JAVAANSE DONGENGAN ZONNIG SPANJE In een dessa woonde eens een rijke santri (Islamiet), die een beminnelijke, huwbare dochter had. Pa wenste zich echter alleen een goede santri als schoonzoon, terwijl aan een eventueel huwelijk de volgende voor waarde was verbonden: 1) Pa mocht zijn humeur nimmer verlie zen, zo ook de a.s. schoonzoon. 2) Wie van beide partijen dit toch deed, zou als slaaf verkocht worden op een schip (galeien?). Kandidaat A kwam zich melden, onder het lezen van de Koran. Hij werd een goede santri bevonden en mocht dus met dochter lief trouwen. Daags na het huwelijk nam schoonzoons dagtaak een aanvang. Deze bestond uit het hoeden van karbouwen, koeien en geiten van schoonpa, terwijl bovendien voldoende gras voor de avond moest worden gesne den. Schoonzoon had zodoende nimmer tijd om thuis te schaften; het eten werd door vrouw lief naar zijn werkterrein gebracht. De eerste dag kwam de kiriman reeds voor twaalf uur 's middags, de volgende dag veel later en na een dag of tien scheen men te denken, dat hij van de liefde en lucht kon leven. Dit bracht hem uiteraard danig uit zijn humeur, hetgeen hij bij thuiskomst dan ook niet onder stoelen of banken stak. Hierop bracht schoonpa hem de huwelijks voorwaarden in herinnering, waarop zoon lief zich heel gedwee aan het slavenschip liet verkopen. Papa had met dit zaakje op den duur een goede bron van inkomsten, want de ene schoonzoon na de andere werd te gelde gemaakt. Niet ver van de dessa vandaan woonde een snuggere jongeman, die bij informatie te weten kwam, op welke wijze diverse van zijn kornuiten van het toneel verdwenen. Hij verkleedde zich als santri en dong naar de hand van de eeuwig jeugdige dochter. Bij het vooruitzicht van weer een voordelig handeltje in het nabije verschiet, lachte schoonpa in zijn vuistje. De geschiedenis met de kiriman herhaalde zich, maar toen schoonzoon zijn middag maal niet gebracht kreeg, ging hij met een van de vetste geiten naar een warong en vroeg in ruil daarvoor een uitgebreide maal tijd, wat hij prompt kreeg. Bij thuiskomst 's avonds wachtte schoonpa hem op en stomverbaasd daar een vrolijk fluitende schoonzoon te zien aankomen. Het volgende vraag- en antwoordspel speelt zich dan af. Vader: Ngak loewé, nak? (heb je geen honger, zoon?) Zoon: Ngak, Pa. Wedoos mu sing lemu ta' idjol no sego (nee vader. Jouw vette geit heb ik voor een maaltijd geruild), waarop Pa in een verstikkende woede uit barst en zoonlief laconiek vraagt: „Muring- muring Pak?" (ben je boos, vader?) en Pa, gedachtig aan de gestelde voorwaarde bij het huwelijk, tam antwoordt: „Ngak, nak" (o neen, zoon). Ook deze geschiedenis herhaalde zich, waarbij nog vermeld moet worden, dat schoonzoon zelfs verder ging met de ruil handel; hij beperkte zich n.l. niet alleen bij de vette geiten, maar gebruikte zelfs koeien en karbouwen als ruilobject. Dit werd Pa toch wel te gortig. Hij besloot dus tot een andere werkverdeling; hijzelf zou het vee hoeden en zoonlief mocht alleen nog maar gras snijden. De eerste dag al liet zoonlief zich 's avonds niet zien. Pa ongerust, besluit een kijkje op het veld te nemen en trof daar beide gras manden boordevol gras aan, maar van zoon lief geen spoor. „Wel, dan zal ik de manden maar zelf naar huis pikollen" dacht hij, en voegde de daad bij het woord. Hevig transpirerend zette hij na een ver moeiende trip de manden in de stal, waar schoonzoon zich uitrekkend uit één hiervan te voorschijn komt. Hierop volgt een woedeuitbarsting van Pa, Ter voorkoming van teleurstellingen komt het gewenst voor hier enkele adviezen te geven voor hen die voornemens zijn zich in Spanje een bungalow aan te schaffen. Herhaaldelijk kan men in dagbladen en an dere