Ir' SINGER SELECTEERT INDISCHE KRUIDEN I.K.K. TONG-TONG ONTVETTINGSPILLEN ^5^ VAN HIER EN GUNDER C=$\ IKK-NIEUWS o PeSSefS Herenkleding Damesmantels REMOEKDJOENG TEM0E LAWAK N.V. THE SINGER IMPORT öooooooooooooooooooooooooooc minminimiin Op zaterdag 8 februari maakten een 25-tal leden en introducé's een interessante excur sie naar Amsterdam. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de buitengewoon fraaie collectie van Oosterse kunstvoorwerpen in het Museum voor Aziatische Kunst in het Rijksmuseum. Zij werden voorgelicht en rondgeleid door Drs Fontein, directeur van dit museum, die op boeiende en instructieve wijze een causerie hield over de geëxpo seerde objecten van Hindoe-Javaanse, Ja panse, Chinese en Indiase kunst. In de middaguren werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Wonen in de wijde wereld" in het Tropisch Instituut. Voorlich ting werd hier gegeven door de heren Offerhaus en Rissink, die een belangrijk aandeel hebben gehad en de organisatie van deze expositie; deze bevat vele inte ressante schilderijen, prenten, meubelstuk ken, zilveren voorwerpen en andere cu riosa uit de tijd van de verschillende vroe gere Nederlandse nederzettingen in het buitenland het oude Nederland Overzee. >0(s. u HET BESTE en VOORDELIGSTE ADRES voor U is: Beeklaan 240a, tel. 325454, Den Haag Te bereiken met tramlijnen 2 en 12, Halte hoek Weimarstraat. „BAJARAN GAMPANG" Wordt u te zwaar? Neem de veilige Indische 40 stuks f 1.45 -120 stuks f 3.95 (KOEMIS KOETJING) Urine-afdrii vend. In tabletten: 20 st. I 1.40, 100 St. f 5.60, 1000 St. f 49.- In krulden I 2.50 Verhoog uw galwerking door Bloedzuiverend zacht laxerend. In tabletten: 20 st. f 1.40, 100 st. f 5.60, 1000 st. f 49.- In kruiden f 2.90 Verkrijgbaar bij apotheek en drogisterij Amersfoort Op 13 februari hield de heer J. Couperus (een ver familielid van de auteur) een lezing over „de student" Couperus, waarbij hij verschillende familie-gegevens vertelde over de jaren voorafgaande aan de verschijning van Eline Vere. Veel aandacht werd daarbij besteed aan de Indische tak van de fam. Couperus, die een landgoed bezat in de buurt van Bogor. Ver schillende figuren van deze Indische tak werden hier genoemd de geslaagden en de minder fortuinlijke. Na deze causerie hield Nel Oosthout een voordracht van Couperus' Arabesk „Het verbeelde leven". Zij deed dit in het Engels in verband met haar aanstaande tournee naar Amerika en de West. In zijn dankwoord concludeerde de I.K.K.- voorzitter de heer den Hamer o.m. dat hier uit blijkt dat Couperus ook in het Engels te genieten valt. Voor het Couperus programma werd door de voorzitter nog mededeling gedaan van zijn gelukwenstelegram aan H.K.H. Prinses Irene, waarmede door de aanwezigen van harte werd ingestemd. lOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC minmimilium (Vervolg van pag. 2) en hóe het ook zij, ik ben die persoon reuze dankbaar, want niet ik alleen vind het blad zeer interessant maar ook mijn vrouw genoot ervan; sommige stukken doen ons weer levendig terugdenken aan die „goeie tijd van weleer" van dit „wonderland van d'aarde". Doch daarnaast treft ons ook de prettige toon in dit blad, de sympathie die uitgaat van hen die voor dit blad hunne bijdragen (artikel) inzonden en zeker niet minder van vele abonnees, dit te oordelen aan hun spontaniteit om onmiddellijk gehoor te ge ven aan uw oproep met betrekking tot de noodzakelijke verhoging van de abonne mentsprijs van „Tong-Tong". Daarom, Tjalie, niet