Si Djahat DOSSIERS SPIJTOPTANTEN Abonnementen Buitenland Hier volgt weer een jachtverhaal van ons Wullem (eh hebeur). De Lamponger die bij mij op visite was keek verre van vrolijk. Het valt ook niet mee opgewekt te zijn als je van de op brengst van een pisangtuin moet leven en je krijgt geregeld bezoek van een olifant die het voorzien heeft op de aanplant, die zich niet stoort aan bamboe-afrasteringen maar dwars er door heen baggert, lak heeft aan kabaal maar rustig doorgaat met veel vreten en nog meer vernielen. "Waarschuw me direct als ie er weer is en ik zal proberen 'm te schieten". Dat was heel gemakkelijk gezegd, maar ik had nog nooit van mijn leven een olifant geschoten en dit was nota bene een solitair ook nog. Deze solitaire heren hebben n.l. een nogal lastig humeur en bij het minste geringste direct klaar om een partijtje te gaan knok ken. Wat voor spuit moest je gebruiken? Liefst een Engelse dubbelbuks van het ka liber .477 Rigby Express of een dergelijk kanon welke kogels verschieten voldoende om een tank te stoppen. Olifanten en tanks hebben dit gemeen dat je ze niet kwaad moet maken. Zijn ze het eenmaal en ze ko men met vol gas op je aan stormen, nou, trek dan maar aan je stutten. Dus een zo zwaar mogelijk kaliber. Ach wat zwaar kali ber! Ik had Immers m'n uitstekende Mau ser 8x57 met hoge bies, een buks die ik tijdens m'n Europees verlof in Duitsland heb laten bouwen. Hiermede wilde ik Si Djahat te lijf gaan. Een dag of tien later en de Lamponger was er weer: "Toean, Si Djahat is er. Kom gauw!" Dit was dus de pisangtuin welke aan een stuk oerbos grensde. De Lamponger had me van te voren aangeduid waar ongeveer het dier te vinden zou zijn en na de wind richting goed opgenomen te hebben kwam ik, van boomgroep naar boomgroep slui pend, de lichte plekken zoveel mogelijk ver mijdend, betrekkelijk snel vooruit. De grond was hier en daar drassig en het rook er be nauwd naar rottende pisangstammen die overal verspreid lagen. Al spoedig kon ik de olifant localiseren op het kabaal dat hij bij het nuttigen van zijn lunch maakte. Hij moest zich beslist het boekje "Madame Eti quette's Goede Tafelmanieren" aanschaffen en goed lezen, want goejemorgen nog aan toe, wat ging ie tekeer! KlêtakI Krè-ok, krs, krs, krioes, krioesl! De buik die al dat voedsel verstouwen moest rommelde van genoegen en het gevormde gas moest er af en toe toch ook eens uit. Nietwaar? Alles goed en wel, maar ik kon het beest niet waarnemen, althans niet lang genoeg om een verantwoord schot te kun nen afgeven. Ik gebruikte weliswaar een hypersnelle, maar zeer lichte kogel en die moest goed geplaatst worden wilde je er iets aan hebben. Het dier zat midden in een stuk voornamelijk jonge opslag van pisang. Af en toe zag ik tussen die wirwar van stammen en boomgroepen een donkere schim en dan niets meer. Op een gegeven moment zag ik 'm weer heel even en ik dacht: "nou gaat ie die kant op en DAAR zal ik 'm zien en verdorie op een heel an dere plaats, zag ik plotseling z'n kop. Op een plaats waar ik die helemaal niet ver wachtte. Het was fantastisch. Het beeld zal me bijblijven voor immer. Ik zag een enor me leigrijze kop met een paar blikkerende stoottanden en een gerafeld oor dat heen en weer zwiepte, het geheel gevangen in een felle bundel zonlicht, brekend tussen een paar pisangbladeren. Langzaam trad het dier uit de dekking. Nu stond ie helemaal vrij. Een kronkelende slurf ging omhoog, zoekend en tastend naar een tros vruchten Op dat moment kreeg ie m'n volmantel hochgeschwindigkeit