De Ch inese kookkunst DE VROUW "Eenvoud is het kenmerk van het ware" zegt een bekend Nederlands spreekwoord. Een spreekwoord dat zeker van toepassing is op de Chinese keuken. Maar vergist U zich nietl "Eenvoud" slaat in dit geval op de uiteindelijke verschijningsvorm van het gerecht, NIET op de voorbereidingen. Men kan haast wel zeggen: hoe simpeler het resultaat, hoe moeizamer de voorbereidingen. En laten wij, die iets van de Chinese keuken hebben leren kennen dan niet meteen komen aandragen met Bami, Phoe Yong Hai en Tjap Tjai, want Bami behoort niet tot de FIJNE Chinese keuken, Phoe Yong Hai zoals die doorgaans buiten China bereid wordt mag hoogstens met de naam "gevulde ommelette" aangeduid worden en Tjap Tjai (of Chop Suey) komt in heel China niet voor! Ja, dat is toch wel merkwaardig, dat één van de meestbekende "Chinese" gerechten niet eens van Chinese oorsprong is. D.w.z. misschien wel door een Chinees verzonnen, maar niet in China. Men zegt, dat San Fran cisco de geboorteplaats is van dit in vele gedaanten verschijnend gerecht, dat zich alras over de hele aardbol heeft verspreid. Maar mocht U ooit in China komen, vraagt U er dan niet om. Terug nu naar de échte Chinese keuken, al hoewel men daar nauwelijks van kan spre ken, omdat er verschillende gebieden zijn, elk met hun eigen specifieke gerechten. De voornaamste van die gebieden zijn: Kanton (of Kwangtung), ongetwijfeld het best be kend buiten China, omdat daar de meeste emigranten vandaan komen, en verder nog: Fukien, Honan, Kiangsu, Shantung en Sze- chuen. Peking Is waarschijnlijk de enige plaats waar men met de meest verfijnde produc ten van al deze gebieden zal kunnen kennis maken, al zal de laatste tijd door een in tensiever verkeer de afscheiding niet meer zo duidelijk zijn. Maar van welke streek een Chinees ge recht ook komt, altijd geldt: het moet met toewijding en uiterste zorg worden toebe reid. In deze periode van snel wat in elkaar flan sen, van diepvries en van "instant"-dit-en- dat, zullen misschien maar weinig vrouwen de moed kunnen opbrengen aan de om slachtige voorbereidingen van een Chinese schotel te beginnen. En voor een werkende vrouw is het helemaal te veel gevergd na kantoor nog langdurig in de keuken te staan. En toch zijn er voldoende redenen aanwezig om Uw aandacht te vragen voor wat exotische culinaire escapades. In de eerste plaats hebben de meeste Myana-le- zeressen door een korter of langer verblijf in Indië (Indonesië) al met de Chinese keu- 14 ken kunnen kennismaken. Al zullen de ken ners, de bevoorrechten, die in Peking of elders in China zijn geweest meteen roe pen: "Alleen in China zelf is het Chinese eten zoals het behoort te zijn!" Maar is het niet met de meeste nationale gerechten zo, dat ze in het land zelf het beste smaken? In de tweede plaats behoort de Chinese keuken tot de meest hoogstaande, best uit gebalanceerde een gezondste keukens ter wereld. En met gezond wordt bedoeld: vi- taminenrijk en met een hoge calorische waarde. En in de derde plaats: het jaar telt 52 weekends en nog vele andere vrije da gen, er is naast alle drukke werkzaamhe den zo nu en dan wel tijd vrij te maken om U in de Chinese keuken te verdiepen. En na dit lange verhaal zult U meer gebaat zijn met wat practische tips. Zijn bijv. alle ingrediënten wel te krijgen? Helaas niet, al verkeren wij in Nederland wat dat betreft in een bevoorrechte positie. Enkele van de voornaamste ingrediënten zijn: Ve-Tsin, een wit poeder, dat geen eigen smaak heeft, maar de eigenschap bezit de natuurlijke smaak van de andere ingrediën ten (groenten, vlees) te versterken. Verkrijgbaar in de meeste Indische zaken. Gember, de verse gemberwortel is helaas niet (altijd) verkrijgbaar, maar te vervangen door gemberpoeder en liever nog door ge- confijte gember. U moet dan de zoete si roop eraf wassen en de gember zo fijn mo gelijk hakken voor gebruik. Shao Shing, een gele rijstwijn, ook niet ver krijgbaar, maar te vervangen door een goe de middeldroge sherry. Verse reboeng, het wordt eentonig, is ook al niet te krijgen, maar heel goed te ver vangen door ingeblikte Taugé is hier in Holland gelukkig geen pro bleem meer (althans niet in Den Haag!) evenals: Soya (de "zoute ketjap"). Varkensvlees is voor de Chinees het meest superieure vlees, dat er bestaat, als hij het over "vlees" heeft, bedoelt hij alleen maar varkensvlees. Rundvlees wordt in veel min dere mate gebruikt en kalfsvlees bijna nooit Vis is zeer geliefd en dan vooral zoet-wa- tervis. Heel belangrijk zijn ook eend en kip, terwijl ook fasant, patrijs, gans en kalkoen worden gewaardeerd. Duif wordt als een luxe beschouwd. Schapen- of lamsvlees wordt zo nu en dan verwerkt. Tot slot enkele "gulden regels" bij het toe bereiden: 1) Vergeet de normale kooktijden, die U gewend was. De groenten en het vlees worden snel in wat hete olie gegongsengd en blijven dan maar enkele minuten op het vuur. 2) Laat de olie altijd goed heet worden, voordat U de ingrediënten erin doet. 3) Snijdt groenten en vlees altijd in kleine "eet"bare stukjes. Bedenk dat de Chinees met stokjes eet, U zult bij een Chinees di ner dan ook geen dikke biefstukken tegen komen, die men met vork en mes "te lijf" moet gaan. 4) Bijna ieder Chinees recept eindigt met de woorden: "Meteen opdienen". De toe bereiding zelf geschiedt dus zo kort moge lijk voor het eten. En dan nu nog een paar recepten. Om niet meteen helemaal van de Tjap Tjay te moe ten scheiden is het eerste er één met veel groenten: KREEFT 1 blikje kreeft t/2 pd. in kleine stukjes gesneden worteltjes t/2 kopje fijnge hakte selderij 2 eetlepels ge snipperde uitjes 3 eetlepels olie 1 blik erwtjes MET GROENTEN t/2 kopje gesnipperde groene lombok (of paprika) t/2 teentje knoflook 1 kop kippenbouillon t/2 theelepel zout t/2 theelepel suiker voor de saus: 2 eetlepels meel 2 theelepels soya-saus tfa kop water Bereiding: De worteltjes 5 minuten koken, vermengen met de opgewarmde erwtjes, af gieten en wegzetten. Olie heet maken in een braadpan en het zout, een snufje peper, de knoflook, de lombok en de selderij toe voegen en 5 seconden gongseng. De bouil lon, de suiker en de in kleine blokjes ge sneden kreeft erbij doen en op een lage vlam gedurende 5 minuten gongseng. Nu de erwtjes en worteltjes toevoegen en nog 5 seconden op het vuur laten. Vermeng de saus-ingrediënten en giet dit papje al roe rend bij de groenten. Zet de pan nog even op het vuur tot de saus dik is en alles goed warm. Hierna meteen opdienen. Lees verder pag. 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 14