INTRANED (v.h. HESTA, CRANS Co.) Tjilaka tiga belas E. J. MONTFOORT ZOON J. B. G. VERBURGT Passage-, Reis- en Vrachtbureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70)18 42 50 Ik was bij Vroom en Dreesman; op vrijdag morgen nog wel. Natuurlijk helemaal per ongeluk, want had ik één moment bij de dag stil gestaan voordat ik van huis ging, dan had ik me nog wel een keertje bedacht. Maar enfin, 't was me eenmaal ontgaan, dus, dóórdrukken. Dit, in de meest letter lijke zin van 't woord; op de etage voor gordijnen. Eindelijk dan stond ik aan de toonbank, waar een juffrouw gelaten, stond tegenover twee dames, die 't vóór en 't tegen aan t afwegen waren, van een soort vitrage. Ze tuurde in de verte, met een verveeld gezicht. Wie weet, hoe lang de twee reeds aan 't discussiëren waren. Eindelijk, na een minuut of tien, besloten ze mij maar de beurt te geven, want, dit was toch niet wat we bedoelden, 't Spijt me. Dag dames. Ik had intussen mijn keus kunnen bepalen en was gauw klaar. Opnieuw wierp ik me in de deinende, kolkende massa (t was nog hartje zomer ook), nu, om 't gebouw zo gauw mogelijk te verlaten. Boven aan de trap, keek een oud moedertje vertwijfeld om zich heen. Een doekje over t grijze hoofd, hield ze met een hand de leuning omkneld, om niet meegesleurd te worden door de golven. In de andere hand, een zware boodschappentas. Ik haastte me in haar richting; ik heb een zwak voor Indische oma'tjes, ze doen me denken aan mijn eigen lieve moedertje, dat niet meer mee kwam met de grote stroom... Mevrouw, wijfelde ze, als ik wil na buiten, toch ik moet eerst naar beneden ja? De drukte had haar bevangen. Haar hand grijpend trok ik haar de trap af, door 't gewoel beneden. Ik schoof haar in een vakje van de draaideur en maakte door 't volgende dat ik eveneens buiten kwam. Dank U wel ja, zei ze hartelijk. Zo ddrrük weet U. Ik wordt helemaal biengoeng. Oppasen dan maar, op straat. Ze knikte me dankbaar toe en was spoedig verloren in de winkellievende menigte. Toen ik alle boodschappen had gedaan, die op mijn lijstje stonden, besloot ik nog even aan te wippen bij „Katjang voor t snoepje van de week; een portie tahoe Soerabaja. 't Kon nog net, voor daar de grote drukte begon van tussen de middag. Ik stapte 't kleine eetzaaltje binnen, zo intiem, langs die ongelukkige steile trap, en wie zat daar? Breed-uit? Zich koelte toewaaiend met een grote witte zakdoek? Oma. Niet langer on zeker, maar op haar gemak, in blijkbaar vertrouwde omgeving Met een groot gezel schap zat ze aan twee aan elkaar gescho ven tafeltjes. Te debateren en gesticuleren, Oma voerde 't hoogste woord. Ik kreeg een vriendelijk knikje van herkenning. In een rustig hoekje zette ik mijn tas op een stoel, terwijl ik op een andere plaats nam. Blij even te kunnen uitblazen. Graag een cola juffrouw, goed koud. En dan een tahoe Soerabaja. He-eh ja, lekker als so warrem. Ik wil ook wel jeffrouw. coca-cola. Daar zat ze dan; de tas op de grond aan haar voeten. Vóór haar op de tafel, de warme maaltijd voor deze dag, in een rantang. Straks meenemen naar huis. Maar ze dacht nog niet aan naar huis gaan. Ook niet, toen de rest van 't gezelschap voorbereidingen maakte te vertrekken. Blijkbaar hoorde ze er toch niet bij. Toen 't stil geworden was, na een hartelijk afscheid, wendde zij zich tot mij. Intussen smulde ik van mijn tahoe; goed pèdès. U kom toch ook van daar, ja mevrouw? met een beweging van 't hoofd naar de muur boven mij, waar Java's bergen zich weemoedig spiegelden in helder sawah- water. Ja, ik kwam ,,daar" ook vandaan. Waar ik daar dan gewoond had, hoe lang ik daar al weg was. O, en nog veel meer vroeg ze. Twee heren kwamen binnen. Kennelijk ook vechtend tegen de onverwachte hittegolf. Eén droogde zijn gezicht af met een klein gestreept handdoekje. Ze namen plaats aan 't tafeltje naast Oma. Mossoh nog niet gewend aan de war-rem- te! opende ze, hiermee te kennen gevend, dat ze geen moment twijfelde aan 't land van beider herkomst. 't Dienstertje kwam met de kaart, ze bestel den twee nassi goreng speciaal. Oma po pelde om een gesprek te beginnen. En U meneer, U kom van waar? vuurde ze haar vraag af, op nummer één. De meneer keek haar aan, even. Dan klonk 't grimmig: „Van Sweeddenn!" Oma schrok zichtbaar; hoorbaar bijna. Uit Zweden die meneer? Dan ontdekte ze veel lachrimpeltjes om de vrolijke ogen in 't bruine gezicht. Ach, koe rang adjar! U fop mij ja? 't IJs was gebroken. Neen, hij was een ras echte „sinjo kemajoran". Oma vroeg hon derd uit. In 't gesprek dat zich ontwikkelde kwamen veel wederzijdse kennissen naar voren. Als 't U blieft, twee nassi goreng speciaal. Hij liet de zijne verpieteren; de andere tast te gretig toe. Had nog geen woord gezegd. Eindelijk, toen zijn bord leeg was, nam ook de Zweedse vergissing de lepel op. Oma zweeg discreet; even. En dan tegen de meneer, die klaar was: En U meneer, U van... Ook van Djakarta, kon Sweeddenn zich nog steeds niet los maken. Dese mijn sobat- kentel, K. Oma deinsde terug bij 't horen van die naam K. K., mompelde ze, K? Mijn tante ook ge trouwd met K. Tante Wies. Maar nooit ge kend, want vroeger ze wonen op Soerabaja. Nummer twee schoof zijn stoel achteruit. Wies? Maar d...da... dat is mijn moeder, hakkelde hij. Vol verbazing namen de twee elkaar op, enkele ogenblikken. Dan sloeg Oma zich, klets, hard op de dij. Als zo, dan zijn wij toch zusters kinderen?! De zusters-kinderen bekeken elkaar van top tot teen. Dan verhieven zij zich plechtig van hun zetels, eigenlijk met hun houding niet goed raad wetend. Dan, terwijl ik en de nieuwe bezoekers geamuseerd toekeken, bogen zij zich naar elkaar over voor een schuchtere kus ter kennismaking. Tjilaka tiga belas! Nooit gekend; en nu ke- temoe hier in Holland. Tjobah toch! Bergen en dalen, ja mevrouw. Dit weer tegen mij. En altijd bij „Katjang" mengde 't dienstertje zich in de vrolijke situatie. En ik? Ik had een goede dag. Niettegenstaande vrijdags- priizen. PLANTERSVROUW (voorheen begfafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider; Begrafenis ondernam. Ahornstraat 51 's-G raven ha ge Tel.: 332288 Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum - bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te 20

Tong Tong | 1964 | | pagina 20