INTRANED (v.h HESTA, CRANS Co.) MAAK VAN HET JAAR 1965 EEN SUKSESVOL JAAR Passage-, Reis- en Vrachibureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (O 70) 18 42 50 Vervolg van pag. 9 MOHAMMED SHARIF Tong Tong: Ook overigens heeft het u, menen wij, niet aan medewerking en be langstelling ontbroken. "Neen neen,! Als ik eraan denk, hoe ieder heeft meegeholpen om onze in New York optredende dansgroep naar hier te krijgen Daar waren aanvankelijk geen fond sen voor. O.K. en W. kon op zo korte ter mijn als ons ter beschikking stond geen hulp geven. Toen hebben allerlei instanties de nodige fondsen bijeengebracht. Onder nemers, maar ook studenten-organisaties en vele anderen. We hebben een klein verlies geleden, maar zijn erg blij, dat we ook in het paleis heb ben mogen optreden. Het was een cultu rele manifestatie die ons zeer na aan het hart lag en wij hebben ons bijzonder ver heugd over het succes juist in Nederland. Wij gaan meedoen aan de jaarbeurs in het voorjaar. En, dat is waar ook: mevrouw Slamet Sudibio komt hier in verband met de werkzaamheid van de stichting voor mu zikale opvoeding te Djakarta, waarvoor ik mij altijd bijzonder heb geinteresseerd. Zij komt het conservatorium in Amsterdam be zoeken, waar verscheidene van onze oud leerlingen studeren. Het doel van haar be zoek is niet alleen om te zien, hoe het con servatorium is georganiseerd en van haar nieuwe oriëntatie gebruik te maken in Dja karta, maar ook om alle mogelijkheden voor verdere contacten te onderzoeken". Tong Tong: Nog één vraag tenslotte. De confrontatie-politiek vis-a-vis Maleisië ver schaft Indonesië hier een grote hoeveelheid ongunstige publiciteit. "Dat komt, omdat men de situatie niet be grijpt en bovendien slechts eenzijdig wordt voorgelicht. Kent u de naam: Azahari? Ja? Welnu, daar ligt de sleutel tot het begrip van de hele kwestie. In Noord-Borneo is geen rekening gehouden met de volkswil en de koloniale verhouding is daar sociaal gehandhaafd. Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken dat tot nu toe zo'n 25.000 onderdanen van de Federatie naar Indonesië zijn uitgeweken. Goede betrek kingen met Maleisië zouden wij op prijs stellen, maar niet op de basis van de kolo niale verhouding waarin Noord-Borneo thans is geplaatst". Tong Tong wenst de heer Sjarif, mede na mens al zijn lezers, een goede reis, en prijst zich gelukkig, dat de eerste Indone siër die zijn land na de deuk in de goede verstandhouding tussen beide landen hier weer vertegenwoordigde, met aangename herinneringen dit land gaat verlaten. CIVIS Vervolg van pag. 13 - alles beleefd? Werkt hij niet juist met krantenberichten, met "faits divers" en ver halen, met telefoonboeken en plattegron den? Zou ik dat ook niet kunnen proberen? Ik zou willen schrijven als Simenon. Met die psychologie, met dat vermogen "atmos feer" op te roepen (van die kleine Franse stadjes!) met die mensenkennis, met dat geweldige indringingsvermogen in mensen, ook in mensen die geheel buiten hem staan. Wat liggen in het Indische verleden niet een ongebruikte mogelijkheden. Wat ligt daar voor mij niet een materiaal opgehoopt aan "atmosfeer" en "psychologie". Maar hoe meer ik er over nadenk, hoe meer ik overstelpt word door verwarring en onze kerheid. En waar haal ik in hemelsnaam de concentratie vandaan... en de tijd? Con centratie vergt enorm veel tijd. Een stem aan de andere kant van de tele foon hoor ik met een schijn van onbezorgd heid zeggen: "Heus, ja!" Redacteur zijn is bepaald geen sinecure. Het vergt tact. Je moet mensen ontzien, je moet vriendelijk blijven terwijl je in wan hoop denkt: "Man, schiet op. Ik moet de beloofde kopij hebben. Niet jij, maar ik moet zorgen dat het nummer op tijd ver schijnt." Maar de schrijver, de schrijver ver liest zich in allerlei subtiele overwegingen en laat misschien de redacteur in de steek. "Goed, begin januari krijg je het eerste feuilleton over Fientje de Feniks." En ik hang de telefoon op. Als er maar geen boze lezers zullen komen en dat is het ergste - die direct hun abon nement opzeggen en, die zullen zeggen dat de samenleving niet zo was, dat ik de In dische samenleving eenzijdig voorstel (na tuurlijk, want ik kies ook alleen een deel van deze samenleving), dat ik daardoor een verkeerde indruk wek tegenover het Hol landse publiek (wordt het niet eens tijd dat we zeggen dat het ons geen donder kan schelen!), dat ik de Indische groep geen dienst bewijs met zulke moordverhalen (een schrijver bewijst geen diensten) of dat de Hollandse mensen zullen zeggen dat wij al len in Indië zo leefden (laat ze het zeggen!) Begin ik spoken te zien? Als ik aan verschil lende ingezonden stukken in Tong Tong denk, dan ben ik er niet zo zeker van dat deze spoken geen werkelijkheid kunnen zijn (we hebben toch al van kindsaf geleerd dat spoken werkelijkheid zijn). De angst voor het Indisch prestige - die overigens geheel verklaarbaar en begrijpelijk is - zit wel diep in onze groep. Dat maakt terughoudend. Dat houdt me ervan terug te schrijven, zelfs over oude Indische mensen en Indische dingen die voorbij zijn .Maar als de redac tie van Tong Tong blijk geeft begrip te heb ben en de risico's wil nemen? Goed, dan zal ik proberen te schrijven, maar het werkt toch remmend O.f is dit weer een uitvlucht voor mijzelf om niet te schrijven? En ik draai weer 070-542542. "Nee, nee, nee, schrijft u maar!" En ikzelf met een besliste toon in mijn stem "Afgesproken, in januari krijgen jelui de eerste kopij over Fientje de Feniks." "Heus, ja?" En dan de vraag die ik al vrees de: "Hoe zit het met de kopij van het kerst nummer?" "Dat stuk ben ik bezig te schrijven. Dat stuur ik vandaag nog weg!" En dit is het dan. Het is alles wat ik heb. Maloe, een beetje. E. BRETON DE NIJS Dit is mogelijk wanneer u om een persoonlijke jaar - horoscoop vraagt, waarin doeltreffende adviezen verwerkt zijn om onge wenste situaties te voorkomen. Alle inlichtingen worden u verstrekt indien u schrijft aan: Instituut Lapré - postbus 409 - Den Haag. Reisadviseurs voor zowel individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te 28

Tong Tong | 1964 | | pagina 28