HANDELSBETREKKINGEN MET INDONESIË Radio BOLLAND hotel ,ardjoena' g (Vervolg van pag. 17) Naar de NHM verder verneemt zou de Indo nesische regering besloten hebben impor ten t.b.v. de uitvoering van production- Sharing" vrij te stellen van invoerrechten en overige invoerheffingen, teneinde de aan loopkosten van een production-sharing on derneming zo laag mogelijk te houden. In dit verband zou men overwegen dergelijke ondernemingen voor een tijdvak van maxi maal 5 jaar, bepaalde belasting faciliteiten na het verstrijken van deze periode, te ver lenen. Deze maatregelen zouden ten doel hebben meer belangstelling op te wekken voor buitenlandse kapitaalinvesteringen in het kader van het production-sharing" principe. Al met al kan de Indonesische handelsmissie niet ontevreden zijn over de door haar gelegde contacten en reële resultaten. Men verwacht begin 1964 het eerste contract. Als basis van „production-sharing" heeft zij gevonden: de Rubbercultuur Mij Amster dam en Mirandolle Voute. In andere geval len dacht men in joint-ventures", o.a. Verbond van de Nederl. Groothandel, de Handelsvereniging Amsterdam en Ligtervoet en Zn N.V., Rotterdam. Met van Rees Burcksen Bosman's Handelmaatschappij heeft men een basis gevonden voor de handel in thee. Met de missie is gesproken over de mogelijkheid van terugkeer van de tabaksmarkt. De Indonesische reactie hier op was dat dit een vraagstuk is dat diep gaande studie vereist. Op dit ogenblik is voor Indonesië de termijn gegeven van 6 maanden voor de krediet garanties. De Ned. minister van Econ. Zaken heeft gezegd deze zaak te zullen bespreken met zijn ambtgenoten, daar hij wel inzag, dat deze krediettermijn tekort was voor uitvoering der projecten die van de grond af moeten worden opgebouwd. Binnenkort zal een onderhoud plaatshebben over dit vraagstuk met Minister Witteveen, de minister van Financiën. Philips heeft op 29 november j.l. een lang jarige basis-overeenkomst betreffende in dustriële samenwerking gesloten met de BPU Mesin Listric en P. N. Ralin. De over eenkomst is tevens geratificeerd door de Indonesische minister voor Basisindustrieën en Mijnwezen, de heer Chaerul Salch. De overeenkomst behelst samenwerking op de gebieden van licht, radio, televisie en telecommunicatie-apparatuur, alsmede op technisch en commercieel gebied. De hieruit voortvloeiende contracten, waarover reeds een vergaande overeenstemming is bereikt, zullen op korte termijn in overleg met de Bank Indonesia worden voltooid. De samen werking voorziet ook in een uitwisseling van technici. Samenvattend concluderen wij, dat het werk der Indonesische handelsmissie zeker niet ongunstig is verlopen en dat wij met hoop en goede verwachtingen het verdere beloop der handelsbetrekkingen kunnen tegemoet zien. J. C. H. (Vervolg van pag. 2) de mentaliteit van de spionnetjes is juist dat voor hen niets heilig is. Wij in de Indische groep weten dat deze mentaliteit ook onder ons bestaat en dat het aantal niets presterende afbrekende roddelaartjes groter is dan het aantal goedwillende con structieve Indischgasten. Zulke dingen constateren bij Nederlandse en Indische groepen is een vorm van verant woordelijkheidsgevoel en betere burgerzin. En het verdacht maken van zulk onderzoek is alweer het werk van spionnetjes...! Juist het overtuigd zijn van de vele goede eigenschappen in een volk moet ieder mens waakzaam en strijdbaar maken voor de kwade eigenschappen. Het is mij bekend door gesprekken met TV-mensen (die ook alweer het goede nastreven), dat hun pogin gen om een Candid Camera reportage te maken, schipbreuk hebben geleden op de tegenstand van deze „spionnetjes", wier mentaliteit het namelijk is om wél graag anderen te bespieden, maar zelf nooit be spied te willen