Een rotstreek r. ZALIG KERSTFEEST en SLAMAT TAHUNBARU 1 O UDE] AARS-GEDACHTE Wij vieren thans het Oudejaar hij kaarslicht en wat gans en alles wat ons zorgen geeft verdoezelt in die glans en alles, wat ons dierbaar is vertederd in de schijn van 't oude lied, dat ons vertelt, dat ivij slechts mensen zijn. Wij zoenen teer een lief gelaat, dat bij ons leven hoort en zien de grijze schaduw niet, die aan haar slapen gloort. Wij zien alleen de jonge vrouw, die langgeleden zei: "En als ik oud geworden ben, "houdt jij dan nog van mij Als je me vroeger gevraagd zou hebben of Ik wist wat een gillende keukenmeid was, zou ik waarschijnlijk gekeken hebben als iemand die denkt: Je wilt me belvader! Nu weet ik beter. Gillende keukenmeiden, ook wel genoemd luchthuiiers, rotjes l-ll en III, zwermers, huilsirenes, enz. is Hollands vuurwerk. Als je er 3 of 4 van afsteekt, slui ten de buren angstig de ramen en bellen de politie. "Agent kom gauw, ze zitten zo vreselijk te schieten!" Ik zal U vertellen dat ik in mijn jeugd heel wat vuurwerk heb afgestoken en zien afste ken. Daar waren rèntèngans bij van zo'n vijftien meter bekroond met een enorme "tamboer" en die je met een sènggèk moest ophangen in de top van zo'n djoharboom. Ik heb het moment van aansteken van zo'n monsterrèntèng altijd met spanning tege moet gezien. Een doosje korèk tjap "The palmtree", een streek, vlammetje bij de soemboe en het gedonder kon beginnen. Kwart voor 12 op 31 december anno negentienhonderdzoveel. In de voorgalerij kon je na een paar minu ten niet meer zijn vanwege het artillerie duel vlak voor je huis en bij de buren links en rechts en tenslotte verdreef de verstik kende kruitdamp Je naar de achtergalerij. Ach, U heeft dat zelf zo vaak meegemaakt is het niet, als langzaam maar zeker het middernachtelijk uur van 31 december na derde. De dames krijgen dan tranen in de ogen vanwege de emotie en de mertjonrook de kinderen begrijpen het nog niet goed en staan er een beetje beteuterd bij te kijken en Pa doet zijn best om de lastige ijzer draadjes te verwijderen waarmede de kurk van een mooigevormde fles Veuve Cliquot verstevigd is. (de andere beroemde wedu we heet Van Nelle bijgenaamd Warning). Als het dan 12 geslagen had kon je vaag de sirenes horen van de schepen die in de straat van Madoera voor anker lagen. Dan moest je je vasthouden vanwege de schok waarmede het oude jaar afscheid nam en in het nieuwe jaar plonsde (ma, mag ik nog een stuk spekkoek?) en gevoegd bij het aanzwellend gedonder buiten van zwaar ka liber kanonnen waren dat momenten om nooit te vergeten. Waar of niet tjih? Wel, nou wat betreft dat vuurwerk had je nog de rawits, djêpangs, mertjon banting en 26 kilap enzovoorts. Maar een keukenmeid en dan nog gillend ook, no-sir. Ik wist wat een mertjon tlkoesan was. Dat wel. Heb eens zo'n ding losgelaten op Pa sar Krêmbangan en lah me nog rot om de paniek die losbrak. Cet age est sans pitiél Ik zal U vertellen van een rotstreek (een van de vele) die ik in mijn prille jeugd uit gehaald heb en waarbij een werkelijk gil lende keukenmeid betrokken was. Waar was dat ook weer? Kêpandjèn! Onze pawon stond achter in de tuin en was van gêdèg. In deze dapoer zwaaide een Ja vaanse kokki, héél oud, héél mager en héél grijs de soetil. Koken kon ze als een tierelier en als ik, Luculles uit Oost-Java met m'n verwende tong zeg tierelier, dan bedoel ik: boekan main. In de keuken was tegen een der gêdègwanden 'n soort kook of stookplaats gebouwd van klei en bata (weet U wat batê is?) en daarop werd de rijst gestoomd. U weet ja. een dandang voor de helft gevuld met H20 en een koekoe- san en dan maar stoken. Ik zie alles nog duidelijk. Kokki zittend op een dingklik, schuin vóór de stookplaats en hevig mani pulerend met een kipas want dat vermale dijde hout wilde niet branden en onderge tekende aan de andere kant van de gêdèg- wand, loerend naar het trekgat van de stookinrichting en mét een mêrtjon in z'n hand. Voelt U? Die kilap moest in dat trek gat en precies onder de dandang. Alléé! Mensen, mensen, in die tijd besefte je niet wat een ramp hier het gevolg van had kun nen zijn. Ekskuus boeng! Een ontzettende klap en dandang én H20 én koekoesan én rijst vlogen dóór het dak! Heloof je! Wonder boven wonder mankeer de kokki niets. Geen schram, maar hiermee was de zaak nog niet bekeken. Rijst op het dak! Dat betekent tjilaka! Dus moest kokki oedê! Sarong uit en koetang uit en kabaja uit en jammerend liep ze, oedê of te wel nakend, de handen ten hemel geheven, drie maal om de keuken om Dèwi-Sri vergiffe nis te vragen Heb je hêlahhen tjih? Hè-èh! Ben je gebeukt? Hè-èh! Was het een rotstreek? Hè-èh! Weet je nou wat een gillende keukenmeid is? Hè-èh! SOERABAJAAN (toelèn) Wij horen ver een oude wijs, die door de bomen zingt en die door haar herinnering ons tot bezinning dwingt een oude laaneen zonnig huis een tuinpad met wat grint, een moeder in de avondzon, gelach van 't spelend kind. Het kind wordt man en staat alleen, het leven boeit, maar wondt, er zijn vaak geen illusies meer en tóchen tóch't Verbond tot zijn leven houdt hem vast, hij ploetert en hij strijdt zich naar een verre toekomst toe, die aan de einder beidt Daar biedt het leven ons zijn loon aan rijpheid en geduld en komt men dankbaar tot 't besef hoe mild het was gevuld met schoonheid, die men ruimer ziet als zij reeds is vergaan doch,juist daardoor bezieling biedt om steeds weer voort te gaan. PIERTJE PELIKAAN ÜNIIIIilll!ll!lllllllllill|lllll|[|||||!llllllll|i|!llllllllllllll|II[lII|tlllllllllll|lltl|!l|ll||||||||||l|||||||||||||||||||||[||||_ Aan alle vrienden en begunstigers KOKKIES Rijstwinkels Witte de Withstraat 128 1 Telefoon 89438 1 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp, Telefoon 199323 1 AMSTERDAM -W. ««mini

Tong Tong | 1964 | | pagina 26