De schim van Piet Stam Brief uit Seattle, U.S.A. Beste Tjalie: Sinds ruim een jaar heb ik vrij wat coördi nerend werk met de "Service Group" die onze nogal ingewikkelde schema's van "Flight Instruments" trachten te vereenvou digen voor "Pilot Crew"-training. Een dag of wat geleden had ik enige sugges tieve correcties in gedachten van een be paald schema voor een airline. Niet weten de met welke persoon ik contact moest op nemen voor die airline vroeg ik een (Hol landse) Nederlander in de service groep die ik ken of hij mij de voor die aangele genheid betreffende persoon kon aanwijzen. Uiteraard gebruikten wij de Nederlandse taal, toen hij me naar zijn achterbuurman verwees, waarop Harley Peterson - een an dere service engineer met wie ik al eerder en vaker coördinerend werk heb gehad de betreffende Nederlander vroeg of ik een "Dutch East Indian Boy" was, wat beves tigd werd en of ik "people from the Tjikini Swimming Club" kende. Het gesprek kon me niet ontgaan, daar ik nog binnen het gehoorbereik stond. Ik zei Harley met zijn vrij jeugdig voorkomen, dat dit "tempo da- hulu" was in de veertiger jaren, wat hij met een ietwat verlegen lachje wel moest be vestigen. Hij vroeg me of ik een goed zwemmer was en hoewel niet "a prize swimmer" maar toch met een "vast back ground" van Semarangs Bandjir Kanaal en andere bandjirrende kalies waarin ik ge zwommen heb, al dan niet met gedebogs, bambu vlot enz. kan ik gerust zeggen dat ik een goed zwemmer was en het nog ben. Harley zelf, een bijzonder goed atleet en zwemmer, vertelde me toen van de Mil. Luchtvaart cadetten die in Ft. Leaven worth gestationeerd waren voor training en dat er zwemwedstrijden georganiseerd wer den onder auspiciën van de Kansas City Athlethiek Club De bijeengeraapte zwem mers onder leiding van de bekende zwem mer Piet Stam (vandaar het noemen van de Tjikini Zwemclub) werden weliswaar in de "overall Swimming events" op punten ver slagen, hoewel volgens Harley Peterson over het algemeen op het nippertje. Maar "Jetzt kommen die Kamele": in wa terpolo had Harvey in zijn leven (toen en nu nog niet) zulk een goed team gezien De baltechniek en strategie was in zijn woorden "Fabulous, terrific and fantastic" en toen kon ik het toch niet nalaten om steels te glimlachen. Het beeld werd te le vendig voor me en ik zag Stam, Hoyer, Prins, De Raadt, Poublon, om er maar enige te noemen, hun voetbal en asphalt taktiek gebruiken in dat waterpolo en zag die heel goede zwemmende Amerikanen volkomen 'Bingung en Ruwet" door elkaar zwemmen. Om uitleg vragende waarom ik lachte, ver zocht ik Harley om zijn verhaal eerst uit te vertellen wat hij dan ook deed en zij het in andere bewoordingen was de voorstel ling, welke ik had wel grotendeels juist. Hij ging zelfs zover in zijn beschrijving, dat hij hun balcontrole vergeleek met die van crack basketball spelers. De dag direct daarop bracht hij kranten knipsels mee, welke ik gecopieerd heb en je ingesloten aantreft. (Tong Tong neemt er twee van.) TANK DUAL TO K. C. A. C. Dutch Royal Air Force Blanks Foe in Water Polo, However. In a thrill-packed finish that had the crowd of 350 in an uproar, the Blue Diamond swimmers of the Kansas City Athletic Club last night won the deci sion in a swimming meet from mem bers of the Dutch Royal air force now stationed at Ft. Leavenworth. The decision depended on the relay, the final event, and the Blue Diamonds won by inches. The score was 41 to 26. In the water polo match, the East Indies youths swamped their rivals, 10 to 0. Gross receipts of the show will be given to the navy relief fund. Hal Schmelling, athletic director, said the teams will have a return show at Ft. Leavenworth soon. 300-yard medley relay-Dutch (P. Stam, L. Prins, P Huyer) 3 20.8 220-yard free style - Campbell, K. C. A C., Cluwen, Dutch; Marvin, K. C. A. C. 2 46 50-yard free style - Krazewski, K. C. A. C.. F. de Raadt, Dutch; G. Greene, Dutch 24,7 3-meter fancy diving - Baumgardt, K. C A, C., Been, Dutch 100-yard free style - P. Huyer, Dutch; Bares- ta. K. C. A C.. Peterson. K. C. A