periodieken aantrekkelijke advertenties aantreffen met betrekking tot een eigen „droom" bungalow, welke men tegen een betrekkelijk laag bedrag en op gemakkelij ke betalingscondities reeds zou kunnen ver krijgen. Helaas heeft men op dit gebied reeds vele teleurstellingen moeten ondervinden welke in het algemeen aan onbekendheid, te goede trouw en onvolledige voorlichting moeten worden toegeschreven. Immers, de firma's die dergelijke bungalows bouwen zijn in vele gevallen ook de verkopers, een structuur waartegen ernstige bezwaren kun nen worden aangevoerd. O.a. ontbreekt hierdoor de controle van de juiste uitvoe ring door een onpartijdige instantie gedu rende de bouw, welke instantie dus norma liter beschermend optreedt voor de koper. Wat bijvoorbeeld de omgeving van Alicante betreft dient de adspirant koper zich steeds vooraf volledig te laten inlichten omtrent de aanwezigheid en kosten van aansluiting van elektriciteit en „stromend" water. Deze kosten kunnen afhankelijk van de ligging van de toekomstige bungalow verscheidene duizenden guldens belopen. Veelal wordt in de advertentie of overeenkomst slechts vermeld dat de aansluiting van elektriciteit enz. zal geschieden volgens bestaande tarieven van het plaatselijk gouvernement of elektriciteitsbedrijf. Stromend water is in sommige gevallen in het geheel niet aan wezig en wordt middels tankwagens aangevoerd waarvoor grondreservoirs met daktanken bij de bungalows worden ge- de stereotype vraag van schoonzoon en het bedeesde, ontkennende antwoord weer van Pa. De daarop volgende dag, dacht Pa, schoon zoon met dezelfde truc, tuk te kunnen nemen. Toen schoonzoon de volle manden zag, maar niet schoonpapa, deed hij net of er een jager voorbijkwam en riep: „Tuan, tjoba pasang krandjang ini; tembus apa tidak" (mijnheer, schiet eens door deze mand; gaat een kogel er doorheen of niet), waarop Pa, hevig verschrikt en proteste rend uit één der manden kruipt. Ook hier weer volgt woedeuitbarsting, vraag en ont kennend antwoord. Deze voor Pa onaangename gebeurtenissen bleven elkaar opvolgen, tot op zekere dag hij zich niet langer kon beheersen en schoonzoon hem verkocht en zodoende eigenaar werd van de rijke bezittingen van Pa, die te slim had willen zijn. S. SNEL bouwd. De kostprijs van het op deze wijze aangevoerde water is evenwel het 10-vou- dige van normaal stromend water waarbij dan tevens nog moet worden geteld de hoge kosten van elektriciteit om het water naar de daktank te voeren. Niettegenstaande de klimatologisch gunstige omstandigheden in Alicante en de vriende lijke omgeving aldaar welke factoren nim mer teleurstellend zijn, is het echter van essentieel belang dat een ieder die het voornemen heeft zich een bungalow aan te schaffen zich vooraf niet alleen plaatselijk oriënteert doch tevens contact opneemt met personen die daar reeds langer geves tigd zijn en alle gewenste inlichtingen kun nen verschaffen. Accepteer nimmer een voorwaarde van „eerst kopen en dan gratis vliegreis ter bezichtiging". Het is beter vooraf enkele honderden guldens voor een vliegreis of trip uit te geven dan later te worden geconfronteerd met een teleurstel ling van vele duizenden guldens. Vanzelfsprekend dient men steeds uitge breide informaties in te winnen omtrent de verkoopmaatschappij en/of bouwer. Ook ten opzichte hiervan kunnen vele voorbeel den van teleurstellingen worden gemeld. Ongetwijfeld zijn er diverse betrouwbare en voordelige mogelijkheden om zich in Alican te of ergens anders in Spanje een goede bungalow of appartement aan te schaffen, doch men diene met bovenstaande raadge vingen terdege rekening te houden. EEN SPAANS INGEZETENE jiirfmui/W.TS cp-./nmu-H 1^3 m- 9

Tong Tong | 1964 | | pagina 9