Mijn schrijfmachine Een sprankje zomerzon in zakformaat Met het warme weer is het helaas weer gedaan; al öp is de zomer en we gaan weer een koude tijd tegemoet met veel thuis zitten bij de kachel. Maar Tong- Tong, heeft wel iets om alle kou en winternarigheid voor een ogenblik te vergeten: een sprankje zomerzon in zak formaat, een hartverwarmende pocket met nieuwe Indische humor: „JE LAH-JE- KR1POET". Voor slechts f 2,95 ontvangt U dit nieuwe boekje tjokvol Indische verhalen en moppen bij U thuis. Heeft U genoten van „je-lah-je-rot"?! Bestel dan NU BESLIST het vervolg: „Je-lah-je-kripoet". En er is meer bij Tong-Tong, dat U de kou zal doen vergeten en dat U weer zal doen denken aan uw tropische tijd. Er is een speciale Tong-Tong Kunst kalender 1965 in de maak, die naar onze mening bij onze Tong-Tongers bijzonder in de smaak zal vallen. Immers, niemand minder dan de alom bekende EPPO DOEVE (van de Elsevier en de TV) ver zorgde de illustraties van deze kalender, die als een miniatuur kamerschermpje op schoorsteenmantel of bureau kan worden neergezet. Natuurlijk is het ook mogelijk het geheel aan de muur te hangen (afm. 561/2 x 321/2 cm.). In zes prachtige warme kleuren heeft Doeve de voor U zo vertrouwde beelden te voorschijn getoverd: vrouwen in de ver schillende klederdrachten, de machtige Waringing, de lieflijk geurende melati, koddige bèbèks op een rijtje, de game lanspeler, de karbouw voor de ploeg... De prijs is normaal 4,90, maar nü nog d.w.z. wanneer U vóór 1 november bestelt en betaalt, is de prijs slechts f 3,90. Maak bij uw bestelling gebruik van de groene bestelkaart, die wij in de Tong-Tong van 15 september insloten of vul onderstaande bon in (of schrijf die over, wanneer U het jammer vindt om in Tong-Tong te knippen). BESTELBON Stuur mij direct na verschijning*) ex. Je-lah-je-kripoet a f 2,95 f ex. EPPO DOEVE Kunstkalen der '65 teqen de voorintekenprijs v. f 3,90f Totaal: f Het bedrag ad f gaat per giro/postwissel naar jullie toe. (Gironummer 6685.) Naam: Adres: Woonplaats: (Handtekening) Je-lah-je-kripoet: eind september Eppo Doeve-kalender: medio november Vervolg van pag. 6 behandeld. Toch beschreef RUMPHIUS al in 1660, dat de ziekte kon genezen door katjang idjoe, terwijl SWAVING in 1871 voorspelde, dat zij zou wijken voor „hygië nische middelen". Dit alles dus in tijden dat van vitaminen nog niets bekend was. Het feit, dat in 1885 44% der Indonesische en 25% der Europese militairen aan de ziekte leed, deed de Nederlandse regering besluiten tot het uitzenden van PEKEL HARING en WINKLER, die echter het beri- beri-geheim niet konden oplossen Wel ge schiedde dit in de jaren 1890-1909 door EYKMAN en vooral GRIJNS. Het ziek wor den was te wijten aan het ontbreken in het voedsel van bepaalde in of vlak onder het zilvervlies van de rijst voorkomende stoffen. Beri-beri werd dan ook in 1913 op een internationaal congres te Londen als een z.g. defecientie-ziekte bestempeld. Het bleek verder, dat deze ziekte werd veroorzaakt door tekort aan het vitamine B 1. Dit vita mine B 1 werd te Batavia door JANSEN en DONATH uit het rijstvlies in kristalvorm afgezonderd. Dank zij dit werk kon, mede onder leiding van VAN VEEN, te Batavia een groot vitamine bedrijf worden opgezet, waar een goedkoop en toch zeer vitamine rijk preparaat werd bereid, dat in zeer grote hoeveelheid (meerdere miljoenen tabletten per jaar) onder de bevolking werd verspreid. Een groot deel der Indonesiërs bleek met mijnworm geïnfecteerd. De eieren van deze 1 cm lange wormen worden met de ontlas ting geloosd, en ontwikkelen zich op voch tige warme grond tot larven, die door de huid de mens kunnen besmetten. Vooral het lopen op blote voeten op besmette grond vergroot de infectiekans. Curatief werden tegen deze volksziekte massakuren gehou den, bv, met chenopodium-olie. Preventieve maatregelen werden getroffen door het bij brengen van begrippen van persoonlijke hygiëne, het bouwen en doen gebruiken van doelmatige latrines, voorlichting door middel van films etc., waartoe deskundig personeel werd opgeleid. Het was vooral ook op dit gebied, dat de afdeling Medisch-Hygiënische Propaganda van de DVG nuttig werk verrichtte. Nadat reeds