ALTIJD FIT ZUN? EXTRA LEVENS KRACHT?<3& v I.K.K. TONG-TONG INTRANED (v.h. HESTA, CRANS Co.) IKK - NIEUWS Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW Passage-, Reis- en Vrachtbureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 De Indische Kulturele Kring Tong-Tong" opende zijn nieuwe seizoen op 12 septem ber met een geanimeerde rijsttafel, waaraan een negentig-tal personen deeelnam, ge volgd door een fraaie dansmanifestatie van mej. Meerdink met Indiase dansen. Aan de rijsttafel waren behalve mej. Meer dink als eregasten aanwezig de auteur Joh. Fabricius en de schilder Rudolf Bonnet. De voorzitter den Hamer memoreerde in zijn openingswoord in het kort beider bijzon dere verdiensten voor de Indische en Ne derlandse cultuur. Onze I.K.K. beoogt hier mede een traditie te vestigen om daarvoor in aanmerking komende personen, al dan niet in Indië geboren, die zich op cultureel gebied (belletrie, beeldende kunst, toneel, ballet, muziek) verdienstelijk hebben ge maakt, als eregasten uit te nodigen op deze openingsbijeenkomsten teneinde hun op deze wijze dank en hulde te kunnen bren gen voor hun verrijking van onze Neder landse cultuur. Voor een stampvolle zaal danste vervolgens mej. Meerdink een vijftal Indiase dansen in de verschillende klassieke stijlen: Bharat Natyam, Manipuri en Kathak-stijl, alsmede een slangendans. Zij deed dit op een zeer stijlvolle, bekoorlijke wijze, waarmede zij veel succes oogstte. Dr. van Gulik gaf bij elke dans een toelichtende inleiding, waar bij de typische handhoudingen- en -gebaren (moedra's) der verschillende dansen nog verduidelijkt werden. Het voorlopig programma voor het komende seizoen omvat de volgende manifestaties: Kulturele voordrachten: (met of zonder lichtbeelden). Rob Nieuwenhuys: De Europese samenle ving in het Indië van Tempo Doeloe. 7 okt. Ir. Carbasius Weber: De Honger-gordel van Smaragd. 19 okt. Paagman: Beelden uit het Midden-Oosten o.a. Palestina. Deetman: Derde voordracht over Oud- Egypte. W. Braasem: Volkspoëzie uit Indonesië. Jef Last: Japan, in kimono en overall. Dans: Mej. Scholtmeyer (Lohputu) met Bali nese dansen. Muziek: Zang-recital door de dames Co- chius, Cherie, Viehoff en von Gabain. van Wengen: Muziek uit Suriname, van Warmelo: Muziek van Kaapse Ma- leiers. Beeldende Kunst Een expositie van hedendaagse Chinese Schilderkunst. Herdenkings-tentoonstellingen van werken van de Indische schilders Frank en Son- nega. Een tentoonstelling van schilderijen, teke ningen en beeldhouwwerk van amateurs. Tenslotte zullen ook dit seizoen interessante excursies worden gemaakt. Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voorhet onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, 3,90 voor een kuur. Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te (Vervolg van pag. 18) de V.O.C. het toppunt van haar macht in het Oosten, terwijl haar schepen de handelswe gen door geheel Z.O. Azië beheersten en de koopmanschappen uit China, Japan, Malak- ka, Voor-lndië, de Archipel en Afrika naar de Europese havens voerden, kostbare koopmanschappen: zeldzaam porcelein, lak werken, lijnwaden, zijde, diamanten, robij nen, paarlen en andere edelstenen, ivoor, ebbenhout en kostelijke specerijen. Het was het glanstijdperk van de „Nederlanders over de Zeven Zeeën". Maar Nederland (Gedenkboek K.N.I.L.) bleek niet in staat deze historische opgave te vervullen. Zoals immer was zij niet bereid, alles in te zetten, om te behouden, wat moedige land- en vlootvoogden voor haar gewonnen hadden. Was dat zo? Waarom konden de Portuge zen Brazilië behouden, de Spanjaarden Ar gentinië, de Engelsen Canada en Australië? Was dat niet door de blijvende aard van hun volksplantingen? Werden de „blijvers" in het oude Nederlands Indië niet altijd wat vreemd bekeken? Werd dat niet degeneratie genoemd? Duizenden boeken zijn geschre ven door eminente mannen met een open oog en hart voor de cultuur, de historie, de kunst en de schoonheid van Indië. Die boeken liggen weggeborgen in bibliotheken en die mannen bleven daar slechts een korte tijd. Indië was alleen maar een middel niet een doel. En de toon van sommige van die geschriften? Was daar niet vaak iets neerbuigends, iets spottends in? Wie nog kan zeggen: „Mijn vaderland, dat daar ligt aan de evenaar. Mijn volk, dat daar woont, want hun bloed is ook mijn bloed", is een „exile from home" en alle meewarige hoon ten spijt, sterft zijn hart aan het bittere heimwee. CORRA CORRA 19

Tong Tong | 1964 | | pagina 19