Dr. Ds. A. J. C. KRAFFT t Aardgas Velen zullen met leedwezen kennis hebben genomen, dat op 8 januari is overleden, de bekende Dr. Ds, Krafft. Hij werd op 22 september 1892 op Curagao geboren en werd zendeling leraar bij het Nederlandse Zendingsgenootschap op Cele bes. Tijdens zijn verlof promoveerde hij te Amsterdam aan de Vrije Universiteit op een proefschrift „Coöperatie in Nederl. Indië" tot doctor in de Economie. Hij ging terug naar Java en werd directeur van een zen dingsschool, later leraar aardrijkskunde aan het Christelijk Lyceum te Bandung. Hij is ook verbonden geweest aan het Gouverne- ments Lyceum, de Kweekschool en hoofd aktecursus te Bandung. Uit die tijd ver schenen enkele werkjes van zijn hand, die op de onderwijsinrichtingen werden gebruikt over aardrijkskunde, Ook was Dr. Krafft waarnemend directeur aan de Opleidings school voor Inlandse Ambtenaren te Ban dung en was nadien waarnemend predikant in Noord-Bandung. Boven Bandung liet hij twee grote huizen met prachtig uitzicht bou wen die de naam droegen van Modjowarno en Quambi. De Jappen kwamen en Krafft werd geïnter neerd in het L.O.G. te Bandung. In het kamp hield hij voor medegevangenen ver schillende lezingen en preekte een enkele keer. Wij zaten samen in een klein hok en in die tijd heb ik Arnold goed leren kennen en waarderen. Na de bevrijding kwam Krafft lichamelijk gebroken als een wrak in Holland terug en nauwelijks hersteld vertrok hij naar Curapao en Aruba om daar zijn werklust te kunnen ontplooien. Hier nam hij verschillende func ties op zich en schreef het standaardwerk over de Historie en oude families van de Nederlandse Antillen. Een machtig werk, verlucht met vele foto's en 448 pagina's dik verscheen bij Nijhoff in 1951. Wat een enorm werk is hiermede verricht. Nog kort geleden werd op een bijeenkomst van de Nederlandse Genealogische Vereniging te Hilversum, dit prachtig werk geprezen en betreurd, dat voor Suriname tot heden een dergelijk werk ontbreekt. Maar vrijwel tegelijkertijd verzorgde hij de uitgifte van het enorme werk Oranje en de zes Caraïbische parelen 1898-1948. Officieel gedenkboek ter gelegenheid van het gouden Regeringsjubileum van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Er was een redactie commissie, waarvan Krafft de eerste secre taris was en dus het meeste werk op zijn schouders lag. Krafft schreef de inleiding van dit machtige boek en de artikelen over „het Protestantisme", „het Fosfaatbedrijf" en „Hulpverlening", het overzicht van de „Bovenwinden" en over de „Methodisti sche kerk". Uit deze twee werken ziet men de enorme werkkracht van Krafft. Na voltooiing van deze boeken, die door Mart. Nijhoff en de Busey, zijn uitgegeven en spoedig uitverkocht waren, nam Krafft een groot werk ter hand over het Caraïbisch gebied en helaas heeft hij dit werk niet afgemaakt. Zijn pen is door de dood blijven steken, en wie zal dit werk beëindigen? Krafft woonde de laatste jaren aan de Bach- laan te Hilversum en in zijn huis Antillina kwamen vele bezoe kers uit de Antillen. Elk jaar organiseer de hij bij de her denking van de Sta tuutdag een avond Vereniging van Oost en West, waarvan hij onder-voor zitter was. Elk jaar een nieuw programma en hij wist steeds daarmede een volle zaal te boeken. Krafft was Ridder in de Orde van Oranje Nassau en had tevens een ridder orde van de Antillen. Maandag 13 januari is Dr. Ds. Krafft onder grote belangstelling in alle eenvoud geen toespraken en geen bloemen op de nieu we Algemene Begraafplaats te Hilversum ter aarde besteld. Hij was in een ziekenhuis te Utrecht overleden en de kist met het stoffe lijk overschot stond in zijn studeerkamer opgebaard. Enkele bloemstukken van zijn naaste familieleden dekten de baar. Een groot bloemstuk in onze nationale kleuren met een laatste groet uit de Antillen trok de aandacht. De familie had verzocht om geen bloemen te sturen noch toespraken te houden. Een broer van de overledene, de bekende publicist dominee v. d. Laar Krafft, hield in het dodenhuis een korte lijkdienst. De weduwe bedankte en zei, dat uit de enorm grote belangstelling