1 1 SCHOOLBOEKEN I foill fovTi| afdeling BOEKHANDEL 8 0 verzorgt ook ai Uw g o stuur tijdig g Uw BOEKENLIJST in 8 Uw bestelling wordt bij U thuis o bezorgd. g g Verrekening geschiedt g g ONDER REMBOURS. 8 8 Inlichtingen: PRINS MAURITSLAAN 36 - DEN HAAG -TEL. 070-542542 8 Öoooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooooooooooo 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 W g c O O o O f. o O O O o (Vervolg van pag. 16) steel Oranje vormde met de Kastelen Bel- gica op Banda 'en Victoria op Ambon de bolwerken van de macht en het gezag van de Compagnie in de Oosterse Kwartieren. Het fort Oranje was gebouwd bij het plaatsje Malayo aan de oostkust van Ter- nate, op overblijfselen van een Portugese vesting. Francois Wittert gaf het in 1609 de naam „Orangie", maar tot 1627 bleef men het „Malayo" noemen. In 1634 werd het versterkt met een slotgracht. Op het plein binnen het fort was plaats voor: „50 Huys- ghesinnen, waer onder 26 Nederlantsche getroude, 5 Japonders, 4 Pampangers, 10 vrye Luyden ende eenige swarten." De Mardijkse Christenen woonden niet in het fort, doch aan de Zuidzijde binnen een besloten „Pallissade". In de loop der tijden werd de vesting aan zienlijk versterkt, ondanks het aandringen van de Compagnie, om op de uitgaven te bezuinigen. De Hoge Regering te Batavia zag gelukkig maar al te goed in, dat dit bolwerk, zo uiterst kwetsbaar gelegen, be stand. moest blijven tegen mogelijke aan vallen van Spanjaarden en Makassaren. Het was zelfs zo hecht gebouwd, dat Baron van der Capellen op zijn Molukkenreis in 1824, Oranje „het sterkste Kasteel van Neder- landsch-lndië" noemde. Ook de zware aard bevingen van 1840 en 1855 brachten de vesting geen noemenswaardige schade toe. In de periode van 1871 tot 1874 werd het geheel gerestaureerd, zodat toen V. I. v. d. Wall in 1921 de Molukken bezocht, de fort gebouwen en de vestingwallen, behalve de gesloopte achterwal nog in goede staat verkeerden. In de vloer van de voormalige Commandeurswoning (in 1921 een pakhuis) lag een grafzerk met het opschrift: Hier Leyt Begr. De Eerbare Juff. Susanna de Cater Huysvrouwe Van Den Commandeur Anthony van Voorst In Het Kinder Bedde In den Heere Gerust Den 20 January Anno 1667 Aan de zijde van de slotgracht lagen enkele oude graven. Op een der zerken stond; Hier Leyt en Rust Margarete Sanchie Weduwe Willendorp Tolk Craenleenders Geel Gestorven In Haar 61 jaer Den 21 Nov. 1683 Craen Leendertsen Geel was een vrijburger, die een uitgebreide handel dreef in Ternate, op Java en in de Philippijnen, waarbij hij de Compagnie uitstekende diensten bewees als tolk en boodschapper. In 1642 werd hij bij een zeeramp in de nabijheid van het fort Tabilola door de Spanjaarden gevangen genomen en slechts met veel moeite kreeg de Gouverneur Wouter Seroyen hem vrij. De missive van Anthony van Voorst is eigenlijk een bittere aanklacht tegen het beleid van de Edele Compagnie. Op alles werd beknibbeld, op de salarissen, op de uitgaven ter versterking van de forten. Als de rust was weergekeerd, werden de man schappen weggehaald en met een handvol mensen moest men zich verdedigen tegen vijandelijke aanvallen, die niet uitbleven, als de eilandbewoners gedwongen werden, hun kostbare specerijen voor een geringere prijs, dan zij er vroeger in vrije handel voor kregen, aan de Compagnie af te staan of zo als bij de hongitochten hun bomen uitgeroeid werden. De verweerde grafzerken met de soms bijna uitgewiste opschriften overal in de Molukken getuigen van de moed en de opoffering van de Compagnie's dienaren. Anthony van Voorst was de 15e Landvoogd der „Moluccos". Onder zijn bewind werden de Spaanse versterkingen geslecht. Na tal van moeilijkheden en dank zij het beleid van deze tactvolle Landvoogd, kon hij op 2 October 1664 aan Batavia melden: „dat 't vermaerde Spaense Casteel Gammelamme in Junio voorleden afgebroken en 't eenen- male gedemoliert was, uytgesondert eenige muragie van des Gouverneurs huys, die noch was blyven staen." Voor hun hulp ontvingen Sultan Mandarsjah en zijn Rijks groten een som van 500 Rds. Binnen de muren van Gam Lamo hadden kerken, ka pellen, kloosters en scholen gestaan. De Domkerk St. Paulo en het Klooster waren prachtige bouwwerken geweest. Met de forten Fuerza Nueva, Santa Lusia, San Pedro a Paulo en Don Gil vormden zij een onverwinbaar geheel. Toch nam de Com pagnie deze sterkgebouwde vestingen niet zelf in gebruik, misschien omdat haar streng Calvinistische opvattingen niet strookten met de pracht van de Spaanse omgeving. Met Sultan Mandarsjah bezocht Anthony van Voorst de verlaten, verwoeste vesting Gam Lamo. De poorten waren omverge haald, de muren afgebroken, de kloosters en huizen verbrand. Alleen de bronzen klok van de Domkerk was naar het Kasteel Oranje overgebracht en kreeg een plaats in een eenvoudige klokkestand boven de hoofdpoort. Eens riep deze klok monniken uit hun klooster naar de Domkerk, waar de Mis werd opgedragen. In het Kasteel Oranje werd zij de stormklok, die het sein tot de aanval gaf, onheilspellend luidde bij de uit barstingen van de Piek van Ternate en de lijkstoeten van de Compagnie's dienaren naar hun laatste rustplaats begeleidde. Op de randen van de klok stond in relief geschreven, op de bovenrand: O-Maria-Flos-Virginum-Velut-Rosa-Velut- Lilium O, Maria, Bloem der Maagden, een Roos, een Lelie gelijk op de benedenrand: Funde-Preces-Ad-Filium-Pro-Salute-Fidelum Stort Uw gebeden tot Uwen Zoon voor het Heil der Gelovigen op de onderste rand: P-D-l-Z-B-O-F-E-Z-A-1603 Pero Diaz Bocarro Fez.-Anno 1603 Misschien is deze Domklok nu ook ver dwenen, weggenomen als oorlogssouvenir. Maar de echo van haar klanken blijft ver wijlen tussen de ruïnes van Gam Lamo, de muren en gewelven van het Kasteel Oranje en over het eiland, als een vertroosting voor allen, die rusten in de aarde van Ter nate en in de zeeën rondom. O Maria, stort Uw gebeden tot Uwen Zoon voor het Heil van allen, die daar de eeuwige rust vonden. CORRA CORRA 11

Tong Tong | 1964 | | pagina 11