KRACHT?® ALTUDFIT ZUN EXTRA LEVENS t« DJOKJA */&Co Want de steen uit den muur roept Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW oooooooooooooooooooooooooooo O l Briljanten markiesringen j Briljanten oorknoppen g H. VAN KRALINGEN (Vervolg van pag. 3) In Indonesië is het al niet veel beter gesteld (al kan ik me deze houding daar beter in denken in de jonge strijd voor een éénheids- staat en de politieke woelingen met ethni- sche groepen). Maar ook daar moeten Totok en Indo weggeassimileerd worden in een nivellerend „warga-negara-schap" en wordt nochtans discriminerend gewerkt met het ,,asli-schap". Elke ethnische groep, die in vele eeuwen bestaansrecht gekregen heeft met eigen karakteristieken, is asli. En de Europese volksgroep in Indonesië is geen cent minder ethnisch volwaardig dan de Soendanezen, Javanen, Madoerezen, etc. Men scherme niet met „oudste rechten", want tijd is de menselijke evolutie een be trekkelijke factor. In Indonesië zijn after all de Javanen, Madoerezen, Baliërs, Soenda nezen, etc. ook „maar" Deutero-Malaysians (Nomor Doewa) vergeleken bij de werkelijk oudste ethnische groepen der „Proto-Ma- laysians", en dat zijn er tenslotte maar drie: de Bataks, de Dayaks en de Toradja's. En voor wie nóg verder in de anthropologische historie terug wil graven, zijn zelfs deze nog maar „indringers" vergeleken bij de vermoedelijk oudste groepen der Vedoische en Negrito-groepen. In feite heb ik in Indonesië maar twee per sonen gekend, die een open oog hadden voor de werkelijke positie van de Indo- Europese groep in Indonesië, Takdir Alisja- bana en Hadji Agoes Salim, al neem ik direct aan dat veel meer gestudeerde Indo nesiërs dit inzien. Aan de andere kant is de „conceptie" van de Indo in de Indone sische samenleving ook in onontwikkelde groepen positief aanwezig en ik heb hon derden ervaringen gehad, die mij dit leer den, ook t.a.v. „volkomen geassimileerde Indo's." Zij leven geheel als Indonesiër en zijn b.v. ook Mohamedaan, maar in eigen kring wor den zij zonder vooroordeel toch ook altijd aangeduid als Indo. Europeanen zijn hier voor doorgaans blind. Zelf als „Straatslij per" lang 's heren wegen dwalend op slof fen, in geloentoerde khaki broek en jasje, herkenden op straat zelfs mijn beste Euro pese vrienden mij nooit, maar in geen één Indonesisch milieu vergiste men zich ooit, evenmin als men zich vergiste t.a.v. een Baliër, Batak of Menadonees. Een ethnische groep ontstaat, zodra zij herkenbare „ge stalte" gekregen heeft. Elk stenen gebouw heeft houtwerk (het mag Fries, Duits, Frans, Indonesisch of wat dan ook zijn). Men stare zich niet blind op de stenen uit de muur of blijve doof voor de stem uit het hout. Maar vooral: men ver- nietige dit hout nimmer. Het stenen huis zou wel eens ineen kunnen storten... Ergens in het werk van Walraven heb ik deze bijbeltekst ook gelezen. En verreweg de meesten hebben er glad overheen gele zen. Walraven was een Totok, gehuwd met Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. een Indonesische, met een gezin van Indo kinderen, vaak levend in praktisch volko men Indonesische omstandigheden, als ex- soldaat niet re?u in Europese stadskringen. Ergens in hem leefde nochtans onvernietig baar het zuivere Hollanderschap: de balk uit het hout. Die riep, maar niet gehoord werd. Een recal citrante stem, die natuurlijk socialistisch verklaard werd. Of communistisch. It was not that at all, gentlemen, het was de zuiver menselijke Nederlandse „hout-stem" in het stenen gebouw 'der Indonesische maat schappij! Socialistisch... wat geven we toch érg gauw Hollandse kastjes-naamkaartjes! Ook Du Perron, de strijdlustige, werd com munist genoemd. Frederik van Eeden was natuurlijk „mysticus", Jan Toorop had „Ja vaanse invloeden", Couperus was een „ro manticus". Rang, rang, rang! Ernaast, er naast, ernaast! Kan je je de verlaten figuur Walraven goed voorstellen, zittend in een gammele „oplet" tussen naar Krètèk en zweet ruikende pasargangers en vaatjes piendang; hij mis schien met een jenever-luchtje (what's wrong?) en zijn gedachten bij de plezier- gangers op het Rembrandtsplein en vaatjes haring? Hoe ontzettend alleen! Ah, domme massa's! Wij vermoorden onze solitairs en daarmee het mooiste en ruimste wat wij in onze maatschappij hebben. En met de bijbel in de hand en „Humaniteit" in de mond; kan het grotesker? Vier en een halve eeuw Nederlanderschap in Oost-Azië in Nederland afgemaakt in één generatie! Dat is „hard" gezegd. Tjalie moet maar op passen! En de tienduizend lezers van Tong- Tong moeten oppassen! Want er staat ook geschreven (Habakuk 2-19): „Wee dien die tot het hout zegt: Word wakker! en: Ont waak! tot den zwijgenden steen. Zoude het leeren? Zie, het is met goud en zilver over trokken, en er is gansch geen geest in het midden van hetzelve." T. R. O MALAGA Spanje 3 3 21 dagen (incl. alg. verzorg.) v.a. f 495,- O O Enkele reizen (geh. verzorgd) f255,- o O o O Luxe touringcar, voorzien van o bar, frigidaire en toilet. O O Verzorging door één van onze O bekwame stewards of stewar- O O dessen. 3 O 1e klas hotels. o O Vertrek: 23 mei; 5 Sept.; 3 okt.; q S 31 okt. '64. O O Inlichtingen: O 3 Reisbureau en Touringcarbedrijf O o „COSTA DEL SOL" o O Gabr. Metsustraat 1 DEN HAAG o 3 Tel. 070-33 68 70 (b.g.g. 18 28 56) O O Tel. 070 - 72 29 16 na 6 uur n.m. 3 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC tey n Vlamingstr. 5 -DenHaag - Tel. 11.66.77 7 Ruime keuze in: i (22 kt. goud) t en miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiui VERHUIZINGEN INTERNATIONAAL MEUBELTRANSPORT VERPAKKINGEN Komeetweg 17 Den Haag Telefoon 39 47 85- 72 04 23 in»»mini 25

Tong Tong | 1964 | | pagina 25