GEEN ENERGIE ■EXTRA LEVENS KRACHT O VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Van Hier en Gunder Radio SINAR SANG SURYA Als u geen energie meer bezit, niet beschikt over voldoende levenskracht en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de na tuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron. van groei"- en ,,ener- Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. (Vervolg van pag. 2) kan. Wie Californië doorzien kan, kent de wereld van het jaar 2000 met een nieuwe mensheid en een nieuwe belevenis van God. T. R. P.S. Nochtans blijf ik niet hier. HET VOETSPOOR TERUG ,,lk weet niet of deze vraag al eerder in Tong- Tong is gesteld en beantwoord, maar boe ben je er toch toe gekomen om dit werk, Tong- Tong, op te zettenIk vind bet namelijk (zondero ok maar één cent te tawarren op je vediensten) zó vanzelfsprekend en natuurlijk, dat het bestaat, dat het eigenlijk een wonder is, dat er niet veel eerder mee begonnen is. En door mensen, die misschien veel meer dan jij over de basiskennis en studie-techniek beschik ken om dit werk te doen (want dit is toch geschiedvorsing ,,par excellenceAan de andere kant vind ik dit werkterrein zó onmeet baar, dat ik niet snap hoe je de branie hebt kunnen opbrengen om het zelfs maar te begin nen l" Uit een lange brief van P. Wolters. Ik weet niet meer of dit al eens gevraagd en beantwoord is, maar eerlijk gezegd is de oorsprong (of oorzaak?) van het initiatief me ook niet duidelijk en moet ik ver in mijn herinnering teruggaan om „de eerste spo ren" te vinden. Toen ik vaak uren lang te lezen zat in de boekerij van een Indo- bibliomaan (zie „Tjies", De Kip, de Hond en de Muis) en in een uitleenbibliotheek in Meester Cornelis, waarvan de juffrouw mijn vrijwillig aangeboden diensten om de djon- gossen en baboes aan de toonbank (met boeken van toean en njonja) te helpen gaar ne aannam en in ruil daarvoor toestond dat ik alles las wat ik wou. Dus las ik ook veel „verboden" boeken en „ouwemensenboeken", waarvan de romans me niet veel deden (Marie Corelli, Felix Dahn, Marjorie Bowen, etc.), maar andere weer meer dan ik toen beseffen kon. Uit die tijd echter dateert mijn bewondering (die nooit verflauwd is) voor Charles Darwin (en voor natuuronderzoekers als Buffon, La marck, etc.). Opeens was het Leven geen „wisselend décor" meer, maar een Ziel met een herkomst en met een Sleutel tot mys teries. Alle detectiveschrijvers van vandaag bij mekaar halen niet bij een Darwin, die me a.ls kleine jongen verbijsterde door zijn geduld en volstrekt onbevooroordeelde be langstelling zelfs voor het kleinste diertje. Bij hem vond ik opeens een „Blanda van Klasse", die niet in verwatenheid neerkeek op alles wat niet Europees was, die minder waardige regenwurmen bestuderen kon en (Vervolg van pag. 20) aangeleund liggen tegen een stijl uit zee oprijzende rotswand. De wetenschappelijke naam van die vis is mij niet bekend. Wel weet ik, dat om en bij de vele eilandjes van de Stille Oceaan, dergelijke grote slokoppen voorkomen. In de Noordzee heeft men jaren geleden een klein exemplaar van een dergelijke vis met een sleepnet opgehaald. J. B. H. B. ook daar indicaties vond voor zijn evoluti- theorie, die ook mengkruisingen en „bas terds" met ijver en liefde bestudeerde. Ik geloof dat sinds die tijd ik niets meer in de wereld beschouwen kon of wilde als „Ding an sich", maar altijd bleef zoeken naar antwoord op de vragen: „Wat is dit?" en „Waar komt het vandaan?" Zo ontdekte ik op mijn eigen houtje dat veel opinies en vastgewortelde ideeën t.a.v. mensen, dieren en dingen in onze maatschappij fout waren en daardoor vaak verderfelijk voor de toe komst. Uit die tijd heb ik misschien ook iets overgehouden wat U „calamiteitsver wachting" zou kunnen noemen: „Als dit zo doorgaat (dus het bouwen met ernstige fouten), volgt onvermijdelijk instorting!" Vandaar dat ik vaak „somber" ben. Hoe dan ook, dat maakte dat ik al vroeg afrekende met zulke denigrerende opinies over Blanda, Inlander en Indo. Want ik vond bij alle drie soorten onvervreemdbare en mooie eigenschappen (naast slechte), die wij over en weer van elkaar dienen te weten en te appreciëren voor ons eigen welzijn. Ik keek niet meer neer op „gado-gado van de straat", op Kemajoran of Krembangan, op „oedik-lndo's die alleen maar jahen", ja ik vond vaak een onbedorvenheid en klaar heid van denken bij eenvoudige mensen, die ik bij de kandjeng besars miste. Dit maakte me natuurlijk tot een „lastige en onbetrouwbare" figuur. Ik hoorde nooit er gens bij. Ik heb altijd veel vijanden gehad. Maar hier in Nederland ontdekte ik onder de Indischgasten zóveel mensen van „mijn eigen soort" en ik hoorde zoveel verhalen aan, waarvan ik zonde vond dat ze verloren gingen, dat ik er vanzelf toekwam ze te ver zamelen. En dat heet Tong-Tong. That's all. T. R. Lezers, excuus. Door de Kerstdrukte en de afwikkeling van alle binnen gekomen corres pondentie waren wij helaas te laat om in onze laatste nummer nog de programma's van de Indische uitzendingen van Radio Veronica op te nemen en dat is jammer, want er is een leuke prijsvraag geweest, waarvoor Tong-Tong enkele prijzen heeft beschikbaar gesteld, namelijk onze reeds beroemde gramofoonplaat Tong-Tong No. 0001, Terang Boelan, en enkele pocketboe ken. Nogmaals excuus, lezers, djangan marah. En nu het grote nieuws. Suhandi is program maleider van Radio Veronica geworden! Gefeliciteerd Suhandi. Wie weet, misschien krijgen wij daardoor nog wat meer „Indisch programma" dan tot heden. Wij-hopen maar het beste. En nu de programma's voor de tweede helft van februari: Radio Sinar Sang Surya; zender Veronica, golflengte 192 meter. Donderdag 20 februari 1964: 8.00 Pembukaan Opening. 8.02 Platen en bandjes, ter beschikking ge steld door luisteraars. 8.20 lets over de toneelspeelster Harline Respati, die optreedt in het toneelstuk „Pangilan". 8.25 Brievenbus; beantwoording van door luisteraars gestelde vragen. 8.30 Mana Suka Verzoekprogramma. 9.00 Penutup Sluiting. Donderdag 27 februari 1964: 8.00 Pembukaan Opening. 8.02 Het orkest van de week. 8.25 Brievenbus. 8 30 Mana Suka Verzoekprogramma. 9.00 Penutup Sluiting. 21

Tong Tong | 1964 | | pagina 21