Mauser puntkogel, achter het oor geplaatst, te verwerken. Gek je voelt de terugstoot van de kolf tegen de schouder niet. Komt dat omdat iedere ze nuw van je lichaam tot het uiterste gespan nen is? Ik repeteerde onmiddellijk een nieuwe patroon in de kamer maar het was niet nodig. Het was of de bliksem in het dier geslagen was. Ik zag die hoogopge- heven slurf met een ruk omlaag gaan en verder was het helemaal niet dramatisch. Was dit nu een olifantenjacht? Het was zo opwindend had ik vaak gelezen. Geen ge trappel, geen gebrul, niets van dat alles. De dood was zo plotseling ingetreden dat het dier even bleef staan alsof er niets gebeurd was Heel even maar. Toen ging er een ril ling door het zware lichaam en langzaam, als berustend ging het door de knieën. De slurf strekte zich in volle lengte op de grond uit. De punt maakte een halve slag naar rechts en toen was het afgelopen. Achter me hoorde ik gedruis en daar ston den de Lamponger, zijn vrouw en kinderen. Die staarden naar de enorme grijze en on beweeglijke klomp vijftig meter verder. Naar het dode dier dat eens hun grote vijand was. En dit was dus mijn eerste olifantenjacht. De trofee? De Lamponger kreeg een stoot- tand en ik de andere en iedereen was te vreden Sendjata. In KNAF van januari 1965 lezen wij het vol gende: Stand van zaken betreffende de behandeling van verzoeken voor overkomst van niet-Nederlanders uit Indonesië naar Nederland. Op 1 april 1964 In behandeling 4 613 Tot 1 juni 1964 afgedaan: ingewilligd 118 afgewezen 25 138 4 475 In Juni 1964 afgedaan: Ingewilligd 185 4 290 In Juli 1964 afgedaan: ingewilligd 245 afgewezen 38 283 4 007 Zoals wij in ons vorig nummer (op pag. 9) reeds aankondigden zijn wij helaas genood zaakt de abonnementsprijzen voor het bui tenland met ingang van 1 januari 1965 te VERHOGEN. We hebben gerekend en nóg eens gerekend, maar door de recente en de nog op handen zijnde verhogingen van de PTT-tarieven, moest Tong Tong de laat ste tijd op ieder buitenlands abonnement enkele guldens toeleggen en dat werd echt een beetje te beratl Gelukkig zullen we voor Nederland en voor Europa voorlopig de oude prijzen kunnen handhaven. Deze groep van Tong Tong's wordt nl. "gebun deld", dus op plaatsnaam en op land ge sorteerd, verstuurd. Er hoeven dan geen postzegels te worden opgeplakt; er staat "frankering bij abonnement" boven het adres en Tong Tong betaalt een vaste abonnementsprijs per kwartaal aan de PTT. Aangezien de "frankering-bij-abbonnement" -tarieven NIET verhoogd zijn door de PTT, kunnen ook wij van Tong Tong voor diè groep de oude prijzen blijven rekenen: Nederland per jaar f. 15, Europa per jaar f. 20, Maar de abonnementsprijzen buitenland worden met ingang van 1 januari 1965: ZEEPOST, voor alle landen f. 25,p. jaar, en een jaarabonnement per LUCHTPOST wordt voor: Australië en Nieuw Zeeland f. 60, Indonesia 55j Zuid Afrika en Zuid Amerika f. 45, Canada en de Verenigde Staten f. 36, Suriname en de Antillen f. 30, Het is met tegenzin, dat wij deze nieuwe hogere prijzen invoeren, maar U zult wel begrijpen, dat wij de oude prijzen onmo gelijk langer kunnen aanhouden, hoe graag wij dat ook hadden gewild. DE ADMINISTRATIE. Transport 4 007 In augustus 1964 afgedaan: Ingewilligd 348 afgewezen 166 514 3 493 In september 1964 afgedaan: ingewilligd 105 afgewezen 279 384 3109 In oktober 1964 afgedaan: ingewilligd 87 afgewezen 186 273 2 836 Tot 15 november 1964 afgedaan: Ingewilligd 91 afgewezen 92 183 Stand op 15 november 1964 2 653 19

Tong Tong | 1965 | | pagina 19