asaRirtótëm expres Thee met melk ESCORT 1 april 1964 de fatale datum oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 8 oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 8 Door bepaalde omstandigheden logeerden mijn beide broertjes en ik bij onze groot ouders in Belakang Tangsi in Padang Pad- jang. Een ideaal oord, vonden wij eenstem mig en er waren weinig taboes maar des te meer avonturen te beleven, dank zij de zeer welwillende leiding van onze ooms Wim en Sjaak, die slechts enkele jaren ouder waren. Het gebeurde in de tijd, dat ik net hersteld was van een ziekte en nog in die periode van elke-dag-rauwe-eieren-met-suiker-zon- der-pardon-opdrinken en wat veel beter was ook verse melk. Het scheen dat de koe in die buurt een zeldzaam verschijnsel was en koeiemelk behalve prijzig ook nog weinig betrouwbaar en dus ook nogal moeilijk te krijgen. Maar het lukte oma en ik kreeg een bepaald rantsoen onder haar supervisie te drinken. De anderen kregen dikke, zoete melk uit een blikje en dat was alledaags. Op een dag gingen mijn ooms en broers vrij vlot in op een voorstel om eens „thee visite" te spelen (een sporadisch voorko mend verschijnsel bij minnaars van rover- en cowboyspelen), mits... er melk in de thee kwam. Ik was erg verguld en beloofde het grif, maar toen het vierspan vals grinni kend en elkaar uitbundig op de schouders slaande van plezier verdween, begreep ik, dat ze me er vies ingeluisd hadden. Die naarlingen hadden immers gezien, dat oma me die beker melk liet opdrinken? Daarom persé melk in de thee. Tja, theewater opzetten was zo gebeurd, maar hoe kom je aan melk? Oma was in de keuken bezig en volgens haar vast tarief voor pottenkijkers, werd ik er vlot uitge bonjourd met wat koekjes voor de thee visite. Dat was natuurlijk fantastisch, maar hoe kom ik in 's hemelsnaam aan melk voor die theevisite? En het antwoord kwam aan gewandeld in de vorm van Matjan, onze jachthond. Ik lokte haar mee en nog voordat haar jongen zich eraan tegoed konden doen, had ik 'n melkkannetje volgemolken. Matjan liet zich alles goedmoedig welgevallen en keek me zelfs heel begrijpend aan, terwijl ik, rood van inspaning, duizend en één excuses maakte, omdat nu eigenlijk die jongen van haar tekort werden gedaan, maar dit euvel werd vergoed met een paar koekjes, die ze graag lustte. Ik vond het eigenlijk wel een eng en vies idee van die hondenmelk, maar zij kreeg er toch maar mooie en gezonde jongen mee groot, enne... die jongens wis ten immers nergens van... nou dan... en een lach-kriebel begon. Ik joelde ons signaal de tuin in en al spoedig streek de visite neer, uiteraard na een keurende blik in de wel gevulde melkkan midden op het kleed en nog een goedkeurende blik op de schaal koekjes. Het grandiose plan verliep naar wens en men keuvelde heel genoegelijk, totdat helaas die lachkriebel begon uit te groeien tot een nogal opvallend gegiegel, waarnaar aanvankelijk druk werd gegist door de heren (men gaf natuurlijk ook ogen, neus en ogen goed de kost), en eensgezind concludeerden zij, dat het tot het begrip aanstelleritis te herleiden was. Toen alles op en leeg was, werd alles ook eerlijk opgebiecht. De gevolgen waren ruïneus voor het serviesje en de gastvrouw, die door een ijlings toegeschoten tante Jo ontzet moest worden. Deze ondankbare theedrinkers Wim, Sjaak, Piet en Lex zijn intussen opgegroeid tot bomen van kerels (dank zij soesoe tjap Matjan?); zij prefereren tegenwoordig koffie en lusten nog steeds geen thee-met-melk door mijn schuld, door mijn schuld, door mijn groooote schuld. N- M N.a.v. het mopje op bladz. 19 van de Tong- Tong no. 16 van 29 februari 1964 zond de heer Thielsch ons de volgende versie toe betreffende de „Escort" sigaretten. Op de H.B.S. circuleerde o.a. de versie: Eerste Slechte Cigaret Onder Regerings Toezicht en wannneer men teruglas: Toch Rookt Ook Commandant Spoor Escort. In aansluiting op ons artikel in Tong-Tong No. 20 van 30 april j.l. vernamen wij nog uit Indonesië, dat de consulaire afdeling van de Nederlandse Ambassade te Djakarta gedu rende de laatste weken vóór de fatale da tum dermate werd overstelpt met aanvragen tot toelating in Nederland, dat de gehele staf moest overwerken om de laatkomers te kunnen bedienen. Ongeveer 350 in Indonesië woonachtige Nederlanders en ruim 4000 gezinnen van niet-Nederlanders dienden hun visum-aan vragen in. Grote groepen kunnen niet over de middelen beschikken om de overtocht te betalen en hopen, dat de Nederlandse auto riteiten voorschotten beschikbaar zullen stellen om hun vestiging in Nederland mo gelijk te maken. Binnen afzienbare tijd hopen wij te verne men, welk lot deze laatkomers beschoren zal zijn. h G- U ---cu UZ O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Van vele zijden bereikt ons de vraag, of het niet mogelijk zou zijn, voor gemeenschappelijk vervoer te zorgen in de laatste dagen van juni ten einde de Pasar Malam in de Houtrust Hallen in Den Haag te bezoeken. De ervaring heeft ons geleerd, dat wij niet al te vast op onze lezers moeten vertrouwen bij het maken van dergelijke plannetjes. In het alge- meen is men in het begin zeer enthousiast, maar... wanneer het moment gekomen is om een vaste reservering te boeken, dan laten velen ons in de steek. Toch zien wij het belang van een groepsbezoek aan de Pasar Malam wel in en wij zijn dan ook bereid, andermaal het initiatief te nemen voor het inzetten van speciale busdiensten vanuit enkele centrale punten, bijv: 1. Vertrekkend van Groningen via Assen, Zwolle en Amersfoort naar Den Haag; 2. vanuit Enschede, via Hengelo, Deventer, Arnhem naar Den Haag en 3. van Heerlen via Maastricht, Venlo, Eindhoven, Tilburg naar Den Haag. De prijzen voor dergelijk busvervoer zijn uiteraard afhankelijk van het aantal deelnemers en plaats van vertrek, maar zullen in elk geval lager liggen dan de kosten voor vervoer per trein. Om deze opzet te doen slagen moeten wij in elk geval reisleiders ter beschikking hebben in Groningen, Enschede en Heerlen. Lezers, die zich voor deze taak beschikbaar willen stellen, worden ver zocht, ons zo spoedig mogelijk te schrijven. Wij stellen ons voor, de speciale bussen op een der Pasar Malam dagen 's morgens vroeg te doen vertrekken en op de zelfde dag s avonds laat weer huiswaarts te keren, zodat U een volle dag van de Pasar Malam geneugten kunt profiteren. Gaarne ontvangen wij vóór 25 mei opgave van naam, adres en aantal deelnemers van lezers, die van de busdiensten gebruik wensen te maken. O o 19 O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O

Tong Tong | 1964 | | pagina 19