Een korte terugblik oooooooooooooooooooooooooooo Acht maanden geleden startte Tong-Tong met een gloednieuwe rubriek over parapsycho logie en aanverwante grenswetenschappen. De belangstelling hiervoor was direct al zeer groot en dat kan eigenlijk ook niet anders. Immers, uit welke hoek van de Archipel U ook moge komen, de oosterse mystiek heeft onmiskenbaar haar stempel op uw persoonlijkheid gedrukt en zelfs een verandering van land, cultuur en levenswijze kan hieraan niets ver anderen. Toen de redactie mij uitkoos om U, op dit nogal schemerig terrein van de parapsy chologie, voor te lichten heb ik bij het op stellen van deze artikelen doelbewust een strikt reële basis genomen. Zoals U het dan zelf hebt kunnen opmerken gebeurde deze voorlichting niet d.m.v. geheimzinnige of dubieuze vertelseltjes noch verborg ik mij achter het mom van een of andere mystieke persoonlijkheid. (Lezers die persoonlijk met mij in aanraking kwamen weten dit ook). Integendeel, een ware en nuchtere realiteit werd steeds voor ogen gehouden, want alleen op een dergelijke wijze zal men het ware wezen van het occultisme kunnen doorgronden. Bovenstaande zin houdt te vens een waarschuwing in voor al die pseu- do-magiërs, of hoe zij zich mogen noemen. Ook hier in Holland bestaan er helaas nog talrijke lieden welke zich bezig houden, of liever gezegd zich verbeelden bezig te hou den, met bovennatuurlijke verschijnselen, e.d. Deze lieden zijn meestal het slacht offer van hun overspannen brein en het enige resultaat dat zij zullen boeken is een algehele verminking van hun zenuwgestel. Maar ik dwaal af! Door het constant doorvoeren van boven genoemde richtlijnen kon ik mijn werkterrein steeds meer uitbreiden en vormde tenslotte een instituut waaraan enkele eminente vor sers medewerken. Het spreekt vanzelf dat ik gedurende de periode dat ik aan Tong-Tong verbonden ben mijn kennissen-kring sterk heb mogen uitbreiden. Steeds opnieuw heb ik mogen ervaren dat onze echte Indische geest van ongedwongen en onvervalste gastvrijheid nog steeds bestaat. Persoonlijk vind ik dit een zeer schone eigenschap en ik hoop dan van ganser harte dat U deze eigenschap nimmer zult laten verstikken in de kille con venties van het westen. Draag deze schone deugd als een kostbare nalatenschap over op uw kinderen. Dat in de afgelopen maanden intussen is gebleken dat deze rubriek in goede aarde is gevallen, blijkt uit de vele brieven welke ik wekelijks mag ontvangen. Zo liggen er brieven voor mij welke niet alleen afkomstig zijn uit het binnenland, maar ook verschil lende delen van Amerika, Malakka, Austra lië, Thailand en uit een land dat mij nog altijd zeer dierbaar is. Ook wel een bewijs dat Tong-Tong een „real international" tijd schrift is dat overal graag gelezen wordt. De waardering als de waarde welke gehecht worden aan deze rubriek geven mij dan ook de stimulans om naar beste vermogen mijn klein steentje bij te dragen voor onze Tong- Tong-gemeenschap. Helaas, of misschien ook wel gelukkig, heeft iedere medaille ook een keerzijde. Behalve de positieve reacties en stromin gen, bereiken mij somtijds ook wel eens minder prettige ervaringen. Zo bestaan er b.v. lieden die steeds direct klaar staan met afbrekende kritiek of vernietigende voor oordelen. Deze mensen schijnen een afkeer te hebben voor alles wat in strijd is met hun opvattingen of ideeën. Dit getuigt veelal van bekrompenheid of innerlijke angst. Zij hebben slechts ergens een klok horen lui den en wanneer men hen vraagt om er dan iets beters voor in de plaats te geven, dan schitteren zij door hun afwezigheid. Of kan het soms ook zijn dat ik met mijn artikelen bij hen een voze plek heb aangeraakt? Inderdaad, het ligt niet in mijn lijn om de rubrieken of persoonlijke adviezen te vul len met zoete verhaaltjes of twijfelachtige theoriën die kant noch wal raken. Van enkele lezers kreeg ik ook wel eens het verwijt dat mijn adviezen vaak zo koud en harteloos schijnen, ontdaan van ieder menselijk gevoel. Dit is echter verre van waar. Zij dienen allereerst het versch'rl te kennen tussen een ware, universele liefde en een surrogaat liefde welke slechts ontsproten is uit ego ïstische of sentimentele motieven. Voor heel veel mensen is de ware betekenis van het woordje liefde volkomen verloren gegaan in een poel van duistere motieven en men selijke