bleek, dat haar echt genoot zeer veel vrienden had en dat gaf haar kracht in het verlies. Het was een lange stoet, die Krafft graf waarts bracht en op het kerkhof wachtten ook nog velen. Er werd op het kerkhof niet gesproken, alleen bedankte Ds. van der Laar Krafft de aanwezigen, waarbij hij speciaal dank bracht aan Zijne Excellentie Lampen, gevolmachtigd Minister van de Antillen, leder was onder de indruk, dat hier een veelzijdig mens, een goed christen, begraven werd en algemeen kwam de vraag naar voren, wie zal zijn werk afmaken. Hij heeft thans rust... Hilversum, W. H. HOOGLAND Toen ik een jaar terug hoorde dat er aard gas in Groningen ontdekt was (miljoenén en miljoenén!) ging ik echt oplettend overeind zitten. Sjonge-jonge, dat zou me een koek- verdeling worden voor het ganse Neder landse volk. Maar het „gerucht" stierf weg alles was nog in onderzoek. Nu zijn eindelijk veel meer gegevens bekend ge worden. Er zit daar onder het Noorden van Nederland minstens elf honderd miljard kubieke meter aardgas. Minstens! Natuurlijk gaan er een massa exploitanten op uit om die schatten uit de bodem te halen. Esso, Shell, NAM enz. zullen dat gaan doen, waarbij de Nederlandse Regering er voor zorgt 73% in de kuif te pikken. Goed zo! We waren een tijdje terug weliswaar erg boos dat Arabische en Oost Aziatische landen de brutaliteit hadden van de op brengst te eisen voor hun volken, maar nu hebben we toch ingezien dat het niet zó onbillijk was. Die 73% gaan we nu verdelen. We krijgen alvast lagere gas-prijzen. En in het landje van Sinterklaas komt er natuurlijk ook nog een bonus voor iedere burger (dus mede eigenaar van de bodemschatten) van een maand salaris b.v. Er komt op slag een massa geld op de markt en iedereen heeft er althans een korte tijd plezier van hebben we niet allemaal af en toe een beetje ontspanning nodig na zoveel jaren van piekerans en zorgen? Maar helaas komt daar niets van in. Eeven- min als in b.v. de Arabische landen en Perzië. Of in Zuid-Amerika. Op een onver klaarbare manier blijven de grote massa's doorploeteren en zorgen hebben. En winnen nooit iets tastbaars. Straks komen de uit zettingen in hogere wiskunde, waarom dat allemaal zo moet. Ik voel me weer heel heel jong. Toen Pa ook wel eens met een stra lend gezicht thuis kwam en zei dat hij pro motie had gemaakt. En dan droomde je voor het slapen gaan: en morgen krijg ik ee. nieuwe fiets. Of zo. „Da had je gedroomd, makker!" Het ging altijd in spaarpotten en zo, voor later. En later kreeg je alleen maar oorlog. En zo... Het leven is erg moeilijk te begrijpen. Hóe oud je ook wordt! Er is iets fout met onze droomverwachtingen van gemeenschappe lijke verdeling van nationale welvaart óf met de techniek van élk regeringsstelsel, want nergens profiteren de massa's van het goud der aarde (ook al is het onzichtbaar als gas soms). Schatten worden blijkbaar alleen gewonnen door zeerovers, Grote Boengs en Regeringen. Waar bleef het consciëntieus bijeenge- spaarde geld van mijn ouders? Waar zijn de elf miljoen van Piet Hein gebleven? Waar zijn de „baten uit indië" gebleven, waar zelfs een Potgieter zo dol op was? Het schijnt dat de prijzen van brood en boter eeuwig omhoog gaan en telkens net niet achterhaald kunnen worden door karige toeslagjes en loonsverhogingen. Elf honderd miljard kubieke meter aardgas! Zo onzicht baar als... als... gas. En verademing, zelfs maar voor één royale keer, komt er nooit. Voor de gewone burger, hij zij blank of bruin, hij leve waar ter wereld ook onder welke staatsvorm ook, schijnt maar één liedje te bestaan: Draai het dubbeltje nog eens om Klap eens in de handjes! Zet je droompjes maar opzij, Handjes omhoog allebei, Zóóóó varen de schatten voorbij, Zóóóó varen de schatten voorbij... TJALIE P.S. By the way: elf bij Piet Hein, elf bij het aardgas in het land van elf provincies! Wat een getal, wat een getal! Laten we de gekkigheid dus niet opzij zetten voor ernst (want daar schiet je toch niets mee op) en alle plezier hebben in ons leven zónder schatdromen. Dat kunnen we nog steeds. 7

Tong Tong | 1964 | | pagina 7