GEEK ENERGIE? DIM EXTRA LEVENS Manah Toean? VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW MMWk IAIIT O Djt nieuwe, natuurlijke l|||l m antwoord kan voor u de I oplossing zijn. (Vervolg van pag. 12) jaer connen wy Tajoan wederom veroveren, gelyk als Aymuy en Kemuy. Schenckagie van Signam Ong aan d Ed. heer Generael: 10 stucken blauwe, effen donkere stoffen; 10 stucken blauwe, gevlamde, ongebloemde stoffen; 10 stucken ongebloemde steenblauwe sa- tynen; 10 stucken witte ongebloemde satynen; 100 stux commen, met leeuwtjes daerin ge- schildert; 100 stux commen met blommen; 30 schotels met ongemeen schoone blom men; 70 schotels met beeldwerk; 70 schotels met golven; 30 schotels met schoon beeldwerk; 200 teecopjes van tweederhande soorte; 20 stux gebloemde schenckkannnetjes vyf- verwigh; 200 catty tee van Siongloo. Lipoui, krygsoverste wegen den Keyser in Hoksieu sent desen brieff aen den Holland sen Gouverneur. In de tiende maen heeft het volk van den Gouverneur Generael ende het volk van Lipoui te samen Aymuy ende Kemuy verovert, de huysen verbroken en de de sterkten vernielt, waerop de schelmen gevlucht syn naar Tangsao. Lipoui was van meninge haer allegaer te verdelgen, maer de wint of het mousson en heeft daertoe niet willen dienen. Nu sal hy syn volk on dertussen vet maken, de jonken vermaken ende alles gereet houden; ende sal weder een krygsvloot verwachten, om haer dan 't samen geheel te verdelgen. Lipoui sent eenige kleenigheden. De Gouverneur Gene rael gelieft op de goederen niet te sien. maer alleen op 't goede hert. Translaet van schenckagie door Lipoui aen d'heer Gouverneur Generael gesonden: 2 groote porceleyne teeflessen; 2 stux porceleyne teecannetjes; 10 stux porceleyne kopjes; 10 picols porceleyne kommen. Translaet van den brieff door den Coning ofte Stadthouder in Hoksieu aen d'heer Generael geschreven: De Combon doet eerbiedige groete aen den Generael van Batavia, dewelke sit als op een hoogen berg en blinct als een door luchtige sterre. De Combon bedanckt de Generael, dat hy schepen na Hoksieu ge sonden heeft tot hulpe en de Combon wenscht met de Generael als broeders te samen te leven, maer de zee is wyt en hoe wel de Combon de glans van den Generael siet en heeft hy echter geen gelegenheyt om zich voor 't aensicht van den Generael te vernederen, daerom is de Combon seer beschaemt, etc. (Vervolg van pag. 20) Hier toonde de bevolking zich zo achter dochtig dat zij de reizigers niet in hun wo ningen lieten overnachten. Dias en zijn mensen waren gedwongen de nacht door te brengen onder een boom, terwijl wacht werd gehouden door enkele van hun inheemsen, gewapend met musket ten. J- C. H. Ontleend aan „Forgotten kingdoms of Su matra" door Dr. F. M. Schnitger Ph. D. (Wordt vervolgd) Als u geen energie meer bezit, niet beschikt over voldoende levenskracht en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de na tuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- Schenckagie van den Combon; 1 paer vyfderhande couleur porceleyne cannetjes; 10 stux hemels blauwe porceleyne schotels; 10 stux groote groene porceleyne schotels; 10 stux vyfderhande couleur porceleyne schotels; 10 stux donker blauw porceleyne kopjes; 10 stux donker groene porceleyne kopjes; Translaet van de Missive van den Keyser van China: Den Keyser maekt aen den Hollandsen Gouverneur Generael dit folgende bekent: Uwe landen syn seer wyt afgelegen ende tusschen beyde comen ook groote ruyme zeeën voor. 't Is ook het bevel van den Gouverneur Generael geweest, dat de com mandeur Balthasar Bort een vloot schepen soude nemen, dewelke in Hoksieu gearri- veert is, om met een gecombineerde macht den roover Coxin te vernielen. En is syn May. t. uytermaten seer verblyt geweest over dat Signam Ong en Tong An Pek hem sulx bekent gemaekt hebben. Doch is syn May. t. alsmede de ryksraden over 't lang achterblijven van dit advys niet wel te vreden geweest, gelyk ook de heer Bort, die een weynig misnoegt na Batavia gekeert is. Ende commandeert nu den Keyser enige groten naer Hoksieu af met schenckagien en een hertelyke groetenisse aen de Hol landse natie. En bestaet de schenckagie in dese folgende: 1 stuk syde stoff met vergulde draken; 1 do verguit met bloemen; 1 do swart fluweel; 1 do blauw damast; 1 do blauw satyn; 2 dos andere stoffen; Ook heeft den Keyser last aan de regenten van Hoksieu om de Hollanders, in Hoksieu leggende, 's maentlyks 50 teyl silver tot onderhout te geven. Aldus gearresteert ende geschreven in het eerste jaer des Keysers, de 4e nieuwe maen, den eersten dagh. CORRA CORPA gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. In mijn kinderjaren hadden wij (d.w.z. mijn ouders) een groot hotel te Poerworedjo U weet wel: residentie Bagelen. Op het ruime voorerf stond een reus van een sawoh-ketjik, die reeds vele lentes (lees: moessons) telde, waaronder een tuinzitje. Een geliefkoosd plekje, waar groot en klein menigmaal verademing zocht voor de druk kende warmte. Zo ook die bewuste keer, toen mijn moeder er met één van de logé's, een kennis van haar, een gezellig uurtje doorbracht. Hun gekeuvel werd een ogen blik gestoord door de mandoer-djongos, die kwam vragen waar mijn vader te bereiken was. Hij (die mandoer) heette Kuch, of liever zo werd hij altijd genoemd. Zijn eigenlijke naam was Wongso. Hij was voordien man doer geweest in de soos, en had daar om een reden, die schrijver dezes onbekend is, die bijnaam Kuch opgedaan, en werd er ook door iedereen zo genoemd. Toen hij later in ons hotel in dienst kwam, is dat vanzelf sprekend zo gebleven. Maar, om op mijn verhaal terug te komen, de kastelein van de soos (waarvan mijn vader in het bestuur zat) had opgebeld, en moest vader spreken. Reden van de onderbreking van het gezel lige ge-donggèng door de brave oudge diende. Moeder, die op dat moment maar met een half oor naar hem luisterde, maakte zich er van af met een: „Ach, dat weet ik niet; in z'n vel", om hem een ogenblik later, toen zij zich herinnerde dat vader bij mijn grootmoeder moest zitten, na te geven: „Nommer limabelas." Dat was namelijk grootmoeders telefoonnummer. Waarop Kuch even later op droge toon door de telefoon: „Toean van Laar in zijn vel nom mer limabelas!" Dit tot zover. Met hartelijke groeten, H. VAN LAAR 21

Tong Tong | 1964 | | pagina 21