Unieke Bankinang reünie Ister hoefeel Hod? Sterren stralen overal t KOKKIES rijsttafelartikelen staan bovenal WAROENG SOEBOER Op de linkse foto ziet U de dames Ensing en Schaap, onvermoeibaar en onvervangbaar. Aan haar danken wü deze meer dan geslaagde reünie. Rechts: waar Indischgasten bij elkaar zijn wordt gegeten! Geeft niet of de kroepoek een beetje melempem, beuken maar tot op. Hij ligt alweer achter ons, de vierde reünie van het vrouwenkamp Bankinang en wij heb ben het gevoel, dat dit wel de gezelligste en best geslaagde bijeenkomst is geweest, want deze keer hebben de organisatrices, de dames Ensing en Schaap, ook de bewo ners van het mannenkamp uitgenodigd. Er was meteen een andere sfeer, vonden we, je hoorde tenminste niet alleen vrouwen- gekakel maar ook de gezellige bromstem men van de mannen, die met hun feestsiga- ren en borrelglaasjes belangrijk aan de vro lijke stemming bijdroegen. Dit was de eerste keer dat „onze mannen" elkaar weer ont moetten in reünieverband en je moet toch maar weer twee energieke dames hebben om dit voor mekaar te brengen. „Een unieke reünie" zei mevrouw Schaap en daar zijn we het allemaal gloeiend over eens. Veel jongeren waren er nu, de kleine kampbengels van vroeger (nu grote bengels geworden) liepen er stralend van pret rond. Zo zagen we o.a. de drie jochies Hendriks, ex-houthakkertjes en goedangjongens. Wat 'n bonken van kerels zijn dat geworden! En Ton Schelameisen kwam met een karvol Keuskampjes aandragen, die we nu voor het eerst op de reünie terugzagen. Het was oer gezellig en het gelach, de klapzoenen en de omhelzingen waren niet van de lucht. We waren er weer helemaal in. Hier had je weer t Kokkies Rijstwinkels: J Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 t Simonskerkestraat 11 Osdorp, Tel. 139323 AMSTERDAM -W. t P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. dat gevoel van „saamhorigheid", van „wij met z'n allen tegen de Jap", dat pal staan, die onverzettelijkheid. Eens temeer is toch maar bewezen, dat zo'n samenkomst recht van bestaan heeft, dat de samen doorge maakte ellende van de kampjaren banden heeft gelegd, die niet meer te verbreken zijn. De speech van mevrouw Schaap werd hof felijk beantwoord door de heer Nijdam. Wat hij vertelde hebben we niet zo goed kunnen verstaan, alleen dit: De Jap moet eens ge zegd hebben, „Als we oorlog hadden moe ten voeren tegen de vrouwen, dan hadden we het beslist nooit kunnen winnen." Dat geloof ik ook wel, want de vrouwen hebben het de Jap beslist niet makkelijk gemaakt. Ter illustratie volgt hier een stuk je uit een kampdagboek, waarmee we deze reportage over de vierde Bankinang-reünie (en hopelijk niet de laatste) besluiten. DAGBOEKFRAGMENT Bankinang, juni '45, „Een tijdje terug is een heel transport man nen langs ons kamp gekomen. Vrachtauto na vrachtauto rolde voorbij en die vrouwen werden gewoon wild van opwinding. De schutting werd bestormd, als trossen vlie gen hingen ze eraan en er overheen. In 't begin kwam de hele wacht in 't geweer. Ze sommeerden de vrouwen om weer naar beneden te komen en toen ze niet gehoor zaamden trokken ze de dames aan hun benen omlaag. Maar ze waren zo door het dolle heen, dat ze de handen die aan hun enkels trokken gewoon wegtrapten. Niets, maar dan ook niets kon de Jap beginnen! En er kwamen hoe langer hoe meer dames naar voor, want er was natuurlijk altijd een kans, dat ze hun mannen terug zouden zien. Ze dongen zo tegen de voorpoort aan, dat die in al z'n voegen begon te kraken. Het was een oorverdovend lawaai en gekrijs en ineens gaf de Jap toe. Men gaf toestemming om bij de nadering van een auto de poort uit en de straat op te gaan, maar dan moes ten ze beloven, dat ze direct weer naar binnen zouden komen. De auto's kwamen met tussenpozen van 3 a 5 minuten langs en bij elk geronk ging dan de poort open en stoven de vrouwen de straat op. Van uit de verte sloeg ik het gedoe gade. Ik moest eigenlijk wel lachen en voor de zo veelste keer verbaasde ik me over onze brutaliteit, 't Idee, om de Jappen zodanig overstuur te maken dat ze je toestemming gaven om op straat te komen! En dat al leen maar omdat er een kansje was dat je man bij het transport was... Als één vrouw duizend mannen al te erg was volgens de dichter, hoeveel tienduizenden mannen zou den er dan niet nodig zijn om tweeduizend vrouwen in bedwang te houden! Tussen al het lawaai en getier door moest ons blok rijst en meel gaan halen en een van de kleine jongens, uitgestuurd om het blok te waarschuwen, was zó in de war, dat hij blerde: „Blok D 3, mmmmmeel en mmmmmannen halen...!" Zondagmorgen op Mester. Pa zit in de voor galerij met z'n sjekkie en z'n toebroek. Lekker in slaapbroek en kabaja, met z'n benen over elkaar. Een slof bengelt aan een grote teen. Jantje in tjelana monjet komt langs en loopt de slof er af. Pa nijdig: Jantje, jij klojang maar, waarom jij niet naar de kerk?" „Ah hoe ken, als met sonder schoen." „Ajo, jij fraah schoen fan Maatje en dan naar de kerk." Jantje naar Maatje. „Mah, fraah sepatoe." „Waffoor?" „Foor naar de kerk, pa hij seh." Jantje krijgt com plete kleding en druipt af naar de kerk. Aldaar loopt hij de dominee tegen het lijf. „Dah domineer." „Zo, Jantje, jij komt hier ook niet veel. Vertel eens, hoeveel Goden zijn er?" Jantje piekert zwaar. „Ister drie, domineer." „Nee Jantje, denk nog eens na." „Domineer, als ister allemaal ister seven!" „Nou, Jan, jij hoort hier niet thuis hoor, ga maar weer naar huis." Jantje opgelucht weg. Komt Si Hendrèk tegen. „Eh, Hendrèk, naar waar jij?" „Naar de catechesatie." „LOH, apa deze foor een beest." „Masa, jij weet niet, kaja kerrek." „Na, tjoba jij sèh, ister hoefeel Hod?" „Eén tierlijk." „Hah, ik kan sefen noh deruit helèl, masa jij wil drin met één." A. A. F. M. ii' iiüiiüi Slamet Dateng Koningstr. 16, Den Haag, tel. 60 41 42 HET ADRES waar U lekker en goed koop INDISCH kunt eten. ELKE DAG VERS. Ook kant en klaar mee te nemen. Geopend: dagelijks v. 10-10 uur. Zon dags v. 2-10 uur. Dinsdags gesloten.

Tong Tong | 1964 | | pagina 15