GEEN ENERGE I EXTRA LEVENS KRACHT?» TONG-TONG Dr. R. H. van Gulik over Malaya Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW I Radio BOLLAND %t« DJOIÜA •/&Co t Briljanten markiesringen Briljanten oorknoppen Als u geen energie meer bezit, niet beschikt over voldoende levenskracht en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de na tuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzakelijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in hét Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. Zelfs al zou zijn aangekondigd dat Dr. R. H. van Gulik het zou gaan hebben over de Mirabilis Jalapa of over het verschil in kleuren en strepen van Platyglossen en Julis lunaris L., zijnde enige soorten Lip- vissen, dan zijn wij ervan overtuigd dat velen naar deze vlotte en boeiende spreker zouden zijn komen luisteren. Nu Malaya het onderwerp was van de causerie die hij op 21 mei J.l. voor de I.K.K. hield, was niet tegenstaande de tegen het einde van het seizoen steeds zich manifesterende bijeen komst-moeheid de zaal tot achterin gevuld met belangstellenden. Dr. van Gulik, die enkele jaren Nederlands ambassadeur is geweest in Malaya, gaf in zijn vlotte betoogtrant een duidelijk over zicht over de na de oorlog onafhankelijk geworden Federatie van Maleise Staten, bestaande uit 9 Sultanaten en 2 Gouverne menten Generaal (het eiland Penang met als hoofdstad Georgetown en Malakka, waarvan Kuala Lumpur de hoofdstad is). Malakka is dus slechts een der deelstaten maar het is frappant dat men altijd over Malakka spreekt als men de hele federatie bedoelt. De natuur in dit land is ongeveer gelijk aan die van Indonesië, alleen op een iets klei nere schaal: de bergen zijn niet zo hoog, de rivieren niet zo groot enz. De helft van de bevolking bestaat uit Chinezen en omdat deze dus geen minderheid vormen, zijn zij heel anders dan de Chinezen in Indonesië. Tachtig procent van de verkoop van tin, rubber enz. is in hun handen. De Chinezen wonen in het westelijk deel, de Maleiers in het oostelijk deel, de Pantai Timur. Deze Maleiers zijn van een zeer progressief soort; zij zijn gelovige Moham medanen. In de Sultanaten is de Sultan de hoogste autoriteit. De ontwikkeling in dit oostelijk deel is mo- lüiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililliiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiüi'iiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiii Stationsweg 143 - Tel. 601703 - Den Haag MET GROOT NIEUWS! Lief Java krontjong l.p. door Orkest 1 Leo Spell, Hugo Dumas en Miss Toetie a f 12,50. 2 nieuwe l.p.: van Les Paul en Mary Ford. Eén met Hawaiian j songs. Eén met I Western songs. Nieuwe Andy I 1Williams l.p. o.a. To you Sweetheart j aloha, alleen op 1 bestelling. 1 1 Rembours zendingen worden prompt I 1 verzorgd. 1 raiiiiiiiüiiiii minimin menteel nog niet vergevorderd, maar de 1ste Minister, Teungkoe Abdur Rachman maakt zich daar geen zorgen over. De jonge Maleiers zullen daar volgens hem wel voor zorgen. Behalve Chinezen en Maleiers zijn er ook veel Indiërs. Het spoorwegpersoneel b.v. bestaat geheel uit Indiërs; alleen de koks zijn Chinezen. De 3 bevolkingsgroepen zijn gelijkelijk en door bekwame mensen in de Regering vertegenwoordigd. Men is Nederland daar heel goed gezind. Wonder lijk eigenlijk, want toen wij vroeger in Ma lakka zaten was dat alleen om het bezet te houden om Portugese invallen te voorko men. Penang is voor 95 procent Chinees. Het onderwijs staat er op een heel hoog peil. Rubber, tin en scheepvaart vormen de voor naamste bronnen van inkomsten. Maar te genwoordig wordt op vrij grote schaal de palmolie industrie ter hand genomen, waar voor de fabrieken door Nederland worden geleverd. Verder zijn er vele kleinere indu strieën. Malaysia kan het rijkste land van Oost Azië worden genoemd. Een gevaar levert misschien het grote China in het Noorden. Vooral waar Singapore 95 procent Chinees is, Penang eveneens, en in Kelantan half over de Malaysische grens met Thailand, er een grote communistisch Chinese enclave is. Strategisch bezien, zouden deze drie Chineze concentraties dus evt. een gevaar kunnen opleveren. Op het ogenblik zijn er grote moeilijkheden met Indonesië. Er wordt wel beweerd, dat Malaya een marionet zou zijn van Enge land, maar dit is zeker niet het geval. De verhouding tot de Engelsen is goed. Na de onafhankelijkheid zijn de Engelse econo mische beleggingen eerst toegenomen, maar daarna zijn de Chinezen opgekomen en de laatste twee jaren gaat de Engelse econo mische invloed achteruit. Aan de hand van dia's, speciaal van Penang en Malakka, werd het gesprokene nog eens teyn T Vlamingstr. 5 - Den Haag - Tel. 11.66.77 41 I Ruime keuze in: T T (22 kt. goud) X en kleurrijk verduidelijkt. Wij zagen opnamen die ons toonden hoe alle bevolkingsgroe pen door elkaar heen leven, hoe men zich met aangeboren waardigheid beweegt. Wij kregen een indruk van de architectuur, een mengeling van Sino-Amerikaanse-Anglo stijlen. Een aantal dia's liet de oud-Hol landse en Portugese invloeden in Malakka zien, ook de dansfeesten in de oude Portu gese kleren die dit bevolkingsdeel nog ieder jaar houdt; er waren dia's van prach tige Chinese tempels en tenslotte was er het verslag van een reis van Dr. van Gulik maakte naar het communistische gebied in het noorden, waarbij hij tevens over de grens naar Thailand ging, hetgeen mede uitzonderlijk mooie dia's opleverde van tem- peldansen zoals deze daar écht, en niet voor de toeristen, worden gedanst. Het was een zeer waardevolle avond en de aanwezigen brachten dan ook hun dank met klaterend applaus tot uitdrukking. Tbk. Wij vernemen inmiddels dat dr. R. H. van Gulik benoemd is tot lid van de Academie van Wetenschappen. Wij bieden hierbij onze hartelijke geluk wensen aan. REDACTIE I 23

Tong Tong | 1964 | | pagina 23