8 Bologna Italia. Ik ben Piera, ik zend vele kussen aan alle meisjes die mijn vriendinnen zullen willen zijn. Piera Trentini wij welke prachtige spullen de tokohouder al in zijn goedang heeft terwijl U argeloos de oude rommel opkoopt en uw geld nu al opmaakt? Het kan best zijn, dat de dingen die ik nu overboord gooi, volgend jaar weer aan de orde komen. Alles blijft toch wel een gok. Ik moet kalm afwachten, geluk en voor spoed, dood en verderf. Obral Besar, weg met alle oude en slechte gewoonten en ondeugden. Een nieuw jaar, een beter mens. Een betere wereld mis schien ook, voor 12 maanden in ieder geval tot de volgende Obral Besar! Ik wens U allen in ieder geval een Geze gende Opruiming, een schone winkel en heel, heel mooie nieuwe collectie 1965! LILIAN DUCELLE Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag, tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend dagelijks van 10-10 uur. Zondags van 2-10 uur. 12

Tong Tong | 1964 | | pagina 12