INTRANED (v.h. HESTA, CRANS& Co.) Passage-, Reis- en Vrachibureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 (Vervolg van pag. 2) alsmaar slordig zijn met hun gezondheid. Ook socialisme wordt vervelend, omdat er steeds maar kapitalisten ontstaan (zelfs in socialistische kringen!), zo ook conserva tisme, formalisme, enz. enz. Wat de Indo betreft: het is logisch dat in een blad dat door veel Indo's gelezen wordt, Indo-belangen regelmatig onder de loupe genomen worden. Maar vergeet niet dat zelfs dit vermaledijde Indo-aspect, een as pect is van bestaansontkenning van 1/3 miljoen Nederlanders en dat dit dus een Nederlandse zaak is van wijd en langdurig belang. Cultuur-historisch bekeken is zelfs deze „eentonige" Indo-polemiek een Ne derlands protest tegen een algemene men taliteit, waardoor één van Nederland's mooiste en oudste tradities verzaakt wordt: die van gastvrijheid voor verdrevenen met volledig behoud van al hun religieuze, so ciale, culturele en raciale vrijheden en „eigenheden". In de tijd van Althusius Comenius en Des cartes was het Nederlandse volk opener en eerlijker en bestond niet de minste behoefte om Joden of Polen weg te assimileren. Wees toch nuchter: heden ten dage leeft de Indo in Nederland op zijn best wegge moffeld en met een zalvend: „We zien je bruine kleur niet; je bent ook Nederlander net als wij!" En er lopen onnoemelijk velen rond met verouderde discriminerende op vattingen t.a.v. de Indo; er is zelfs een zich progressief en verlicht noemend blad, dat de usantiële fatsoensnormen t.a.v. „vrij heid en gelijkheid" aan zijn laars lapt en er af en toe braaf op los scheldt. Wat een schrikbarende nonsens om „je bruine kleur niet te zien!" Of de zwarte kleur van de Neger of de gele kleur van de Aziaat. Lummels! Die kleuren zijn door God in de hemel gemaakt honderdduizenden jaren voordat er nog Hollanders bestonden die geen kleuren wilden zien! En wie God's vinger hier niet zien wil en alleen kijkt naar „wij zijn allemaal blank van binnen", mag dan heus wel wat meer doen dan alleen op gezette tijden met Farizeische zelfverheer lijking op een paar donkere vlekjes wijzen, en b.v. in pers en publiciteit de vele ver dienstelijke Indo's eren „ook al zijn ze bruin." Het is tegen deze hypocrisie, achterlijkheid en oneerlijkheid dat deze z.g. „Indo pole mieken" geschreven worden. Zelfs een uitermate zachtaardige en beschaafde vrouw als Maria Dermoüt moet ertegen in verzet komen en „Donker van Uiterlijk" schrijven. Want het is een smet op het Nederlandse karakter en Nederland ver dient die smet niet. Het is het aan het woord blijven van volks jongens, waartegen protest wordt aangete kend, en verontwaardiging over het feit dat beter gestudeerde mensen en publiciteits- organen hun mond houden. Er is geen één geldig motief tegen de naam Indo en het wezen Indo; er bestaan alleen plebejische vooroordelen. En we accepteren niet dat ons Nederland plebejisch oordeelt. Zelfs het eventueel geldige motief: „Hij sterft toch uit" is geen motief. Zijn wij dan alle maal stomme matrozen die ook de laatste dodo's kapotslaan en opvreten? Zijn Neder landse zeevaarders dan alleen maar stom me varensgasten geweest met praatjes over harems en zeemeerminnen en menseneters of hebben we ook intelligenter zwervers gekend? Het is toch te gek en te bescha mend om in deze moderne verlichte tijd een massa van honderdduizenden in het Nederlandse volk weg te zwijgen of weg te praten met achterbakse discriminerende praatjes en als daartegen geprotesteerd wordt zoals in deze brief, alleen te reage ren met een laagbijdevloers: ,,He-he-he, sie je wel. Se benne fraaksuchtig!" of: „Se sitte weer op de kast!" How utterly low! Indo's zoeken in Nederland de Hollanders die Tjalie vond in zijn Hollandse vader en die onvergetelijke Pa van der Steur. Men sen van allure, van moedige eerlijkheid, van leven-met-daden, en geen kletspraatjesver kopers. In al zijn diepere eenvoud is de In- do-polemiek 'n gevecht tegen onwaarachtig heid en kleinheid En zo lang die blijven bestaan, zullen Indo's ertegen vechten, al zijn het er nog zo weinig en ook al is het nog zo eentonig en ook al is Tong-Tong al lang dood. Want het vechten tegen de leugen, mijn waarde, is de mens aangeboren. T. R. (Vervolg van pag. 7) stad. De nieuwe bewoners van Lih' Pallil's huis knapten het aan alle kanten op; verfden hier een deur en daar een hek, maakten het erf schoon en groeven de kuil voor het huisafval groter uit. Of schoon de stank hun tegensloeg, weten ze dit aan nalatigheid van de Pallils om hun huisvuil goed te verbranden; ze namen zich voor het verzuim te corrigeren, zodra de kans zich zou voordoen. Kampong honden waren altijd hongerige gladakkers, die overal rondsnuffelden naar iets eet baars. Grote consternatie verwekte het alarm van ex-buren van de Pallils, toen zij ontdekten waarmee een paar honden aan het rond- zeulen waren. Een menselijke arm aan een gedeelte van de romp waaruit de ribben staken. De gealarmeerde heren Hermandad lieten de overige resten uit de kuil opgra ven. Het duidelijk in stukken gesneden lichaam liet weinig twijfel over omtrent de doodsoorzaak. In de schedel ontbrak het bovengebit bijna geheel; de snijtanden wa ren eruit gebroken... Lih' Pallil legde een volledige bekentenis af; hij kreeg levenslang. UW RAADSMAN I Inz. al uw verzekeringen, hypotheken, T financieringen, boekhoudingen, belas- 4 tingzaken. 4 A. BAKKER J l ADELHEIDSTR. 93 - TEL. 725711 I Wie kent de adressen van de onder- volgende personen, dan wel van hunne nabestaanden: G. A. Kops, geboren te Klaten op 15 augustus 1888; J. F. Kops, geboren te Klaten op 21 april 1919; E. Mensink, geboren te Zwolle op 18 juli 1917. Event, adressen opgeven aan het „Rijksinstituut voor Oorlogs Docu mentatie, Afd. Indische Collectie", Herengracht 474, Amsterdam-C, Tel. 24 33 12 (brief 550/13). TOKO BETAWIE Gevestigd sinds 1880 Koningin Emmakade 114, Den Haag, Tel. 070-60 62 22 Verkrijgbaar alle rijsttafel-ingrediënten, Interfood-artikelen, Ind. vruchten op sap, djamoe's, overheerlijke ketjap, enz. enz. Het meest aanbevolen adres voor diverse keringans. Vrijdags en zaterdags verkrijgbaar diverse koekjes, w.o. kippen-risolles. Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passageiarieven, visum bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor ie 19

Tong Tong | 1964 | | pagina 19