fc GROOT - WILD I.K.K. TONG-TONG We gingen ze achterna, een bloedspoor volgend tot in het bos, en jawel, we vonden er daar een paar levenloos terug Jagen op groot-wild, tegen wil en daëk is vaak een hachelijker avontuur èn fan tastischer, dan dat van jagers die daarop wél geheel en al ingesteld en voor uitgerust zijn. In 1930 werd ik als planter op de Koffie- en Rubber Onderneming "Tjisompet" over geplaatst op de buiten-afdeling Tjikoléang, toen nog een jonge aanplant met rubber. Zoals dat vaak ging, men nam eenvoudig de inboedel incl. de bedienden over van z'n voorganger, en hieronder was ook een Mauserjachtgeweer toen inbegrepen. Ook vond ik nog ergens in een sigarenkistje een partij kogels die blijkbaar bij de spuit be hoorden. Pas né van deze enige malen al gebruik gemaakt te hebben, ontdekte ik dat ze van verschillend kaliber waren, en ik dus door een wonder gespaard ben gebleven van een explosie. Wij hadden daar erg veel last van kudden wilde bantengs, die uit de löwung (oerbos) terugkwamen, steeds weer. Ze vernielden de jonge aanplant als ze 's avonds zich te goed deden aan de groenbemesters, die zij wèl gratis bemestten, blijkbaar. Vanuit mijn woning op de heuvel, kon ik zo tegen zonsondergang met een verre kijker de kudden daar beneden in de vlakte zien. De vangkuilen langs de ondernemings- grens schrikten hen al niet meer af, alhoe wel wij daarin zo nu en dan wel levende kalveren vonden. Zo kwamen wij, in de strijd om het be staan van onze aanplant, er toe, om zélf eens te gaan jagen. De éérste-employé kwam mij in de na-middag opzoeken en wij beiden gingen op de "indringers" af. Wij kenden geen angst noch waren wij bang uitgevallen, het gevaar nog niet kennende Toen wij op die vlakte, van achter een heuveltje komende, ineens met de hele kudde geconfronteerd werden, met een reusachtige stier voorop, hadden wij het dus maar voor het paffen... altijd raak toch? Ons gejuich verstilde echter even, want... dacht ik ineens, waarheen zou je nu hier nog kunnen vluchten. Bomen waren er niet en van dichtbij leek het toch écht op groot wild, vooral die grote stier, die z'n kop al in de wind stak en onraad rook. Maar wij schoten dan toch maar, waarschijnlijk om dat wij "nog wilder" waren dan die beesten omdat ze zo vernielend onze aanplant be traden; èn om de vele uren die het ons al gekost had ze te besluipen niet te besluiten met een smadelijke aftocht. Door ons salvo namen zij (gelukkig maar) de vlucht, en wisten wij welhaast zeker dat wij wat geraakt hadden, na zóveel schoten op zovéél beesten! We gingen hen achterna een bloedspoor volgend tot in het bos, en jawel, we vonden er daar een paar leven loos terug. Door die schietpartij was de bevolking uit "de bèdèng" van verre toe gesneld, en wij lieten de buit rustig aan hun "vakkundige-natuur" over. Zo ging dat dan dat je jager werd omdat het bij je beroep als planter behoorde: "op treden en er wat aan doen"! Ik heb het mij anders best laten smaken en een ban- tenghuid verfraaide mijn destijds zo een voudig intérieur. W.v.P. Weet U wat een buddy is? Een handwarmer! Het hele apparaat je is niet groter dan een pakje ciga- retten en wordt gevuld met aanste- kerbenzine. Wanneer de "soemboe" wordt aangestoken, blijft het geheel gedurende 24 uur (op een vulling) een aangename warmte uitstralen. Lèsker, als U bijv. naar voetballen staat te kijken of lang in de kou moet doorbrengen. Code: hw Prijs: f. 7,50 Porti: f. 0,50 totaal: f. 8, I.K.K.-nieuws Onder de titel "In kimono en overall" hield de bekende auteur Jef Last op 16 december een interessante causerie over Japan, waar in hij enige jaren zelf verblijf had gehouden. Aan de hand van mooie dia's vertelde hij op zeer onderhoudende wijze over het ou de en moderne Japan, van veranderde op vattingen ten aanzien van het keizerschap, maatschappelijke opvattingen enz. Jef Last las ook enkele sprekende gedichten voor van korte, beeldende zeggingskracht. Aan het slot van de avond bracht de Voor zitter den Hamer het vertrekkende bestuurs lid Dr. van Gulik bijzondere dank voor het vele waardevolle werk, dat hij in korte tijd voor de I.K.K. heeft gedaan. Hij wenste hem veel succes toe in zijn nieuwe functie als Ambassadeur in Tokio. Als aandenken werd Dr. van Gulik een fraai boekwerk over Ja panse Houtsneekunst overhandigd. Aan het begin van de Kerstweek vertoon de de heer Paagman prachtige kleuren dia's uit Egypte, Libanon, Jordanië en Isra ël onder de passende titel "Langs Bijbelse paden". Op een vlotte, boeiende wijze gaf hij toelichtingen op deze dia's, die hij zelf opgenomen had tijdens een onlangs ge maakte reis langs deze heilige plaatsen, bekend uit het Oude en het Nieuwe Tes tament, die hij niet als tourist maar meer als "pelgrim" had bezocht. Zo kregen wij interessante beelden te zien van Damascus, Jericho, Jeruzalem, Bethlehem, Nazareth. Aan het slot van deze sfeervolle Kerst avond met kaarslicht bedacht mevr. den Hamer met een klein geschenk haar "hel pende engelen" van de koffie-kamer, die in 1964 weer 230,schoon voor de I.K.K.-kas heeft opgebracht. Haarzelf werd door Mej. van Maarseveen een boek over Keramiek van Picasso aangeboden. Op initiatief van mevrouw Brückel werd de nieuwjaars-bijeenkomst dit keer gevierd niet met een makanan maar met een dans- festijn in Oud-Indische stijl in 'Op Gouden Wieken'. Onder leiding van de feestcom- missaris O'Herne had deze dansavond met o.a. polonaise, wals, pas-de-quatre, lanciers een vlot en geanimeerd verloop; de beste paren ontvingen een prijs. Tot het succes van deze avond werd ook veel bijgedragen door de aardige Weense en Indische lied jes gezongen door mevr. Chérie, begeleid door mevr. Cugnet, en de komische liedjes van de heer Valk. Voor de naaste toekomst moge worden herinnerd aan de zang-piano-recital op za terdagavond 23 januari ook in 'Op Gouden Wieken', waarop de dames Viehoff, von Ga- bain, Cochins en Cherie oude en moderne liederen zullen zingen, en de heer Joan Ruys uit werken van Chopin, Granados en Schumann zal spelen. Een avond om niet te vergeten. 17

Tong Tong | 1965 | | pagina 17