alleen daar in Holland ondervindt U die sympathie, maar ook wij die hier nog in Indonesië zitten en uw werk zo waarderen, willen naast U staan in uw titanenstrijd tegen alles wat indruist tegen recht en gerechtigheid, wij staan achter U in uw onvermoeibaar streven naar recht vaardigheid en menselijkheid. Het is geen onbekend verschijnsel, dat de mens zelfs in het goede dat hij doet, kritiek en tegenwerking ondervindt. Dit heb ik zelf ook persoonlijk moeten ervaren in de taak welke ik mijzelf oplegde om vooral de „kleine-boengs-spijtoptanten" te helpen met hun visum-aanvragen (rekesten). Maar daarom niet getreurd! Overtuigd zijnde van het goede doel dat we voor ogen heb ben en waar we naar streven en met de leus van Coen: „Ende dispereert niet!" voor ogen, zeggen wij mèt U: „Poekoel teroes!" Met vriendelijke groeten en allerbeste wen sen, gaarne uw Z. J. DE Q P.S. Jammer dat wij hier niet gewoon kunnen abonneren op Tong-Tong. Of weet U er misschien wel raad op? Deze brief is één van de yele bewijzen die we in de afgelopen jaren uit Indonesië kregen van sympathie en bijval voor ons Tong-Tong-streven. In de nacht van een verbroken vriendschap van vele eeuwen zijn vele sterren blijven schijnen van trouw, achting en vriendschap. De dageraad is aangebroken van vele nieuwe eeuwen van samenwerking tussen het Nederlandse en Indonesische volk, op geheel andere basis en met nieuwe idealen. Ongetwijfeld zullen wij daar en zij hier vele vrienden vinden, die het baanbrekend werk zullen doen voor een nuttige samenwerking tussen Oost en West. Laat ons niet bezorgd en bevreesd zijn om veel wat nog steeds stuk is en alsnog stuk gaat. De tekenen van. nieuwe groei zijn vele en velerlei. LANG EN KORT „Waarom zijn in deze rubriek de vragen altijd zo kort en de antwoorden zo lang?" O. Wijnmalen U weet nu alvast de helft van het antwoord: uw brief van twee velletjes leverde o.a. deze ene vraag van algemene interesse. De andere helft: veel schrijvers zien een pro bleem vaak vanuit hun eigen persoon, gezin of groepje. Daar lopen ze vaak eindeloos rond als een orong-orong onder een batok. In het antwoord trek ik de orong-orong in een wijdere cirkel. Er bestaan over dit pro bleem méér opinies en er zijn wijdere bewegingsmogelijkheden. Dus wordt het antwoord automatisch langer. Veel mensen denken dat een algebraïsche vergelijking met twee onbekenden op te lossen valt met de tafel van twee. Kan niet. Nochtans zullen ambitieuze orong-orongs ontdekken dat veel vragen onbeantwoord baar zijn, ook al verhuizen ze van batok naar bakoel naar koeroengan, enz. enz. Wij moeten onze begrenzing leren vinden. Wie voor een bakoel geboren is, zal inderdaad nooit met een batok tevreden kunnen zijn. Maar wie voor een batok geboren is, hebbe geen minderwaardigheidsgevoel. Het won derlijke van God's bestel is, dat het leeft zowel in het universum als het atoom. Vele zwervers in raketten door het heelal zullen de wijsheid en het geluk niet vinden, dat een oediker deelachtig kan worden in zijn goeboek achter Teloek Way Halim. In deze rubriek: lange antwoorden geven dubbele informatie: lezer A zal ontdekken: ik moet uit de batok, want die bewegings rijkheid geeft mij meer kans mezelf te vin den. En lezer B zal ontdekken: laat mij mijn batok behouden en mij niet bezig houden met vragen, die niet in mijn batok behoren. U kunt uw eigen waarheid vinden door ken nis van waarheden van anderen. Alweer te lang? So sorry! T. R. 20

Tong Tong | 1964 | | pagina 20