Bibits om tr ts op te zijn VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke i Zusjes Monod de Froidevilie in actie ze in Long Beach op het Accordeon Festi val van de Western States. Dat was in 1962. Ze werd no. 4 uit een grote groep jeugd- virtuozen. In aug. '63 kwam ze weer uit in Sacramento (N. Californië) en daar werd ze 3e prijswinnares. Gezien de enorme compe titie (er wordt door Amerikaanse kinderen erg veel aan muziek gedaan, muziek is daar een schoolvak) mogen we wel trots op Leslie zijn. Behalve muziek heeft Leslie echter ook andere hobbies. Ze is bijvoor beeld dol op zwemmen en paardrijden. En haar oma noemt haar „professor", omdat ze altijd met haar neus in een boek zit. Verder zou ik nog het een en ander willen vertellen van Martin (Ebje) Knust Graichen. Er heeft over deze jongen indertijd in Am. Tong-Tong een artikel gestaan. En zijn naam werd ook al in verschillende Amerikaanse kranten vermeld. Want deze jongen met zijn Deense naam, die nu zestien of zeven tien jaar geleden in Indonesië geboren werd, leerde in Nederland badminton spelen, en is nu badminton-kampioen in Amerika plus tenniskampioen. Eén van de Amerikaanse bladen zegt: „Als je van plan was een compositie van wereldkampioenen te schep pen, kon je niet beter doen dan Martin's familie. De beste badmintonspelers komen uit Indonesië (Tan Yee Hok, vroegere we reldtitelhouder) Denemarken (Erland Kops, Europees kampioen) en Holland (tegenwoor dige wereldkampioen Ferry Sonneville). Martin is een hardwerkende, uitstekende student. Hij staat elke morgen om 5 uur op om zo'n 60 of meer exemplaren van dag bladen te bezorgen en oök nog het kantoor van die krant schoon te maken voor de jour nalisten, daarna gaat hij dan naar school. Met dit extra werk verdient hij al vast zijn college-studiegeld voor later. Dat wordt in Amerika veel gedaan, dat zelfs heel jonge kinderen al beginnen om hun studiegeld te verdienen. Martin had wel een verzoekje aan mij, n.l. of ik in dit artikel zijn speciale groeten en beste wensen wilde doorgeven aan zijn sportvrienden in Noord- en Zuid-Holland en Limburg en aan zijn oud-coach Leo Fortu- natie, hetgeen ik hierbij doe. Wel, beste jongens en meisjes, dit is deze keer weer genoeg, ledereen een warme groet van jullie TANTE MIEKE Leslie von Kriegenbergh Zoals jullie wel weten, zijn er overal ter wereld Indische mensen terecht gekomen, waarvan ouderen nog steeds met innige ge dachten aan het oude Moederland, Indo nesië, verbonden zijn, maar waarvan het grootste deel van de jeugd, jullie generatie, onze Bibits dus, dat heimwee niet kent. Dat is maar gelukkig ook, want heimwee is iets dat pijn doet, weliswaar een vreemde pijn, want het is soms met iets zoets ver mengd, dat, van fijne en heerlijke herinne ringen. Jullie kennen dat bijzondere verlan gen niet zo, want jullie werden in een ander land geboren, namen de omgeving waarin je opgroeide, als enige werkelijkheid aan, je kreeg hier je speelmakkers, ging naar school, alles was voor jullie gewoon, hoe wel, misschien voelden sommigen van jullie toch wel aan, dat pappie en mammie nog altijd veel over Indië spraken en dan met zo'n verlangen in hun stem, als over het schoonste land ter wereld. Het verloren paradijs, zoiets. Nu zijn er mensen, die een streep hebben getrokken achter hun herin neringen. Dat is geweest en komt nooit weer, zeggen ze. Anderen, hoewel ze dat zelfde verlangen kennen en dezelfde pijn, hebben hun schouders waterpas getrokken, en gedacht: „Wij hebben onze prachtige, onaantastbare herinneringen, daar gaan we een verzameling van aanleggen." En ze zijn gaan graven, diep in hun herinnering, en déze schreef alles op, en dié bewaarde er schilderijen van, en weer anderen trachtten allerlei kunstvoorwerpen bijeen te brengen uit dat schitterende land, dat Indië vroeger, en Indonesië nu is. En zo lang men er mee bezig is, houdt men de herinneringen aan al dat schoons ook levend. Zet men een dikke punt achter alles, alsof het voor goed voorbij is, dan heb je ook wel kans, dat alles inderdaad verbleekt in je geheugen. En waarom zou men vergeten? Natuurlijk, zoals het vroeger was in je jeugd, zul je het nooit terugvinden. Maar dan ook nergens ter wereld, want elk land van je jeugd zul je als volwassene veran derd vinden. Nu zijn er in Amerika Indische mensen op het idee gekomen om eens in de maand een koempoelan, een samen komst te houden. Een zogenaamde soosdag. En het grappige is, dat niet alleen de grote mensen er plezier in hebben, maar de kin deren ook. Het is dus een echte gezinsdag. En weet je wat nog leuker is? In de stad Pasadena bijvoorbeeld is deze Indische groep mensen wel erg actief. Ja, ook zelfs de jonge mensen, want die geven op die soosdag eens in de maand, onder leiding van mevrouw Lilian Ducelle, een kinder cabaret-uurtje. Wat er o.a. gedaan wordt kunnen jullie op de foto zien. Dit groepje kinderen volgt hierop met aandacht de zus jes Monod de Froidevilie, die een eigen geïmproviseerde tarian piring (bordendans) uitvoeren. Is het niet enig? En wat knap van die meisjes om zo lenig met hun armen te draaien en te bewegen, zonder de bord jes te verliezen. Dat is moeilijker dan je denkt, hoor! Wie doet het ze na? Zo maar voor de vuist weg voor een publiek, dat je op je vingers kijkt? Maar oefen maar eerst met plasticbordjes, anders houdt mamma geen enkel schoteltje over. Op de volgende foto zien jullie ook al zo'n flinkerd van een Bibit. Daar speelt namelijk Leslie von Kriegenbergh zonder blikken of blozen als één van de eersten een accor deon-solo. Dat ze durfde was logisch, want Leslie heeft al verschillende bekers gewon nen op accordeon-wedstrijden. Ze is 9, nu misschien net 10 jaar, en heeft vanaf haar 6e jaar les. Haar eerste „echte" prijs won Martin Graichen 16

Tong Tong | 1964 | | pagina 16