we gpoet 8 Het bestaan van Tong-Tong gooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooooooc o O O O O O O O O O O VERLANGT U NAAR DE ZON? HEEFT U GENOEG VAN HET KOUDE WEER? Niet langer getreurd! Koop een sprankje zomerzon in zakformaat bundel onvervalste een INDISCHE HUMOR „je lah-je-kripoet' Vervolg van pag. 5 Europese maatschappij (waarin zij inder daad ook moeten bestaéni), dat er door gaans alleen een minachtend schouderop halen overblijft voor Tong Tong: "Please die, old manl Your days are gone. Shut up and be forgotten!" Wij hoeven er werkelijk niet op te rekenen dat hier op korte ter mijn gunstige veranderingen komen. Mijn zoon Rogier en zijn vrouw Ellen leven wer kelijk in een hard isolement - hoe lang mo gen we dit van hun eisen? De reëele mogelijkheden tot herstel lig gen (zo dacht ik twee jaar geleden) op drie terreinen: 1. Directe nieuwsvoorziening uit Indonesië, 2. Nieuwsvoorziening uit andere delen van de Tropengordel (b.v. Centraal- en Zuid- Amerika), 3. Inkrimping van Tong Tong tot een zuiver Tropisch-wetenschappelijk blad met rege ringssteun. De punten 1 en 2 werden door mij ge combineerd twee jaar geleden toen in het conflict met Indonesië om Irian (waarbij Tong Tong, hoewel wij zoals later bleek goed gezien hadden, werkelijk moorddadige aanvallen te verduren kreeg) de bestaans- kansen droeviger schenen dan ooit te vo ren. Ik vertrok naar Amerika om te probe ren a. daar een directe nieuwsvoorziening uit Indonesië los te krijgen, en b. als dat niet lukte proberen vaste copy-voorziening uit Centraal en Midden-Amerika los te krijgen. Laat ons kort zijn: beide pogingen zijn mislukt. De nieuwstoevoer uit Indonesië bleek ook in Amerika niet mogelijk (om ve le redenen, die in dit korte bestek niet zijn uit te rafelen), en ook de verkrijging van nieuws uit Tropisch Amerika bleek niet te realiseren te zijn. Periodieken met dit soort copy verkopen deze copy niet verder onder welk beding ook, of zij stellen deze copy beschikbaar tegen zulke hoge prijzen, dat wij er met onze platte dompet niet aan hoeven te denken. Nieuwsvoorziening door abonnees van ons blad in dit gebied is even onverwachtbaar als nieuwsvoorzie ning uit Holland zelf! Geen verwijten s.v.p.! Een oud gebrek uit onze Indische maat schappij wreekt zich nu: ons volslagen ge brek aan besef van de waarde van eigen journalistiek en publiciteit in het algemeen en onze volslagen ongetraindheid op deze gebieden. Indischgasten zijn inderdaad al leen maar "krantenkopers", geen kranten makers. Het feit alleen al dat onze oude Indische journalisten hier in Nederland practisch vergeten uitsterven, bewijst dit nog eens nadrukkelijk. Alle veel te hoog gespannen verwachtingen van Tjalie zijn volstrekt waardeloos: ik heb nog steeds even weinig kans als een Zaalberg of een Berretty - en hoeveel groter dan ik waren die niet! 3. Een bestaan op deze wijze (dus om het grof te zeggen als een soort tijdschrift van het Bataviaas Genootschap destijds in In- dië)) is altijd een stille hoop van me ge weest, en zal het ook wel niet verder bren gen dan hoop sadja. Een Reveil in de be langstelling voor de Tropenhistorie zoals nu in Engeland plaats heeft, waar de Uni versiteit van Oxford zich met volle borst werpt op het werk van Tong Tong (manu scripten verzamelen, brieven schrijven, ta pes opnemen, enz. enz.) hoeven we in Ne derland niet te verwachten. Misschien wordt Leiden of Utrecht nog wel een keer tje wakker. Amsterdam zeker niet: dat heeft nog veel te veel af te rekenen met ons, kolonialen. Het enige werk wat op droevig bescheiden schaal (en zo dat het grote pu bliek er niets van af weet) gebeurt, wordt door R. Nieuwenhuis gedaan met een