in 1908 begonnen was met het ver spreiden van algemene hygiënische pam fletten en brochures onder de bevolking, op scholen en in volksbibliotheken, werd sedert 1920 deze hygiënische voorlichting geïnten siveerd, niet alleen door geschriften en platen, maar ook door voordrachten en toe spraken, door demonstraties, door reizende tentoonstellingen, door bioscoopvoorstellin gen, door huisbezoek etc. Er ontwikkelde zich onder Dr. HYDRICK en met steun van de Rockefeller-Foundation over de gehele Archipel een nauw contact met de bevol king en een speciaal opleidingscentrum voor het benodigde Indonesische mannelijke en vrouwelijke hulppersoneel werd gesticht te Poerwokerto. De longtuberculose speelde in het zonrijke land een veel groter rol dan men lang had gedacht. SITSEN vond in Soerabaja long- tbc als doodsoorzaak bij niet minder dan 23% zijner secties. Tbc was reden tot ziekteverlof in 14% der Europese en 17% der Indonesische ziekteverloven. In 1918 wered in Indië de Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose opgericht, en sindsdien een toenemend aantal consulta- tiebureaux en sanatoria in gebruik gesteld. Ook werden een groot aantal brochures in de verschillende landstalen verspreid. Toch moet erkend worden dat de bestrijding der tbc als volksziekte nog in de kinderschoe nen stond. De preventie leverde in de prak tijk vele moeilijkheden op, ook door gebrek aan deskundige hulpkrachten. In Elseviers' Weekblad heejt enige tijd gele den een stukje van J. Mes gestaan, dat wij zó leuk vinden, dat wij het ook willen doorgeven aan onze lezers, die het misschien niet hebben gezien. Hier gaan wij dus: „Ik heb een tweedehandz zchrijfmachine gekocht. Een aardig ding, waar ik erg trotz op ben. 't Waz heuz een koopje, dat be weerde tenminzte de vorige eigenaar en ik heb het hem maar nagezegd. Er zit welizwaar één gebrek aan. Hij lizpelt. Nou, dat doen zommige menzen ook. De z van Zimon ofwel de negentiende letter weigert bezlizt haar dienzt. Ik heb een zchroevedraaier erbij gehaald, maar ver- geefz. Maar wat zal het hinderen, wanneer ik voor de halzztarrig weigerende letter de z gebruik? Dat iz zlechtz een kweztie van wennen. Al tikkende krijg ik plezier in dit werk. Alz het hier maar pij plijft, zal het wel gaan. Oei, ik merk, dat de tweede letter van onz alfapet ook neigingen vertoont om het pijltje erpij neer te leggen. Geen nood! De p van Pieter lijkt er veel op en zommige menzen pezitten ook wel eenz een zpraakgeprek. Waarom dan mijn machi ne niet? 't Gaat er maar om, je verztaan- paar te maken. Toch hoop ik maar, dat het gier pij blijft. Jé'tje nee, want de g van Gendrik geeft ook al niet tguiz. Get wordt zo langzamerhand wel wat moeilijk. Doeg met een peetje goe de wil, nietwaar? Men moet wat over geppen voor dit mooie inztrument, dat zcgrijfmacgine geet en de zetter zal erg in z'n zegik zijn, wanneer gij van die pragtig gedijde kopij krijgd. Ged wordd er anderz nied gemakkelijker op, wand er plijfd alweer een ledder weg. 'd Iz wel moeilijk om je zodoende ver- zdaanpaar de maken en de zedder zal ook wel zijn volle aandacgd voor mijn kopij no dig geppen. Doeg foei ik mij alz een ecgde geer in ged bezid fan deze macgine, goewel ik me doeg zorgen ga maken ok ik niet pekocgd pen. Er plijfen nu al meer dan zez ledderz weg. Wad noed ik doen? Doorgaan of zdoppen? 'd Zou janner zijn, ik gad al jaren ferlangd naar zo'n glinnend dingzke en de dezilluzie iz geel erg. Doorzedden duz, wand zolang er nog naar enkele doedzen gegoor gefen aan nijn wil, dan zou ik ged onaardig finden degenofer die goedwillende doedzen de nacgine aan de cand de zedden. Ecgder al neer en neer geprecen conen foor de dag. Alz ic goed gedeld gep, dan zijn er nu al negen ledderz die nied neer neespelen. Doeg naar folge- gouden. Wie weed crijgen de dienzdweige- raarz nog zpijd fan gun ongepeppelcgeid. Ic ga gelofen, dad ic pecocgd ben. Ic gep zelf de groodzde noeide on de woorden de ondzijferen. Wand ic ferdrouw de andere ledderz ooc niet neer. Ic eindig nu naar foor ic de zenuwen crijg en de zedder zdacingzneigingen zou crijgen. En doeg peweerde de coopnan dad ic een coopje aan die nacgine gad!" 7

Tong Tong | 1964 | | pagina 7