C. 57 3 150-yard backstroke - P. Stam. Dutch; Maho- ney. K. C. A. C., Green, Dutch, 1 48 100-yard breast stroke - Peterson, K. C. A C., C Slats, Dutch; Newmeyer, K. C A C 1 17,1 200-yard relay - K. C A. C. (Baresia, Kra zewski, Peterson, Mahoney, 1 43 DUTCH TO SWIM HERE Meet Tomorrow at K. C. A. C. for East Indies Air Force Team. P. Stam, Dutch Olympic swimmer, is captain of the Royal Dutch Air force swimmers of Ft. Leavenworth, who will engage in a team swimming match at the Kansas City Athletic club tomor row night with natators of the club. Water polo also will be included on the program. The program's receipts will go to navy relief. The line-ups: THE "FLYING DUTCHMEN" 300-yards medley relay - Backstroke. P Stam; breast stroke, T. Prins; free style, P. Huyer 220-yard free style - H. Cluwen. 50-yard free style - R. Bouche, F. de Raadt. Diving - C. Been. 100-yard free style - P. Huyer. 150-yard back stroke - C. Cyrene. P. Stam. 200-yard free style - F. de Raadt, T. Prins. P. Stam, P. Huyer. Polo - L. Hansen, T. Prins, F. Strending, F. de Raadt. H. Cluwen, P. Stam, P. Huyer. Reserves - H. Smith, E. de Neve, R. Bouche, E. Poublon, C. Slats. Harley vroeg zich af wat er van deze men- jpilllllllllll!!:lllllll!!!l!lll!illli!ll!llil]!]ii!llllll[lllll[lllllll!lllllllll!!l!ll!ll!l][lll!llll!il!llllllll!llli!l!jjl I Op velerlei terrein is ons Indische 1 j verleden roemrijker dan wij denken. B En menige schim uit dit verleden I i komt in de verste uithoeken van de 1 wereld onverwachts opduiken, al 1 I verstopt men dit verleden in Holland zelf nog zo hard. Wie kan Harley Peterson in Ame- I rika aan enkele informaties helpen 1 1 omtrent Indische zwemmers die hij i zo goed gekend en gewaardeerd I j heeft? Brieven met desbetreffende gegevens aan de Redactie van "The i American Tong Tong", P.O. Box 4572 1 Whittier, Californië 90607, USA. sen geworden is, waarom wij ons in deze sport niet ontwikkeld hadden en of de nieu we generatie niet aangemoedigd kan wor den om onder onze coaching "a real tough competitive team" te assembleren, welke in alle opzichten uniek genoemd kan worden. Zo goed en zo kwaad mogelijk heb ik hem trachten uit te leggen de dramatische om standigheden, die zulke ingrijpende veran deringen hebben gebracht in onze voorma lige indische samenleving, dat er nog te veel zijn die hun opgelopen wonden zitten te likken, zelfs wanneer nu wel veronder steld mag worden, dat deze zo langzamer hand geheeld kunnen zijn, dat de immobi liteit gevoegelijk vergeleken kan worden met de "pikol beras'" in Tjalies '"Oplet" in streetcar named despair en de desintegra tie van deze eens zo illustere groep niet geheel onbekend, maar in vele opzichten onbemind, in de laatste 20 jaar heeft plaats gevonden, welke het moreel gevoelig heeft aangetast met als consequentie verlies aan evenwicht, zelfbewustheid en karakter. Dat deze groep nu verspreid ligt in "all corners of the world" met zijn grootste concentra tie in Nederland en Californië. Harley Peterson vroeg of hier nu werkelijk niets aan te doen was, waarop ik de "'Tong Tong" story begon en dat we hiermede trachten onze "self-esteem" terug te vinden en Harley's story en krantenknipsels wat mij betreft als een "significant contribution" in dit proces beschouwd kan worden. Natuurlijk is hij ook geinteresseerd, wie van de genoemde personen nog in leven zijn en voor mij is TT het aangewezen medium om het aan de weet te komen. Mijn informaties bij de "Koloniale Garde" in mijn directe omgeving, door mij schert send "De Bronbeek Sectie"' genoemd, heeft alleen tot resultaat gehad, dat De Raadt in dezelfde padvinderstroep met Bog Hoolboom heeft gezeten, Hoyer op dezelf de Malang HBS met Jacques Hageman zat en een zuster van Piet Stam getrouwd is met een collega van Robert Hageman, an dere namen zeer bekend voorkwamen, dit alles gepaard gaande met familiare KNIL krachtterminologie. Daarom hoop ik van harte, dat de TT redacties in Californië en Nederland coördinerend hun medewerking willen verlenen. PING SONDERLANT. 8

Tong Tong | 1965 | | pagina 8