INTRANED (v.h. HESTA, CRANS Co.) Tong Tong op hei stoepje 1 INTERFOOD DJCXJA Co Briljanten markiesringen Briljanten oorknoppen Passage-, Reis- en Vrachtbureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 (Vervolg van pag. 3) het, die familieleden hebben aan de „ande re kant wij hebben ze leren kennen in perimeters en tussen mijnenvelden en zelfs daar zijn oude vriendschappen bewaard en nieuwe gemaakt. Wij leven in een nieuwe tijd, maèr met dezelfde mensen met dezelfde harten en hoofden. Wij moeten veranderen geen pienter systeem kan hier redden. Het viel me altijd op in kringen van „kand- jeng besars", die nu helaas opzij gerangeerd leven in Wassenaar en Oudenaarde en Zeist (hoe flagrant ondankbaar eigenlijk!) hoe goed zij Indonesische families kenden en zijn juist niet de families de dragers van de maatschappij? Multatuli's fout was dat hij geen Indonesische families en betrekkingen kende en met al zijn persoonlijke eerlijk heid en theoretisch gelijk het wérkelijke gelijk van het Indonesische volk niet kende. Ik begrijp voor de volle honderd procent, waarom een „Multatuli-film" niet gemaakt kan worden in Indonesië. Of een Couperus film (met uitzondering misschien van „Van oude mensen, en dingen die voorbij gaan"). Vervallen wij straks bij het heraanknopen van culturele betrekkingen in een herhaling van het destijds tot mislukking gedoemde Sticussa-avontuur? Welke werkelijke posi tieve rol kunnen wij spelen bij de versnelde opbouw van de Indonesische verbindingen en welke rol kan zeevarend Nederland straks spelen bij de ontwikkeling van de Indonesische vloot en de Indonesische inter-sulaire koopvaardij? Als wij dat wérke lijk willen, moeten wij resoluut breken met de arrogante waan-idee dat wij als zeevaar ders superieur zijn aan de Indonesiërs. Dat zijn wij NU en dat waren wij in de achter ons liggende eeuwen dankzij het feit dat wij de Indonesische macht ter zee braken om onze macht in dit eilandenrijk te kunnen ves tigen. Maar eeuwen en eeuwen voordien, toen Nederland zelfs nog niet eens bestond, waren Indonesische vloten superieur in Z.O. Azië en voeren „op alle bekende kusten." Onze stijging van beschaving en macht heeft tijdelijk kunnen profiteren van de decline van de Indonesische beschaving, maar er is geen sprake van absolute superioriteit. Zodra wij Indonesische adelborsten opleiden in Den Helder (en niet meer in de Naval Base van San Diego) zullen wij het kunnen leren. De (helaas weinige) Nederlanders die nu al tegen de opinie van de vaak onont wikkelde en alleen maar rancuneuze mas sa's in durven te investeren in Indonesië, verschillen in wezen (en het gaat om het wezen, niet om de tijdelijke regressies!) niet van de Nederlanders uit onze imperiale historie, de bouwers van Recife in Brazilië, een Coen, een Maetsuyker, een Daendels en duizenden „kleinere" niet genoemden: zij zien ook nu weer grote mogelijkheden in De Oost. Ho, anti-kolonialen, hef niet te gauw uw triomfantelijk signalerend gekrijt aan! TOEN waren de eisen anders en TOEN waren de methoden dienovereenkomstig. Hoe konden wij vijf eeuwen geleden een betere bescha ving brengen, waar wij zelf nog geloofden in heksen, martelkamers en wrede geloofs vervolgingen? Ik herhaal het wéér: kolonia lisme in zijn slechste vorm werd HIER ge maakt. Kolonialisme in zijn beste vorm (die maakt dat Indonesië toch weer vriendschap zoekt hier) werd DAAR gemaakt. Wij zijn nu in een andere tijd gekomen van heel andere internationale verhoudingen en als wij ons laten leiden door onze historische ervaringen (goed en kwaad) kunnen wij een nieuwe methode van samenwerking ontwik kelen zonder een spoortje van de oude fou ten. Wij zullen ongetwijfeld nog een eerste tijd meemaken van onbegrip en van allerlei struikelblokken. Wees nochtans niet be vreesd. Als wij maar weten dat wij geen nieuwe „rasering van Jacatra" en geen Chinezenmoord op ons geweten moeten laden, komen wij er sneller en zekerder. Wat ons van de „nuchtere Hollander" zo tegenvalt is dat hij vaak zonder enige per soonlijke kennis van Indonesië, zonder stu die van de koloniale historie en zonder wérkelijk begrip van Aziatische levensbe schouwingen, toch allemaal precies weet „hoe het mot" in Indonesië. Dat meningen zo koppig gebaseerd blijven op volkomen verouderde of partij-standpunten t.a.v. bui tenlandse politiek of de „gewone stomme opinie" dat „wat goed is voor Holland (Europa) ook goed genoeg moet zijn voor Indonesië (Azië)." Terwijl ieder nuchter mens toch weten moet dat als twee perso nen, twee groepen of twee volkeren willen samenwerken, er twee paketten van moge lijkheden en onmogelijkheden zijn en dat alleen grondige actuele kennis over en weer eventuële samenwerking mogelijk maakt. Want op grond hiervan moet een nieuwe methodiek van arbeid worden gemaakt, die in vele punten kan afwijken van de eigen methodieken. Dit is niet mogelijk zonder wezenlijke wederzijdse achting en vriend schap. Wezenlijk, zeg ik, dus niet die loze en waardeloze „ik-hou-van-dat-land" klets koek. In het herstellen van de wederzijdse samen werking zijn enkelingen ons vooruit gegaan. Als de massa's zichzelf niet opvoeden, blijft alle werk van onze pioniers een grote gok. Het gaat dus niet om wat kan of wat moet, maar wat U kan en U moet. T. R. j|i[|[|||||[|[[|||[||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllll|[|||[[||||||||||||||||||||||||||||[|||||||||[||||||||||||||]|||||||[||[l!J Burg. Patijnlaan 24a - Tel. 11 30 88 1 Fabriek van tropische levensmidde- len specialité's zoals bijv. Gingerol (gember-siroop) Tamarindo (tamarinde-siroop) I Vanille- en Rozen-siroop Capsico (Afrikaanse sambal) I Tamarindol (jam) I Keukentamarinde I Voor wederverkopers bijzondere i voorwaarden en kwaliteitskortingen. Correspondentie adres: 1 INTERFOOD Postbus 1822 - Den Haag. ffiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii j Vlamingstr. 5 - Den Haag - Tel. 11.66.77 Ruime keuze in: (22 kt. goud) en Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum- bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te 22

Tong Tong | 1964 | | pagina 22