y m UITSLAG RAADSELS VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke Boekenpraatje Lieve Bibits over alle werelddelen verspreid, Hoe maken jullie het zo in de aanvang van het nieuwe jaar? Heeft iedereen een mooie jaarwisseling gehad? Hebben de olie bollen gesmaakt? En heeft het vuurwerk hard genoeg geknald? En zijn we allen vol goede voornemens over de drempel van oud naar nieuw gestapt? Ja, hè, die plannen altijd aan het begin van een jong jaar. En wat komt er gewoonlijk van terecht? Toch is het wel goed, als een mens zich bezint en werkelijk ook van plan is om voortaan dit en dat te doen of na te laten. Het is een bewijs, dat men niet klak keloos het oude sleurgangetje wil voort zetten. Er mag gerust wel eens verandering in komen, we zullen de dingen in het nieu we jaar eens wat beter en vollediger aan pakken, we zullen eens proberen om bijv. karakterzwakheden te overwinnen, of eens wat meer ernst te maken met onze school lessen, of we zullen dit jaar eens wat ac tiever zijn, of hulpvaardiger, of we gaan se rieus proberen een scherpe tong beter in bedwang te houden, of niet te snel op te vliegen als we geplaagd worden, of...of... of...vul zelf maar in. Maar nu de werkelijkheid aan het eind van zo'n nieuw jaar. Wat is er van geworden? Ach ja, het is dikwijls zo moeilijk, de om standigheden werken ons tegen, een jaar is zo lang om vol te houden, ons doorzet tingsvermogen hield geen stand. Dat komt dikwijls doordat we zo lauw zijn. Waar zou den we ons toch druk over moeten maken? Dat kost immers teveel inspanning. Het is veel gemakkelijker om onverschillig tegen over de dingen te staan. Ergens warm voor lopen? Ik kijk wel uit, zeggen we dan. Wat is dat toch jammer. Het zou ons leven, en dat van anderen zoveel rijker maken. Jezus zegt, dat Hij hier van ons verwacht, dat wij zijn als kaarsjes, brandend in de nacht. Nicht nur glanzen, sondern leuchten, hoor de ik eens een Zwitserse zendeling zeggen. Niet alleen maar glanzen, maar licht geven. Ik meen, dat ik deze boodschap al eens eerder aan jullie doorgaf. Geeft niet dat ik het herhaal. Iets goeds mag best herhaald worden. Iets moois mag gerust doorgege ven worden. Dat is juist het fijne van con tact met iemand te hebben, van mee te delen aan de ander waar je zelf van geniet. En als we allen daaraan meedoen, dan gaat het als een sneeuwbal door de wereld, steeds meer mensen worden er bij betrok- Wij kregen deze keer vrij veel oplossingen van bibits overzee. Zodoende kon het ge beuren dat er dit keer twee prijzen buiten Nederland vielen. Goed zo jongens, leuk dat jullie allemaal zo je best hebt gedaan. En, omdat het Kerstmis was hebben we ook nog twee kinderen uit eigen land een prijs gestuurd. De oplossing van het eerste raadsel was: 1. De verloren zoon. 2. Pontius Pilatus. 3. Zondebok. 4. Hij was penningmeester. 5. De splinter zien in andermans oog, maar niet de balk zien in je eigen oog. 6. Farao. Wat het andere raadsel betreft, er zijn zo vreselijk veel iuitdrukkingen met dieren er in dat het geen doen is ze allemaal op te noemen. Dit raadsel had dan ook iedereen wel goed. Niet zo moeilijk hè? Maar nu, wie hebben de prijzen gewonnen? Voor het eerste raadsel kreeg de eerste prijs: Tom Cornfield in Aruba We stuurden hem een erg mooi boek: "Het grote boek over wilde dieren". Er staan heel mooi gekleurde tekeningen in en je kunt er veel uit leren over wilde dieren. De tweede prijs kreeg: Joan Lewis, den Haag Ze had wel een klein foutje in haar raadsel maar ze bedoelde het goed en daarom stuurden we haar "Kleine Isarm de vierde koning", geschreven door Bertus Aafjes en getekend door Eppo Doeve. Dit was wel echt een boek voor Kerstmis