<c, Tjap jang baik! Het sierlijke Singer-embleem is uw kenmerk voor echte Indische obats... in tabletvorm, hygiënisch verpakt: Temoe lawak (als u te vet gegeten hebt) en Daoen Remoekdjoeng (de u bekende Koemis Koetjing) -100 tabl. 5.60, 20 tabl. 1.40. Indische ontvettingspillen - 120 tabletten 3.95, 40 tabletten 1.45. Vraag uw apotheker of drogist of schrijf aan: N.V. The Singer Import, Postbus 190, Amersfoort. Telefoon (03490) 15547. Walter Spies Radio BOLLAND SINGER Vervolg van pag. 6 van deze kunst naar voren te brengen in 'n levensbeschrijving en hiervoor de moei zame, jarenlange speurtocht begon naar ge gevens. Het resultaat hiervan is nu dit smaakvol uitgegeven boekwerk, waarin hij Walter meestal in zijn brieven zelf aan het woord laat en dat hij verder met veel zorg en kunde heeft samengesteld. In deze tijd waarin de negatieve instelling tegenover 't leven in kunst en cultuur zo zeer domineert doet 't goed uit deze brieven te ervaren hoe deze man volkomen positief tegenover het leven stond, hoe hij leven, kunst en natuur liefhad en daarom steeds zijn geluk beleefde. 17 September 1939 schreef hij aan zijn broer: "Het hele leven is mij een voortdurende geboortedag. - Ten eerste voel ik mij iedere dag steeds weer als nieuwgeboren en ten tweede is mijn levenstafel overladen met steeds weer wisselende geschenken, waarvan ik mij de meeste zelf gewenst of zelfs mijzelf gege ven heb. En het zijn zovele heerlijkheden, dat ik nauwelijks tijd vind om ze aan te zien of er mee te spelen. - Mijn eeuwige geboortedag draagt ook eeuwige dankbaar heid in zich. Want ik geloof in het leven en leef in het geloof - en speel in het leven en geloof in het spel. Ik geloof in de ernst in het levensspel". En over de kunst schreef hij in dezelfde brief: "Ik geloof, dat kunst moet zijn als een gebed; een prijzen, een loflied moet het zijn op de heiligheid van het leven. - Ook voor een Baliër en dit door zijn primitiviteit, onbedorvenheid en dichtstaan bij de natuur, is het leven de heerlijke, heilige werkelijkheid; de gods dienst is levend en is er om het leven lief te hebben, het leven te leren en de kunst is levend en is er om het leven te prijzen". Zijn brieven uit Djocja zijn een aanhouden de verrukking over de gamelan, de wajang- wong, het schimmenspel, de Javaanse men sen en de tropische natuur. 1 Juni 1926 schreef hij aan Dr. ROH - "mijn werk is op het ogenblik partituren van de heerlijke Javaanse en Balische gamelan-muziek op te tekenen. Ik heb er al een heleboel bij elkaar. De musici en componisten in Eu ropa zullen verbaasd staan over wat er voor heerlijke dingen in de wereld zijn waarvan zij geen weet hebben". Na een maand op Ball rondgezworven te hebben schrijft hij aan zijn vriend Jaap Kunst: "Hier ben ik! O God, O God, O God, wat was dat heerlijk! Omdat U daar zelf al was, wil ik niet teveel "dummes Zeug" schrijven, daar men met woorden toch niet dat kan uitdrukken waarop het aankomt. Ik heb in deze ene maand zoveel gezien, dat ik voor een jaar lang genoeg te denken en te wer ken heb, ofschoon ik eigenlijk ook toch geen herkauwersnatuur heb. U weet toch dat ik heel Bali te voet ben doorgelopen; alle Baturs en "sonstiges" bestegen heb; in de wouden en de afgelegenste desa's overnacht heb. Slechts 3 nachten in deze maand sliep ik in een pasanggrahan, an ders steeds maar bij Baliërs. Ik heb alles leren kennen, ik overnachtte bij boeren, bij koelies, bij Brahmanen, bij alle soorten pandé's (bij houtsnijders, schilders), pries ters, punggawa's, vorsten. Het ene over trof het andere. Bij de handwerkers en kun stenaars alleraard heb ik urenlang naar hun werk gekeken, dagenlang daar gewoond, gegeten, geslapen in hun midden. In de verste desa's zonder drinkwater, (of men moest het 3 kilometer ver halen) hoog in de bergen; ook enige malen in pura's over nacht, onder grote, oude waringin's of zo ergens onder een Kala-monsterkop of een beschuttende Garuda-vleugel. Ik hoorde al le soorten gamelans, zag alle mogelijke dansen, zag feestelijkheden en tempeldien sten, processies en alles wat er maar be staat op dit godeneiland". Walter Spies was een van die zeldzame totoks, die zich intens konden inleven in deze voor hen vreemde maar fascinerende wereld en dit even intens beleefden. Hij heeft een prachtige, bloeiende kunstperiode meegemaakt en meebeleefd op het heer lijke vooroorlogse Bali, dat tot het verleden behoort en hierdoor hebben zijn boeiende sprankelende brieven uit die tijd ook nog documentaire waarde. Wij mogen Mr. HANS RHODIUS dank baar zijn, dat met de kunstenaar Walter Spies nu ook de uitzonderlijke levenskun stenaar en zo rijk begaafde, levensblije mens Walter Spies in zijn boek voor ons zal blijven voortleven. R. BONNET IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII, DIOGENES en DJOJO BOJO waren 2 bekende Wijzen, toen schre- ven ze al: i Kokkie heeft de laagste prijzen KOKKIES Rijstwinkels Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 I Simonskerkestraat 11 Osdorp, Telefoon 199323 AMSTERDAM -W. P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. lüiiiiiuiMiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiniiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiNiiiiiiiniiiiiniMiBHfliiHtiniiiinrittiimiiiflnNr Stationsweg 143 1 Tei. 601703 - Den Haag PROFITEER VAN ONZE UNIEKE UITVERKOOP in o.a. Country Western L.P.'s f. 9,25. Don Gibson - Hank Locklin - Suns of the Pioniers - Chet Atkins. E.P. Floyd Cramer: Remember Hank Williams f. 2,50 Singles: Eddy Arnolds, Georqe Hamilton f. 1,25 Bestellingen worden prompt ver zorgd. Alleen onder rembours. 21

Tong Tong | 1965 | | pagina 21