INTRANED (v.h. HESTA, CRANS Co.) Die Mientje toch! Passage-, Reis- en Vrachibureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 (Vervolg van pag. 16) diger vorm, welke de geest meer tijd laat om zich bezig te houden met het ongeziene en ontastbare. Het beschouwen gedurende een klare nacht van het uitspansel kan de mens dezelfde gedachten en gevoelens bij brengen. Maar de sterren zijn zó heel ver weg en het is zo moeilijk zich ook als een deel daarvan te beschouwen. Maar in het oerwoud wordt hij omringd door een waar te nemen en tastbare, geheel andere, mys- terieuse wereld, waarvan hij zich daadwer kelijk elk moment bewust wordt. Hij ont vangt, dat wat zij uitstralen als een dwin gende werkelijkheid, wordt zich bewust deel uit te maken van een oneindig heelal en wordt opgezogen in deze voor hem nieuwe en vreemde wereld van het oerwoud, erf deel van alle rassen, die allen in een of meerdere stadia van hun ontwikkelingsge schiedenis, hun afhankelijkheid daarvan hebben moeten erkennen. Om werkelijk de zin van zijn bestaan enigs zins te beseffen, moet de mens zijn afge stemd op de natuur en moet hij zich weten te omringen door wat die natuur kan bieden, al is het nog zo weinig, een enkele bloem, een plant... Allen, die een tropisch oerbos betreden, hetzij beroepshalve, dan wel alleen uit be langstelling of als jager, zullen, of zij willen of niet, al spoedig onder de ban komen van de aldaar voor hen mysterieuse sfeer. Zelfs de meest nuchtere mens wordt zich daarvan bewust, maar zij, die genoodzaakt worden gedurende zeer lange perioden achtereen daaraan deel te hebben, gespeend van enig ander contact met de buitenwereld, steeds omringd door deze sfeer van een schijnbare ontzaggelijke chaos van groen, kunnen eerst geleidelijk deze eerst zo vreemde en antagonistische wereld en zijn bewoners leren waarderen, ja, liefhebben met een in tense voldoening, omdat elke nieuwe dag, elke nieuwe stap, steeds weer ongekende wonderen en levensmysteries brengt. Een groene hel echter voor hen, die de levens lessen, de gebeurtenissen, grote en kleine, het levenspatroon niet kunnen en willen be naderen of trachten te doorgronden. Die doof, blind en ongevoelig zijn en blijven voor de mysteries, wonderen en grootheid dezer wereld, die in zulk een uitbundige overvloed wordt aangeboden... aan de zoe kende! Deze wereld der ongerepte, grote oerwou den is een waar dorado voor hen, die de moeite willen nemen haar ontelbare levens geheimen te ontraadselen, of die zelfs maar te benaderen, zij het van de plantenwereld, dan wel van zijn bewoners, dier en mens. Gevaren zijn er natuurlijk, vooral voor de baar, die zich de lessen en regels van deze wereld nog niet eigen gemaakt heeft, of ze in de wind slaat. Maar normaal genomen is dit gevaar hèèl wat minder, dan waaraan de mens is blootgesteld, overgeleverd als deze wordt aan de Juggernauth van het verkeer. In Nederland alleen eist dit in één enkel jaar meer slachtoffers dan in een hele gene ratie omkomen in de oerbossen tijdens het verblijf aldaar, hetzij beroepshalve, of uit vrije wil. Zelfs al neemt men in aanmerking de ongelukken veroorzaakt door de jacht op grof wild. Waarde collega-theeplanter, In Tong-Tong no. 11 van 15 december 1963 schrijf je onder „Hoe kon ik dat nou weten" over een voorval met een „spoed" order aan de Soekaboemische Snelpersdrukkerij, geschreven met rode inkt en... dat Mientje van der Mark, toen (1918) 25 jaar oud, die order niet kon lezen omdat het met rode inkt geschreven was. Zij kon geen rood schrift zien, laat staan lezen, wel zwart! Dat grietje heeft jullie heerlijk bij de neus gehad! Zij is nu, hoop ik, een snoeperig oudje van 71 jaar en zal plezier hebben als ze deze correspondentie leest. Waarschijnlijk had ze iets gehoord over kleurenblindheid. Daar, op Dinewattie, waren ze toen altijd wat haastig, met „spoed" orders en „zeer veel spoed" orders en dan nog wel in rode inkt geschreven, dat moest nou maar eens uit zijn! Dus: kleuren blind, kan geen rood zien, laat staan lezen. Daar staat niks op dat velletje. Kleurenblind! Jawel moe, maar kleurenblind is anders, dat wisten die haastige lui op Dinewattie niet! Kleurenblind komt in twee vormen voor. De meest voorkomende vorm is dat het ver- Natuurlijk, er is ongerief, dat voor de nieu weling buiten proporties schijnt te wezen, zoals: mijten, bloedzuigers, muskieten, an dere insecten, hardnekkig aanhoudende regens, stormen, e.d., maar dit ongerief vindt men ook, zij het in een andere vorm, in de „stenen wildernissen" der steden. Ook de eenzaamheid kan de mens wel eens parten spelen, de altijd hem omringende muur van groen en de beperkte visie kun nen op den duur op de zenuwen werken, zodat het voor de blanke aanbevelenswaar dig is om nimmer te lang achtereen in de rimba te verblijven. Het beste tegengif tegen deze „rimba-caffard" is interesse te hebben voor de planten- en dierenwereld, waarin men verblijven moet, zij het voor langere of kortere perioden. J. C. H. schil tussen rood en groen niet gezien kan worden. De tweede vorm is die waarbij geel en blauw ook nog verwisseld worden. De vroegere onderzoekingsmethode was: men gaf gekleurde wollen draden van allerlei kleur en nuances door elkaar met de opdracht om die draden, kleur bij kleur te sorteren. Dan was het wonderlijk om te zien hoe 'n kleurenblinde 'n kersrode draad en 'n gras groene draad weifelend hanteerde, nog eens en weer eens vergeleek en tenslotte beide bij het groene stapeltje indeelde. Later heeft men gekleurde mosaïkplaten gedrukt, op een achtergrond van groen mozaïk zijn er rode vakjes ingelegd, die een cijfer vormen. Dit cijfer leest een normaal oog onmiddellijk, de kleurenblinde kan uit het diffuus geheel geen verschil zien en leest het cijfer dus niet. Zou het rood als wit gezien worden dan zou het cijfer wel gelezen worden als wit cijfer op een groene achtergrond. Kleurenblinden met de tweede vorm zien de wereld wel, maar niet gekleurd, ongeveer zoals een normaal oog een wit-zwarte foto ziet. Maar Mientje van der Mark dacht: ik ben nou lekker kleurenblind en kan geen rood zien en die spoedorders, in rood geschre ven, niet lezen! Maar er is nog wat! Kleurenblind komt alleen voor bij mannen, niet bij vrouwen. Maar deze kunnen die erfelijke eigenschap van haar vader of grootvader wel overbren gen op haar mannelijke nakomelingschap. Mientje van der Mark heeft die haastige heren van Dinewattie lekker bij de neus gehad. Ik hoop dat zij en jij, geachte collega, dit in goede gezondheid zullen lezen, dan lachen er minstens drie! ERASMUS DIT D'US Oud employé in de Thee v/h Land Bolang Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te 17

Tong Tong | 1964 | | pagina 17