hè Joan? Voor het dierenraadsel zochten we twee dierenboeken uit. Het eerste: "Mijn vriend is een dolfijn" ging naar Gert-Jan van Ginkel in Curasao Dit verhaal speelt in Hawaii, dus ook een tropisch gebied en ook al met mooie, maar niet gekleurde tekeningen. En tenslotte de vierde gelukkige was Eugenie Miseroy, Groesbeek die "Thunda de buffel" mocht ontvangen. Tevreden allemaal? IKS RAADSEL Nu jongens, hier heb je dan weer een nieuw raadsel. Niet makkelijk dacht ik zo, dus doe maar goed je best. Je weet het, oplossingen naar IKS, Prins Mauritslaan 36, den Haag. Je naam en erg graag je leeftijd er bij. Het is zo zot om een kind van 14 iets te sturen voor een kind van 8 of omgekeerd, en je hebt er zelf het meeste last van! Tot 10 februari kan je oplossingen insturen. Dan kunnen we de winnaars nog bekend maken in het nummer van 15 februari. Welke beroepen zijn in de volgende namen verborgen - je moet wel alle letters gebrui ken - A. te Rule P. K. Tandier R. R. Salee E. N. Brootgeer B. D. Stoope I. Guveret T. T. Draans H. Koertape G. Lesar G. R. Doits ken, steeds meer harten geraakt door die bepaalde gedachte, zo'n boodschap van vreugde, of een levensles, een opwekking of opbeuring. Laten wij ons daarbij toch niet weerhouden door valse schaamte of een andere geremdheid. Laten we leren om ons gevoel te tonen, ons medeleven. Als kind heb ik eens een vers uit mijn hoofd geleerd, dat ik nooit meer kan kwijt raken. Ik meen dat het van Ria Draak- Groenveldt is. Het heet: Gééf. Geef het beste uit uw wezen, geef het beste uit uw ziel, zonder ooit bevreesd te wezen of 't in goede aarde viel. Geef uw hart, geef uw ontroering, geef uw denken, geef uw raad. Geef uw innigste beroering, geef uw bezigheiduw daad. En dit is mijn wens voor jullie allen in 1965, dat je mag leren iets voor een ander te wezen. Je kunt bijv. al een kamer vol zon neschijn toveren wanneer je maar een kaart met 'n hartelijke groet stuurt naar 'n zieke. Ik heb hier juist het adres van een zieke mevrouw. Ach, zeggen jullie misschien, wat moeten wij kinderen nou aan een mevrouw schrijven. Niets, gewoon een groet is ge noeg voor Mevr. Elly Tang, sanatorium "Zonnegloren", kamer 10, Soest. Mevrouw komt ook uit Indië en voelt zich nogal een zaam. Wie verwent haar eens? Liefs voor allen. TANTE MIEKE. Bij van Goor Zonen den Haag is in de Ei ber-serie het bijzonder aardig boek "Twee meisjes in de tropen" van Anne de Vries verschenen. Voor meisjes van 10-12 jaar. Jullie hebben vroeger misschien wel eens het verhaal van Jaap en Gerdientje gele zen? Volgens mijn dochters gaat nu dit nieuwe boek over hetzelfde Gerdientje. (In derdaad wordt even terzijde gerept over een vriendje Jaap, in Holland). In dit boek volgen we het gezin van dokter Eggink, Gerdientje's vader, op hun reis met de Willemstad naar Suriname. Alles is zó precies en zo levensecht beschreven, dat ik,bij het hoofdstuk over de zeeziekte wa rempel zélf haast zeeziek werd. Ik vóelde het schommelen en bonken van het schip, ik zag weer zoals het zijn kon aan boord, de ene keer de golven héél hoog, de an dere keer vèr weg in de diepte. De op en neergaande horizon. De zeer bewegende maan en sterren bij avond en de heen en weer dansende zon bij dag, wanneer het maar een beetje woelig was. Dit boek bestaat eigenlijk uit twee delen. Het eerste boek heet: "Over de oceaan". Het tweede: "In het warme land". Jullie weten wellicht, dat de schrijver Anne de Vries, die kort geleden plotseling is gestor ven, een paar jaar terug een studiereis heeft gemaakt door Suriname. Hij had op dracht om leesboekjes over Suriname te Lees verder pag 15 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14