zeer beperkte taak voor ZWO (Zuiver Weten schappelijk Onderzoek). En over het geheel bekeken is Tong Tong nog steeds een boeman, een zondebok voor het grote pu bliek. NAAR INDONESIË Dus blijft niets anders over dan de reis naar Indonesië. Misschien is het mogelijk daar een nieuwsbron te stichten met zo veel belangwekkend en leerzaam nieuws, dat Tong Tong er weer een nieuwe uitbrei ding van de lezerskring mee winnen kan (om van andere nuttige mogelijkheden nog maar te zwijgen). Het is jammer dat vele lezers dit zonder meer "stom" vinden. Uit het feit dat intus sen vele Nederlandse bladen een betaald correspondent in Indonesië hebben zitten en dat Tjalie op deze reis ook nog schrij ven zal voor een groep Nederlandse bladen mag toch zeker wel geconcludeerd worden dat er wel iets in die nieuwsvoorziening zit, ook al ziet men dat zelf niet zo in. Nu is deze reis voor ons arme blad na tuurlijk onbetaalbaar. Vandaar dat er uit onze lezerskring een inzamelactie is voort gekomen (1 gulden de man voor de reis van Tjalie). De resultaten van die inzamel actie waren per 27 januari jl. f. 4050.van 806 abonnees. Nuchter bekeken betekent dat slechts 10% van onze abonnees het be lang van deze reis inziet om er wat extraas (en veel meer dan dat) voor over te heb ben. Verdere analyse van dit bedrag laten wij over aan de liefhebbers. Voor Tong Tong bestaat alleen het nuchtere feit: 800 man staan achter ons. En feit nummer 2: dit bedrag is ten enen male onvoldoende om de reis te financieren. Zullen wij wach ten net zo lang tot...? Of zullen wij (en Tjalie persoonlijk) dusdanige verplichtingen aangaan dat de reis toch vrij spoedig kan worden uitgevoerd? Tot het laatste is in middels besloten. Hier kan veel meer en in velerlei details over gediscussieerd worden, maar Tong Tong heeft geen tijd. Wij moeten NU door zetten, Van alle risico's van de reis (en zelfs veel meer dan U ziet), zijn wij diep doordrongen. We kunnen thuisblijven en langzaam verder sterven (and who cares?) of ons aan een onderneming wagen die ons voor lange tijd overeind zal houden. We wagen het laatste. Mijn grootste zorg blijft uiteraard de groep lezers, die geld gesto ken hebben in onze N.V. Ik persoonlijk zie het bewaken van hun belangen als een ere schuld en zal eindeloos proberen hun zaak te dienen. Ook dit is "gek". Niemand vindt het erg (en het is zelfs verstandig en lo gisch) dat men failliet gaat als de cijfers dit aantoonbaar maken. Wij vinden het wel erg. En in deze geest blijven we werken. Als de lezer zich na dit verslag erg som ber gestemd voelt, heeft hij er enigszins een idee van hoe ik me alle jaren door ge voeld heb. Waarom ik doorzet? Omdat na elke nacht een nieuwe dag aanbreekt, na elke dood een herrijzing, voor wie onvoor waardelijk gelooft. Onze enige kracht is: poekoel teroes. Ik sta met mijn gedachten niet alleen. Minstens 806 lezers delen deze overtuiging. Dit vasthouden van een over tuiging dwars tegen de overtuigingen van massa's in, en in een hachelijke strijd voor ons financiële hachje, is geen sinecure. Men vergeet zo gemakkelijk dat wij vaker alleen stonden en gelijk bleken te hebben: "Irian is onhoudbaar"; "de betrekkingen met Indonesië zullen hersteld worden", weet U nog? Wie mijn artikelen over China leest, zal weer denken: zijn die mensen nu helemaal "besingsongd"? Indische mensen weten vaak meer dan andere mensen be rekenen kunnen. Het is op grond van dit absolute, zij het onverdedigbare weten, dat wij doorzetten. T.R. O O O O O O O O O O O O O O O O slechts f 2.95 f 0.25 portikosten. Te bestellen door storting op giro 6685 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 12

Tong Tong | 1965 | | pagina 12