t Dr. J. A. de Jonge I.K.K. TONG-TONG E. J. MONTFOORT ZOON Laura Albertina Poortman-Maas J J. B. G. VERBURGT FA. JAC. JEHEE ZN. Programma voor de maand februari Zaterdag 20 februari 1965 om 15.00 uur opening van de herdenkingstentoonstelling gewijd aan het werk van de in 1963 over leden Bali-schilder AUKE SONNEGA De expositie omvat ongeveer 30 werken van Sonnega en wordt geopend door de auteur Willem Brandt, die in het tijdschrift Tong Tong van 29 februari, 1964 een arti kel over Sonnega en zijn werk schreef. De expositie omvat voorts een aantal fraaie objecten van Balisch houtsnijwerk uit de nalatenschap van de schilder. Deze tentoonstelling is geopend van 21 februari t/m 6 maart werkdagen van 10.00 - 16.00 uur zondagen van 13.00 - 16.00 uur Deze tentoonstelling wordt gehouden in de Prins Mauritslaan 36 Toegang VRIJ, ook voor niet-leden. ZATERDAG 30 januari 1965 om 20.00 uur in het gebouw Prins Maurits laan 36. Bali in zijn kunst Kleurendia's van wijlen Paul Spies worden vertoond door de bekende schilder en Ba- likenner Rudolf Bonnet. Deze dia's worden opgeluisterd met game lan muziek. ZATERDAG 30 januari 1965 om 15.00 uur opening van de tentoonstel ling van werken van NASIKIN De Indonesische schilder Nasikin heeft als binnenhuisarchitect meegewerkt aan het fraaie Indonesische paviljoen van de World Fair in New York. Alvorens naar Indonesië terug te keren met zijn collectie heeft de heer Nasikin zich bereid verklaard zijn schilderijen geduren de 1 week in de zaal Prins Mauritslaan 36 te exposeren. De cultureel attaché van de Indonesische ambassade, de heer Wiarto, zal deze ten toonstelling openen. De tentoonstelling is te bezichtigen van 31 januari - 6 februari 1965 op werkdagen van 10.00 - 16.00 uur op zondag van 10.00 - 16.00 uur Toegang VRIJ, ook voor niet-leden. Ook deze tentoonstelling wordt gehouden in de zaal van het gebouw Prins Maurits laan 36. Op zaterdag 30 januari hebben er dus TWEE manifestaties plaats. U kunt als zich lid van de I.K.K. Tong Tong opgeven bij het secretariaat: Weimarstraat 121, den Haag, tel. 634289 De contributie bedraagt slechts 1,per persoon per maand. Dit kunt U storten op giro: 334014 t.n.v. Penningmeester Ind. Kult. Kring Tong Tong, den Haag. Vervolg van pag. 8 geland en Nederland te brengen." Oh, het was de mooiste reis van mijn leven" -ver- zekert zij en toont talloze foto's die zij tij dens de reis maakte. In 1951 kwam een groots moment. Van uit Modjowarno kwam een telegram met het verzoek terug te keren en te helpen bij de herbouw van het ziekenhuis aldaar, dat op twee slaapzalen van het internaat na, geheel verwoest was. Doch de weg er heen was nog lang niet veilig zodat zij Luit. Gen. Gatot Soebroto, wiens echtgenote zij eens verloskundige hulp verleend had, om een geleide verzocht. Modjowarno's zieken huis bestond niet meer, de bevolking had eveneens zijn tol aan de oorlog betaald, alles moest van de grond af aan weer op gebouwd worden. "En toen ik die eerste zondag weer een dienst in de kerk bijwoonde, kon ik mijn aandacht niet bij de preek houden. Er was iets niet in orde en terwijl ik rondkeek be greep ik ineens wat het was. Ik zag dat de hele middenmoot van de bevolking ont brak. Er waren oude mensen en kinderen, de jongeren ontbraken, die waren wegge trokken naar de stad, op zoek naar ver dienste." De bevolking wilde het ziekenhuis met. eigen handen en eigen middelen weer op bouwen. Het is ongelooflijk wat die mensen gepresteerd hebben. De dorpstimmerman, de dorpsmetselaar, iedereen hielp mee. Met hulp van Simavi werd gepoogd geld en uit rusting voor het nieuwe ziekenhuis te be komen. Tot het zo ver was echter, werkte Dr. de Jonge gedurende twee jaren in Mo- djokerto, waar een kliniek voor moeders en zuigelingen opgericht werd, 'Rekso Wanito' genaamd. Na die twee jaar keerde zij terug naar Modjowarno, naar het mooie zieken huis dat de bevolking met eigen handen opgebouwd had en waar zij een groot ver antwoordelijkheidsgevoel voor koesterde. Nog zes jaar verbleef zij in Modjowarno. Eind 1958 keerde Dr. de Jonge naar Neder land terug, na haar opvolgster Dr. van 't Land ingewerkt te hebben. Voor zij echter hier een vaste woonplaats zocht besloot zij als toerist naar Israël te gaan, dat een diepe indruk op haar maakte. Eenmaal teruggekeerd in Nederland vestig de zij zich in Putten. Doch werkeloosheid bleek een onhoudbare toestand te zijn voor deze energieke vrouw. Dus plaatste zij een advertentie in het Tijdschrift Geneeskunde. Bij Dr. Lanting, in het streekziekenhuis in Bennekom, kon zij haar kennis van interne geneeskunde weer opfrissen: "onder prima leiding en meer dan dat", verzekert zij. En toen kwam een telegram uit Tiberias, met de noodkreet te komen werken aan het Schotse Centrum aldaar". Alsof het zoiets gewoons is, vertelt zij, dat zij prompt ver trok en zij acht het een zeer groot voor recht gedurende vier jaar daar gewerkt te hebben. Niet zo lang geleden keerde zij naar Nederland terug en vestigde zich in Ben nekom, waarvoor zij een grote liefde koes terde sinds de eerste kennismaking. Zij woont daar heel bijzonder prettig, in een prachtige omgeving. En op de vraag of zij nu druk aan het uitrusten is, lacht zij en vertelt van haar werk op een laborato rium, dat zij met enorm veel plezier en in teresse doet. Een vitale, kleine vrouw stapt met ons naar buiten, wijst op de meesjes en de prachtige oude bomen in het park waar zij woont. Wanneer wij afscheid genomen hebben hoor ik haar stem nog naklinken: Niets doen? Onhoudbaar! R.C.A. Op 28 december 1964 overleed, in de leeftijd van 87 jaar, kalm en rus tig, onze lieve moeder, grootmoeder en overgrootmoeder weduwe van Mr. C. J. Poortman Namens kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen H. M. C. Poortman p/a W.H.O. P. O. Box 2932 - Manila. (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem Ahornstraat 51 's-G raven hage Tel.: 332288 ^innHNUMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIII j GRAFMONUMENTEN NATUURSTEEN Toonzaal: TORENSTRAAT 82 DEN HAAG TEL. 60.0746 iiim inuiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiHiiiiiiDii I 21

Tong Tong | 1965 | | pagina 21