EEN PSYCHODIAGNOST GEEFT ADVIES oooooooooooooooooooooooooooo O INSTITUUT LAPRÉ o Geachte lezers, Uit de vele binnengekomen brieven heb ik wederom enkele specifieke onderwerpen geko zen welke de grote belangstelling van zeer velen blijven trekken uiteraard met toestem ming van de vragenstellers en in de hoop dat ook U lering uit kunt trekken, zelfs al was het maar om kritiek uit te oefenen. Want het is goed om onze geest steeds in beweging en levendig te houden en haar te dwingen tot aktieve arbeid. Dit houdt ons jong en vitaal. Verder wil ik U alvast verklappen dat ons instituut, sinds enige tijd samenwerkt met een groot Duits wetenschappelijk onderzoekingsbureau waaraan psychiaters, doktoren en eminente vorsers medewerken en het copyrecht heeft gekregen van vele zeer interessante als wetenschappelijke artikelen. In latere artikelen zult U er meer over horen. VRAGEN RUBRIEK (Deze rubriek staat open voor allen die vragen of problemen hebben op het ge bied der grens- en geheimwetenschap pen). Heer A. te G. vraagt of de „doekoens", zoals wij ze kennen in Indonesië gelijk te stellen zijn met de magiërs of okkul- tisten van Europa. Deze ogenschijnlijk zo onschuldige vraag van de heer A., welke getuigt van een meer dan oppervlakkige kennis hierover, kan ik het best beantwoorden door graduele verschillen naar voren te brengen. Zoals iedere huisvrouw wel kan koken, zal de één het beter kunnen dan de ander, en weer een ander ver beeldt zich te kunnen koken, doch brengt er niets van terecht. Hetzelfde geldt bij de magie of het okkultisme welke ook vaak verwisseld wordt met tovenarij. De ware magiër houdt zich ten alle tijde stipt aan de universele wetten en regels. Hij kent elke oor zaak en gevolg van zijn handelingen tot in de finesses en werkt welbewust met hogere krachten. Van lagere orde is de tovenaar, waaronder dus ook vele doe koens behoren. Deze weten wel het een en ander af van de natuurkrachten en kan ze ook vaak in werking laten treden zodat er iets zal gaan geschieden, doch voor de rest bezit hij geen kennis over de samenhang ervan. Hij werkt dus meer in het wilde weg en op goed geluk met de voor hem gans onbekende krachten. Mede door zijn geringe kennis vervalt hij gemakkelijker in slechte praktijken. De ware magiër zal daarentegen nim mer iets durven ondernemen wanneer hij niet van te voren volledig doordron gen is van alle wetten en oorzaak en gevolg hiervan. In aansluiting op het bovenstaande, be staat er nog een andere kategorie „ma giërs", n.l. de charletan-magiër. Dit is dan de individu die zijn omgeving maar wat op de mouw spelt. Hij doet zich voor als magiër, hij praalt zeer graag met de okkulte wetenschap, waarvan hij nauwelijks iets af weet. Hij hult zich altijd in mystieke geheimdoenerij, doch dit dient slechts om zijn eigen onkunde O O voor kosmobiologische adviezen q O O Schriftelijke cursussen in: g O biorhytmiek, yoga-techniek, ge- 0 8 tallenleer, radicale tabaksont- O U O O wenning, etc. g O Inl. postbus 409 Den Haag. 0 SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO te verbergen. Wij kunnen deze mensen dus kortweg „bedriegers" noemen. Vaak glijdt hij ongemerkt af tot schizophrenic, een zeer ernstige ziekte van de geest waarbij de persoonlijkheid sterk uiteen gevallen is. Zijn gedachten nemen een zelfstandig bestaan en worden tot hal lucinaties. Hij leeft in een voor anderen niet toegankelijke wereld van bizarre magische gedachten. Verder bestaat er ook nog een primi tieve vorm van magie, die waar te ne men valt bij de primitieve, maar ook bij de beschaafde volkeren. Of dit nog wat met magie te maken heeft betwijfel ik ten zeerste. Denk maar eens aan het driemaal afkloppen op hout om te voorkomen dat een of ander onheil ons zal treffen. Bij de primitieve volkeren, met name Eskimo's, negers, enz., bestaat een zekere afkeer om zich te laten fotograferen. Men vreest daar door een deel van zijn ziel te verliezen. De Atjehers zijn zuinig met het mede delen van hun naam. Zij gaan van het standpunt uit dat wie de naam weet, ook macht heeft over de drager van deze naam. Deze vorm van magie wordt dus door