1001 avonturen met de soetil Poutvels Potiwels Vervolg van pag. 12 heer "Thsing-Chen" wat betekende "U kunt Uw waaier nu gebruiken". Een heel oude benaming voor een door haar man verlaten vrouw was een "herfst- waaier", ontstaan doordat er eens een fa voriete van Ch'eng Ti, Pan geheten, merkte dat de liefde van haar heer aan het kwijnen was. Zij zond hem een waaier waarop zij een gedichtje schreef over "de zomer van hun liefde en de herfst van haar verlating". In China waar calligrafie hoog werd aan geslagen, is er een beroemde waaier van de dichter Huan, die deze in 1836 aan markies de Ferrière-Levayer cadeau gaf. Een werkelijke "tour de force" deze waai er waar in Chinese tekens 28 verzen op staan. In de bloemrijke taal, Chinese dich ters eigen: "Ik, die gast ben op een dag van rozen en U ontmoette op de drempel van de onsterfelijkheid, ik schaam mij U geen saffieren noch jade te kunnen offre ren, ik kan niets anders dan de dichter Sant-tso imiteren in deze ode..." (dit zijn nog maar 2 verzen). Ook drukte men landkaarten op waaiers af ter gemak van de reiziger. Een minder de gelijk soort waaier was wat men in Frank rijk noemde "double entente"; wanneer men de waaier normaal openvouwde zag men op de Chinese waaier een onschul dige afbeelding, op een bepaalde manier opengevouwen een beslist niét onschuldig plaatje van erotische strekking. Bij de Boeddhistische monnikken werd de waaier met meer devote bedoelingen ge bruikt en was voorzien van "sutra"s", spreuken van hun leer. In onze voormalige archipel is het mate riaal voor onze waaiers hoofdzakelijk be perkt tot fijnere of grove soort bamboe. De vlag-vorm van de waaier schijnt uit de Arabische landen af te stammen. Op de Soenda eilanden vindt men kleinere cirkel vormige waaiers, die precies zo in een be paald gebied van Afrika worden gemaakt. De "geestenwaaier" van de Toradjalanden die ik ietwat voorbarig in Waaier II noem de, bestaat uit een steel met een bedrukt (toverformule?) papier omwonden en een driehoekig fijngeweven rood soort "vlag" waaraan een rand met gouden lovertjes. Ik zou het bijzonder op prijs stellen als iemand mij over deze waaier nader zou kunnen inlichten. Veren worden bij de Indonesische volken practisch niet gebruikt bij de vervaardiging van waaiers. GOLDONI, beroemd Italiaans blijspeldichter werd eens gecomplimenteerd door een da me over zijn komedies. "Ach" zei Goldoni "men kan over elk onderwerp een komedie schrijven". "Ook" zei de Venetiaanse en ze wees op haar waaier "over een waaier?" Zo ontstond Goldoni's "II Ventag'lio" - DE WAAIERI KETJIPOET. Men maakt van 1/2 kg. ketanmeel, waarin een mespuntje sirihkalk is gemengd met lauwwarm water 50° C) een deeg. Als dit deeg met de kalk goed dooreen is gemengd voegt men erbij: 1 theelepel zout en 2 eetlepels suiker om tenslotte dit deeg weer te mengen met 125 gram rijstmeel (beras-meel). Van dit laatste deeg maakt men bolletjes ter grootte van een knikker, dat in widjen (Sesamzaad) wordt gerold om ten slotte in heet frituur vet te worden gebakken. Laten bij dit bakken te veel widjenzaadjes los omdat ze niet willen plakken, dan de bolletjes even in wat geklopt eiwit dompe len, maar deze laatste bewerking is niet aan te bevelen. DJIPANG. Hetzelfde deeg met toevoeging van gist en het deeg eerst een uur afgedekt laten rij zen. Hierbij wordt geen kalk gebruikt. ONDE-ONDE. Zoals vanzelf spreekt kan dit deeg ook worden gebruikt om de omhulsels van de Ondé-ondé te maken, maar hier dient een beetje rijstemeei bijgemengd te worden. De verhouding is nl. 3 delen ketan op 1 deel rijstemeei. Als vulsel kan worden gebruikt: Katjang-idjo, bruine bonen, fijngestampte pinda's met pindakaas gemengd. PILOES. Wordt precies gemaakt als de ketjipoet echter zonder gebruikmaking van de sirih kalk en widjen, terwijl inplaats van ketan meel, tapioca- of aardappelmeel wordt ge bruikt. RIJSTMEELBALLETJES. Worden gemaakt van berasmeel zonder toevoeging van sirihkalk in ondervolgende verhouding: 150 gram rijstmeel 1 kopje melk 15 gram boter of margarine 1 ons fijn gemaakte garnalen. Hiervan wordt een deeg gemaakt en dit wordt 15 minuten gestoomd. Als dit is af gekoeld mengen met 50 gram rijstmeel. Hierna er balletjes van rollen, die gebak ken als droog gerecht kunnen worden ge bruikt of ongebakken in de soep kunnen worden gedaan. Vrouwenarts-romanschrijfster JOH. C. SOEWARNO overleden Op 72-jarige leeftijd is in Zeist overleden mevrouw J. C. Soewarno-Van der Kaaden, die voor de oorlog - behalve in Den Haag - vele jaren als vrouwenarts in Indonesië werkzaam is geweest, met name in Soe- rabaja. Zij heeft daar veel voor de bevol king gedaan. Ze was tevens schrijfster van verschillende romans, waaronder "Nonna Dokter", "Het Hooglied", en "De ogen van Roosje Radena". MIESOEP MET RIJSTBALLETJES. Voor degenen die van Mie-soep houden volgt onderstaand recept voor de bekende "Pangsiet tjoei mie", waarbij de rijstballe- tjes inplaats van de pangsit worden ge bruikt. In wat boter of reuzel wordt 1 ui en 2 teentjes fijngesneden knoflook gefruit. Als deze even bruin zijn vlug uit de boter scheppen, waarin nu aan dobbelsteentjes gesneden tahoe halfgaar wordt gebakken (een handvol) tezamen met wat fijngesne den kool (Chinese kool kan ook, maar de smaak is dan minder pittig). Inmiddeis wordt in 1 liter kippebouillon meegekookt: 1 nest mie 1 handvol rijstballen fijn gesneden kippevlees mager spek Dit wordt vervolgens gemengd met tahoe, kool enz. Zout-peper-azijn en ketjap naar smaak. Ten slotte deze soep bestrooien met wat fijn gesneden selderieblad, de gebakken uien en knoflook. Geen taugé bijvoegen. Dit is een uitstekend gerecht voor de koude win teravonden voor mensen die geen vet of zwaar eten kunnen verdragen zoals erwten- of bruine bonensoep e.d. W. F. W. SCHARDIJN j|lllllllllllllllllllllllllllll|jltt1HII!llllllli:|!lll!l|l!||l||i|||||||||||||!l|||||||||||!||||||||||H||||||[|||!|||||||||l|[|||[|jl_ DIOGENES en DJOJO BOJO I waren 2 bekende Wijzen, toen schre- J ven ze al: Kokkie heeft de laagste prijzen I KOKKIES Rijstwinkels Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerke8traat 11 Osdorp, Telefoon 199323 j AMSTERDAM - yv. P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. j luilllll!l!ll!llllllll!llli:illl!llllllllllllllllll!llllll!lllllllllllllllllllinillllllllllllli;illlllll!ll!lllllll[lll|ll||||[|lli INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7.30 v.m. rot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 13

Tong Tong | 1965 | | pagina 13