o tong tong WAT ONS IS BIJGEBLEVEN 8 pasar malam X° R KJ O -vl KO 00 c" 2 S.ooo 20.000 15.000 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o 0 o o Q (Firma)naam: g R o o R 8 R o o Sg '6o '61 '62 '63 '6H g SHet was de laatste dag, die wij in ons geliefd land doorbrachten. Ik kan het mij nog herinneren als de dag van gisteren, het viel op een zondag in september. Wij waren die morgen al om 4 uur opge staan, om nog orde te brengen op onze zaken en de laatste barang weg te geven, •enz. Om 12 uur moesten wij op het vlieg veld zijn en wij hadden dus nog volop tijd, om van allen en alles afscheid te nemen. 'Ik liep nog het hele huis door, waar wij .zoveel goede jaren hadden doorgebracht. Op het terras bleef ik even staan en keek naar links in de verte, naar het gladde •oppervlak van de blauwe zee. Daarbij dacht tk aan de mooie zonsondergang, waarbij de zon veranderde in een vurige bol en waarbij de zee, de bergen en het hele landschap ■de mooiste kleuren kregen: van rood, violet, oranje, tot goud toe. Onbeschrijfelijk mooi! Nergens heb ik daarna meer zo'n mooie zonsondergang gezien. Toen liep ik het grote erf op, met het mooie ■grasgazon en de jonge klapperbomen, door de kebon met zoveel zorg en toewijding •geplant. Een pisangboom had al een tros groene pisangs, maar wie zal er van profi teren als ze rijp zijn? Het gaf mij een wee •gevoel te moeten bedenken, dat het voor het laatst was, dat ik al die tropenweelde mocht aanschouwen. Ik heb wat aarde meegenomen toen wij weg gingen, als herinnering aan ons dierbaar land. De kebon kreeg tranen in de ogen, toen ik hem om wat aarde uit de tuin vroeg, toen hij wist waarvoor het moest dienen. Zo liep ik verder mijn laatste gang door de tuin en ik zag onze zwarte kater liggen, onder de bloeiende klimop voor het huis. Ik streelde met een brok in de keel voor het laatst het lieve dier. We moesten hem daar wel achterlaten, want hij was te oud om nog weg te geven en bovendien erg aan de omgeving gehecht. Ik hoop dat er mensen zijn, die daarna voor hem hebben gezorgd; zoals ik het voorheen heb gedaan toen andere mensen hem na hun vertrek achterlieten. Hij zal nu wel reeds naar de eeuwige jachtvelden zijn vertrokken, maar ik hoop dat hij vóórdien nog wat vreugde heeft gekend. Onze hond, Mocca genaamd, was al veel eerder naar de jachtvelden ver trokken, van heimwee toen wij voor 5 weken met verlof naar Java gingen. Ik was toen heel erg bedroefd bij thuiskomst, wat heb ik je gemist lieve trouwe hond. Maar daarna zag ik in waarom dit zo moest zijn, want wie zou er dan zo goed voor je zorgen als wij je hadden moeten achterlaten? Verder liep ik langs de bloeiende orchidee- struiken: de Vanda's en langs andere orchi dee soorten, die in de bergen vlak voor ons huis gewoon in het wild groeiden. Ook keek ik nog eenmaal naarde machtige Bukit Bari- san, een keten van bergen, die majestueus uitstak boven al de tinten groen van het Sumatraans landschap. Hoe vaak heb ik niet naar die bergen gekeken, terwijl ik in de keuken was: de kokkie instructie's gevende voor de rijsttafel of zelf bezigzijnde met het vervaardigen van cake of kwee-kwee. Toen wist ik nog niet, dat ik die machtige berg toppen nooit meer zou zien, dan alleen in herinnering. Ik liep verder door de tuin onder de rui sende tjemara's, hoe liefelijk was dat geluid, bij het fluisteren van de wind. Hoe heb ik vaak stil genoten van de rust die hiervan uitging, terwijl ik in de zitkamer een boek