Onder ons (Omong Omong) 45-jarig bestaan van het Deventer landbouwcorps De Javaanse Pasardagen Brommerig nam ik plaats aan de ontbijttafel. „Hebt U slecht geslapen, Pa?" vroeg mijn dochter. Ja, meesmuilde ik, uren lang lag ik in bed mij suf te piekeren op de naam van mijn lievelingsbloem in Indië, ik kon er maar niet op komen. Misschien kan ik U een handje helpen Pa, als U mij zegt hoe... maar laten we toch eerste de koffie. anders wordt ze koud. Dit zeggend schoof mijn tafelgenote mij een kopje geurige toebroek toe. „Vandaag krijgt U bij de koffie een plakje ketan met sambal boeboek." (Zij wist dat ik er dol op was; ik ben het nog). Wonderlijk toch dat je door zo'n slokje en zo'n hapje aanstonds weer opgekikkerd voelt. Het gesprek kwam weer op de bloem, welker naam ik kwijt was. Ik weet dat U veel van bloemen houdt en een zwak koesterde voor de melati, kem- bang-tong-keng, sokka." Nog meer soorten noemde zij op; toen zei ik; „Schei nou maar uit, de bloem die ik bedoel heeft 'n heerlijke zachte geur, bijna als de jasmijn; de plant, een heester, bereikt een hoogte van 2 a 3 meter, de kleuren zijn wit, of rose of don kerrood; de bladeren, niet langer dan een kilan, zijn hardgroen en een vinger breed. Ajo dan, weet je het nou? „Neen." „Ach, hoe toch?" „Pa, nou heb ik een idee, ik weet welke kembang U bedoelt, ze heeft geen Indische naam, daar die plant behoort tot de geïm- Tot onze grote spijt moeten wij door plaatsgebrek het vervolg op de Ja vaanse Pasardagen één nummer op schuiven. porteerde tanemans. Ik zal Lotje opbellen, Lotje van Z.B.C...." Volgde een telefoongesprek. En... toen wisten wij het. De ban was gebroken! „Nou, T,... juichte ik, geef me nog wat toebroek met ketan, dik in de boeboek. Leve de OLEANDER. Is ze hier ook te krijgen? WéBé Zoeterwoud,, febr. '64. Links: De Redactie, die de eerste jaargang van „Orang Peladang" redigeerde. Van i. naar r. de HH. G. J. Van Wageninge, G. de Kup Jr., Soetan M. Latif en C. A. F. van Overstralen Dooties. Vele Indonesische studenten zijn lid van het Deventer Landbouw Corps geweest. Wat zou het leuk zijn, als met die oud- niedestudenten weer eens schriftelijk contact zou kunnen worden opgenomen. Rechts: De Krontjong Band, die „nooit oefende en toch muziek gaf." Dat is al weer een tijdje geleden. Herkent U nog enkele van de gezichten? De Commissie Publiciteit van de Lustrum Commissie van het Deventer Landbouw Corps, die op 28 janu ari j.l een persconferentie hield in het perscentrum „De Nieuwspoort" te Den Haag. Van links naar rechts de heren G. Waller, C. W. J. M. Corssmit, H. Calamé (voorzitter) en D. J. N. Egberts. Op 4 april a.s. zal het 45 jaar geleden zijn, dat het Deventer Landbouwcorps werd op gericht en dat feit zal op waardige wijze worden herdacht. Ook de burgerij zal wor den betrokken in de feesten, die van 2 tot 5 april de goede oude stad Deventer in het brandpunt van de belangstelling zullen bren gen. Vlotten-gevechten op de IJssel, mis schien een ballonvaart, misschien een op tocht van oude auto's, in elk geval een keur van atracties en evenementen. Het heeft Z.K.H. Prins Bernhard behaagd, het ere-voorzitterschap van het corps te aanvaarden en de officiële installatie zal plaats hebben op 4 april in het Stadhuis te Deventer. Bij deze gelegenheid zullen even eens de eretekenen, behorend bij het ere- idmaatschap worden uitgereikt aan het ere lid Dr. S. L. Mansholt. De nummers van Tong-Tong komen uit op data, die het onmogelijk maken, een actuele reportage te verzorgen en liever dan als het hinkende paard achteraan te komen met een artikel, dat niet meer actueel is, willen wij in dit geval een korte fotoreportage aan „Het Schooltje" wijden. Daarom slechts enkele woorden over de geschiedenis van het Instituut. De voormalige „Middelbare Koloniale Land bouw School", thans „Rijks Hogeschool voor Tropische Landbouw" bestaat sinds 1912 en heeft vele ups en downs gekend. In 1930 waren er 325 leerlingen, in 1935 als gevolg van de crisis nog slechts 90, welk aantal in 1940 wederom was aangegroeid tot 395. Daarna een stilstand gedurende de oorlogsjaren. In 1945 waren er 405 leerlin gen, tegen 340 in 1950. Andermaal daalde de belangstelling met als resultaat 195 leer lingen in 1960. Thans heeft echter een doorbraak plaats gehad doordat het Instituut is uitgegroeid tot een internationaal onderwijs centrum voor tropische landbouw. Dit was ook eigen lijk wel te verwachten, want gingen voor de oorlag rond 90% van de abiturenten naar het toenmalig Nederlands Oost Indië, na de oorlog moest noodzakelijkerwijze naar an dere arbeidsterreinen worden uitgezien. Deventer landbouwers vindt men thans in vele ver verspreid liggende landen in het Verre Oosten, Afika en Zuid Amerika. Bovendien studeren thans te Deventer naast Nederlanders eveneens leerlingen uit Zuid Amerika, Afrika, Suriname en Thailand. In ons volgend nummer zullen wij de reeks foto's vervolgen en wij zijn er zeker van, dat vele lezers ze niet slechts met belang stelling zullen bekijken, maar wellicht zelfs voormalige medeleerlingen zullen herken nen. PROFICIAT, ORANG PELADANG.

Tong Tong | 1964 | | pagina 6