worden. Als er nochtans nu eindelijk een kiekeboe komt, is dit een stap in de goede richting en ik wens de initiatief nemers alle succes toe. Dat de Amerikaan in doorsnee een trouw hartig, geduldig en verdraagzaam mens is, houd ik na een lang verblijf in Amerika (en iedereen mét mij, die zich de tijd heeft kunnen geven deze maatschappij langer te bestuderen) standvastig vol. Zogenaamde bewijzen van het tegendeel zijn altijd uit hun verband getrokken en geëxaggereerd. Men vergeet b.v. maar al te gemakkelijk dat elke activiteit voor rassendiscriminatie prompt wordt bestreden door moedige en zelfverzekerde tegenacties. Zowel John F. als Bobby Kennedy zijn hier waardige kampioenen gebleken. Zo'n rasdiscriminatie bestaat bij een deel van het volk, een over groot deel blijft waakzaam en strijdvaardig. Dat kan zelfs een eenzijdig voorlichtende sensatiepers niet wegpraten. Van de histo rische achtergrond en de maatschappelijke nevenproblemen heeft echter geen Euro peaan enig benul. Want in geen enkel Europees land wordt 20% van de bevolking gevormd door kleurlingen met een geheel ander levenspatroon. En elke Tong-Tong lezer weet uit ervaring hoe moeilijk het Indische levenspatroon begrepen en aan vaard wordt in Nederland. De wortels van dit sociologische en ethnologische pro- Stationsweg 143 - Telefoon 60.17.03 DEN HAAG Speciale aanbieding Chuck Berry: On Stage van f 18.50 voor f 9.90. Nieuwste Marty Robbins: Country Style van f 18.50 voor f 16.50. En 16 januari begint onze grote uitverkoop! Voorkom teleurstelling! bleem gaan veel dieper dan met een wan daad en luid smalende kritiek erop kan worden opgelost. Dat de Amerikaanse gangsters zowat spreekwoordelijk zijn geworden voor het Amerikaanse burgerschap, is ook algemeen bekend. Dat deze extreme figuren zulk een kans konden krijgen in Amerika is juist een bewijs van de bovengenomde eigenschap pen van het hele volk. De tragische kant van zulk een mentaliteit is immers juist de argeloosheid, die keer op keer gestraft wordt... en dan gaat er weer een gehuil op bij de buitenstaanders: „Zie je wel! Het is allemaal tuig!" Dat President Kennedy ver moord kon worden is een bewijs van het al te goedmoedige vertrouwen op de massa zodat een maniak zijn slag kon slaan. Dat De Gaulle in Frankrijk niet vermoord is (er waren aanslagen genoeg), komt door de schrikbarend uitgebreide beveiligings maatregelen voor zijn persoon en niet door het ontbreken van kwaadwillige tendenzen. Amerika is een jong volk van emigranten die de vrijheid zochten en menend die gevonden te hebben zich niet afdoende beschermden tegen „Die Mörder unter uns", dus ook de Negerhaters. Het is bezig deze vrijheid op een bedachtzamer wijze te con solideren en het zou alleen maar tragisch zijn als een sfeer zou ontstaan van achter docht en spionnetjes-terreur. Met dit antwoord is niets bewezen. Ik ver lang ook niets te bewijzen. Het opmaken van de balans na zoveel mogelke eerlijke afweging van zoevel mogelijk feiten berust alleen bij U. Niets is daarvoor geschikter dan het openbare forum, waarvoor dit blad zich beschikbaar stelt. En het is te hopen dat incasseringsvermogen en sportiviteit de hoofdkenmerken zullen vormen van elke dis cussie. Correctie van anderen is daarbij secundair; zelfcorrectie staat voorop. En altijd: ook de oprechte wil het beste zoeken in een tegenstander zoals wij het beste zoe ken bij onszelf. T. R. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuni Logeren in Den Haag? dan natuurlijk bij Moderne kamers, prima service, pret- j tige sfeer. Iedere kamer EIGEN douche-cel. In iedere kamer warm- 1 en koud stromend water. Groot Hertoginnelaan 205 1 Tel. 070/39 03 24 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 17

Tong Tong | 1964 | | pagina 17