las of naar goede muziek van de radio luisterde. Ook liep ik nog eenmaal naar de bedienden- vertrekken, waar wij de vorige dag nog aan het personeel een selamatan hadden aange boden: voor een goed verblijf van hun allen en een goede reis voor ons. Onze kokkie had toen zelf voor kip gezorgd en wou er niets van weten, dat wij die betaalden. Want zij wou zei ze ook iets voor ons doen, voordat wij weggingen. Dat genoegen hebben wij haar natuurlijk gegund. Er kwa men behalve de bedienden en hun diverse familieleden, ook nog onbekenden. Wij hebben hun allen laten mee eten, mis schien was het wel het laatste goede maal dat ze nog hebben gehad. Toen het ogenblik van vertrek aanbrak, wa ren er opeens zovéél mensen die ons hiel pen met de koffers in de auto te laden. Wij stapten toen in met achter het stuur onze goede oude chauffeur en in een pick up die achter ons reed zaten onze bedien den met de rest van de bagage. Er ging zelfs een baboe mee van een familie, die al véél eerder voor ons was vertrokken. Ik keek nog eenmaal naar ons huis: zo stil en blinkend wit in het het felle zonlicht, naar de slapende zwarte kater, naar de ruisende tjemara's en naar de pagger die de voor tuin omsloot, een pagger van bloeiende Allamanda's. De goudgele bloemkelken wiegden zacht op- en neer in de wind, als een laatste zonnige groet. Ook nog een laatste groet van enkele dessa-bewoners, die wuivende aan de kant van de weg ston den. Toen reden wij weg, voorgoed. Op het vliegveld was het een hele drukte, want er kwamen meer mensen die ons weg brachten, een grote bus vol mensen: perso neel van de fabriek. Toen het eindelijk zover was, dat wij in het vliegtuig konden stappen was het opeens stil onder de wegbrengers en was men weer vol weemoed om het komende afscheid. Ik wou de kokki voor het laatst nog bedanken voor alles wat zij in de loop der jaren voor ons had gedaan, maar toen ik haar een hand gaf barstte zij in snikken uit. Ik had toen zelf moeite om mij goed te houden en kon daardoor niets zeggen. De kebon stamelde alleen maar: „Njonjah, Njonjah'... maar verder kwam hij niet. De chauffeur zei: „Selamat djalan" en verder kon hij van aan doening ook niets meer zeggen. Die lieve, eenvoudige, trouwe mensen. Ik hoop dat het voor hun allen „Selamat tiggal" goed verblijf zal zijn, na ons vertrek. Nog eenmaal keek ik om, alvorens in het vliegtuig te stappen, om de wegbrengers toe te wuiven, door een floers van tranen zag ik alleen wuivende handen. Wat ik ech ter duidelijk zag; was een gebogen figuurtje dat niet naar ons keek: de kokkie, want snikkend verborg zij haar gezicht in de selendang. TINAH OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO i 3 H De Indische jaarmarkt, een tro pisch evenement in Den Haag, dat het vorig 20.000 mensen jaar werd door ruim bezocht. Dit jaar verwachten wij een nog grotere toeloop. Wees tijdig met het reserveren van standruimte. O O (-1 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Voor inlichtingen kunt U gebruik O maken van onderstaand formu- 8 O O O liertje. O O O OO 8 AAN HET ORGANISATIE-COMITE g O PASAR MALAM TONG-TONG O O Prins Mauritslaan 36 - Den Haag O (tel. 070-55.07.49.) 8 q Zend mij geheel vrijblijvend inlich- g O tingen betreffende de Pasar Malam O 8 Tong-Tong 1964: o O O O Adres: Q O Woonplaats: O O O O O O (Handtekening) g OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 17 10.000 aantal pasar mèldn. bezoekers

Tong Tong | 1964 | | pagina 17