roerselen. Hierdoor lijken mijn advie zen voor hen vaak zo koel en nuchter. Tracht eens de ware betekenis van het woordje liefde weer terug te vinden. Hoe meer U de universele liefde kunt benaderen, hoe gelukkiger U zult worden. Tevens wordt hierdoor voorkomen dat het beeld of situatie verwrongen tot U doorkomt waardoor juist denken en juiste conclusies maken onmo gelijk wordt. Geachte lezer, aan het slot van deze terug blik spreek ik de wens uit dat U nog lang, zeer lang, kracht en vreugde moogt putten en beleven van ons 'trouw en exclusief tijd schrift. PARA-NORMALE GENEZING: HUMBUG OF REALITEIT? Para-normale genezingen blijven steeds op nieuw onze aandacht trekken. En terecht! Het terrein van onze geest is onbegrensd en nog nagenoeg geheel onontgonnen. Met deze korte verhandeling over de para-nor male geneeskunst, zulks op verzoek van enkele briefschrijvers, ligt het beslist niet in mijn bedoeling om U met bepaalde theo riën te beïnvloeden, of U te suggereren om enige waarde te gaan hechten aan derge lijke geneesmethoden. Een dergelijk motief zou slechts nadelige karmische gevolgen voor mijzelf ten gevolge hebben. Van het standpunt uitgaande dat ieder lezer rijp genoeg is een eigen objectief oordeel hier over te vellen, geef ik slechts enige feiten en resultaten weer welke enig licht kunnen werpen op deze tak van de para-psycholo- gie. Tot de para-normale genezingen behoren niet alleen genezingsmethoden van magne tiseurs en dergelijke mensen, maar even eens de wonderbaarlijke genezingen d.m.v. het aanraken van bepaalde voorwerpen en het bezoeken of betreden van heilige plaat sen. Ik denk hierbij o.a. aan relikwieën (heilig beschouwde overblijfselen van hei ligen) en aan het plaatsje Lourdes. Para-normale genezingen en magnetisme staan zeer nauw met elkaar in verband en genezingen op dergelijke wijze zonder mag netisme is niet mogelijk. Deze verschijnse len zijn zeker zo oud als het bestaan der mensheid. Ik zal echter niet zover in de geschiedenis der mensheid teruggrijpen, maar enkele gevallen aanhalen van meer recente data. Dr. Anton Mesmer zou de eerste grote ver spreider zijn van de wetenschap van het magnetisme. Ten onrechte wordt hij vaak genoemd als de ontdekker van het z.g. „dierlijk magnetisme", want voor zijn tijd hielden reeds even merkwaardige als be roemde mannen zich hiermede bezig. Om er een op te noemen, b.v. Parcelcus. Dr. Anton Mesmer leefde in de 18e eeuw en verrichtte voor zijn tijd wonderbaarlijke ge nezingen speciaal op het terrein van gees tesstoornissen. Hij stichtte een school, kreeg vele leerlingen en aanhangers, doch werd door de medici, welke zich hiermede niet bezighielden verguisd en bespot, hoofd zakelijk uit hoofde van jalouzie de métier. Niettegenstaande het streng optreden van de overheid, zulks o.a. om de maatschappij te beschermen tegen sluwe charlatans en beunhazen, hebben enkele lieden de wereld versteld doen staan door hun wonderbaar lijke genezingen. Een enkel voorbeeld uit de laatste tijd wil ik slechts aanhalen. De R.K. priester Nicholson, die nu nog leeft, verrichtte opzienbarende genezingen hoofd zakelijk met behulp van zijn blind en ont zaggelijk groot geloof en vertrouwen. Een ander opvallende grootheid op dit gebied was Harry Edwards. Deze man verrichtte ongelooflijke genezingen d.m.v. het spiri tisme. De resultaten van de twee boven genoemde mannen liegen er niet om, alle afbrekende kritiek ten spijt. Op de vraag van één der briefstellers, of de para-normale genezing door een ieder is aan te leren, moet ik hierop otkennend antwoorden. In de praktijk gaat het meestal als volgt: de magnetiseur moet bepaalde kanalen van zijn zenuwstelsel kunnen afslui ten om andere kanalen weer open te stellen. Voorts moet het geestelijk niveau van de ge nezer op een hoog zedelijk peil staan, want de magnetiseur vervuld van verder felijke gedachten zal de zieke slechts grote schade kunnen toebrengen, zowel lichame lijk als geestelijk. Daarom wil ik de mensen die hun heil bij zulke lieden zoeken tot de (Lees verder pag. 24) 8 INSTITUUT LAPRÉ o O O voor kosmobiologische adviezen q O o O Schriftelijke cursussen in: q O biorhytmiek, yoga-techniek, ge- 0 9 tallenleer, radicale tabaksont- O O O wenning, etc. q O Inl. postbus 409 Den Haag. SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 18

Tong Tong | 1964 | | pagina 18