hen beoefend om zich te verweren tegen machten die sterker zijn dan zij. Heer R. schrijft: reeds geruime tijd tracht ik de yoga-leer toe te passen. Ik heb hierover zeer veel boeken gele zen en bestudeerd, haar leringen in de praktijk trachten toe te passen, maar wanneer u mij vraagt of ik er baat bij gevonden heb, of ik er vrede mee heb, dan moet ik hierop ontkennend antwoor den. Hoe komt het dat niettegenstaande mijn volhardend streven elk positief re sultaat uitblijft? De voornaamste redenen dat u geen vorderingen kunt maken ligt in het feit dat nagenoeg alle boeken over yoga die in de boekwinkel te koop zijn, voor de beginneling onverteerbare kost zijn. Het is ten ene male uitgesloten om de yoga- techniek met sukses te volgen volgens de aanwijzingen of liever gezegd recep ten welke in deze boeken vermeld zijn. Een ander zeer misleidend punt is het verschil van denkwijze tussen Oost en West. Voor het tropisch klimaat gelden immers geheel andere normen als voor het koude. Zo zal de yoga-beoefening volgens de methode van de Indiërs of Tibetanen voor ons even zinloos zijn als een dieet van uitsluitend groente voor een leeuw. Dit is de reden dat u geen vorderingen kunt maken, en zelfs zeer schadelijke gevolgen voor de gezond heid zou kunnen ondervinden. Yoga kan alleen beoefend worden o.l.v. een guru, die zijn leerlingen begrijpt en aanvoelt, die met zijn leerlingen kan meeleven. Gezamenlijk wordt er dan steentje voor steentje gebouwd aan de ontplooing van het kosmisch of Godde lijk bewustzijn. Wanneer u een boek over de yoga in handen neemt kunt u b.v. in 10 minuten de gehele kennis op doen over de leer der chakra's, doch wanneer u denkt dat u dit in de praktijk kunt toepassen, dan bent u er volko men naast. Slechts de aanwijzingen van een ervaren guru zullen u kunnen helpen en niets anders. Zij die menen dat yoga uit boeken geleerd kan worden, houden slechts hun evolutie tegen. ADVIEZENRUBRIEK (Lezers kunnen onder deze rubriek vra gen, aangaande persoonlijke problemen, moeilijkheden, enz. voorleggen. Voor Voor een schriftelijk antwoord een post zegel bijsluiten. Een vrijwillige bijdrage tot ten hoogste 2,50 kunt u voor deze rubriek bijsluiten). Heer B. te R'dam schrijft: Uw laatste artikel over het foutief denken van de mens (zie T.T. 15 juli j.l.) heeft mij tot verder nadenken gestemd. De mens leeft volgens u in de irreële tijden van verleden en toekomst en ziet daardoor het heden over het hoofd. Maar kunt u mij dan een methode geven hoe ik in deze wereld van de toekomst, die steeds meer en meer van je eist om ver voor uit te zien, slechts in het heden te le ven zonder dat ik mijn gezin te kort doe? Beste heer B. Het ligt allereerst niet in mijn bedoeling om het patroon van uw leven te wijzigen. Ik ben geen hervor mer noch voel ik me daartoe geroepen. Het ligt slechts in mijn bedoeling en dit geldt trouwens voor alle artikelen om de lezers tot dieper nadenken te stemmen over de verschillende mystieke en Goddelijke vraagstukken en onder werpen. Dit vraagstuk over ,,de ellende van de mens" om steeds maar in tijden te vertoeven welke niet tot hem beho ren, is ontegenzeggelijk juist doch er is voor de materialistische mens geen ont komen aan. Einstein toonde eveneens de relativiteit, de betrekkelijkheid van alles aan, zelfs van de wiskunde. Doch wat moet er van de mens terecht ko men zonder deze exakte wetenschap. Zo bestaat ruimte noch tijd volgens vele geleerden en mystici doch in het prakti sche leven zullen wij er niet buiten kun nen. Om terug te komen op ons pro bleem, de grote fout van velen is dat zij het heden (on)bewust vermijden wat precies lijkt op de mentaliteit van de struisvogel, die zijn kop in het zand steekt om het gevaar niet te zien. Doch in feite bestaat er verleden noch toe komst. Een ieder heeft wel eens in ver rukking gestaan voor een prachtig schil derij, landschap of iets dergelijks, waar door alle tijd, tijdloos werd. U leefde toen in het eeuwige nu waar verleden noch toekomst bestaat. Er was een in tens gewaarzijn, een tijdloos heden. Er was ook geen hebzucht meer. 20

Tong Tong | 1964 | | pagina 20