WSkjé VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke Brief van een bibit uit Aruba. Beste tante Mieke, Allereerst dank ik u bij voorbaat voor het boek, dat ik heb gewonnen bij de prijsvraag van de Bijbelse Geschiedenis. U vroeg mij of ik een brief over Aruba wilde schrijven. Die staat hieronder. Aruba noemt men het eiland van de zon neschijn. De laatste weken lijkt het er niet op, want het regent bijna iedere dag. Het strand van Aruba is het mooiste dat ik ge zien heb. De kleur van de zee is zo mooi, ik heb nog nooit zo'n mooie zee als hier gezien. De weg die langs he strand gaat is aan weerszijden met kokospalmen be plant. Deze weg is ongeveer dertien km. lang. Aan het einde van deze weg is Mal- mok en nog verderop staat één van de vuurtorens. Aruba heeft er twee. De grond hier is geen zeezand maar rots en koraal. Je kunt hier niet zwemmen omdat de bodem te rotsachtig is. Er leven ook zeeappels, dit zijn dieren, die aan alle kan ten stekels hebben, die in je voet dringen en dan afbreken, wanneer je er op trapt. Je kan ze er niet uittrekken, omdat ze bros zijn. Oranjestad is de hoofdstad van Aruba. De Nassaustraat is de winkelstraat, 's Zater dags kun je er niet rijden, zo druk is het er dan. Maar je mist hier op Aruba de par ken, die je in Holland veel hebt. In de ha ven van Oranjestad komen alle passagiers schepen aan en ook vrachtschepen. In Oranjestad heb je de barkjeshaven. Daar komen barkjes uit Venezuela en Colombia met fruit en groenten, want hier groeit niet veel. San Nicolas is de tweede stad van Aruba. In San Nicolas staat de Essoraffi- naderij, die hier Lago heet. De ruwe olie uit Venezuela wordt door tankers in de La- gohaven gebracht. In de Lago wordt de ruwe olie gekraakt, dat wil zeggen, men gaat van die vieze olie allerlei dingen ma ken, zoals benzine en verschillende olie soorten. Op Bakishi staat een fabriek die van het zoute zeewater drinkwater maakt. Het vliegveld van Aruba heet de Beatrixlucht- haven. We hebben daar passagebureaus van de K.L.M., A.L.M., T.C.A., Delta en Pan American. Ik ga vaak met mijn vader vis sen, en hier vang je goed. Papa heeft mij verteld, dat sommige vissen die je hier vangt ook in Indonesië voorkomen, zoals de Masbango die in Indonesië de Kem- bung heet. De snapper heet daar de kakap, de Yellow Tail heet er Ekor Kuning en de Konofish heet Tengiri. Ik zit op de Graf von Zinzendorfschool. Het is een school met de Bybel. Ik heb een aardige meester. Ik krijg nog niet veel huiswerk mee naar huis Nu is het nog gemakkelijk, maar het wordt wel moeilijker. Ik hoop dat u deze brief leuk vindt. Groeten van TOM CORNFIELD. San Nicolas, 8-1-1965 En of we Tom's brief leuk vinden! Dit waar deren we juist zo, dat jullie eens aan het woord zijn, vooral als je dan ook zo ge zellig en boeiend weet te vertellen als Tom deed. Maar elk vogeltje zingt zoals het ge bekt is, en ieder heeft zijn eigen wijs. Zeg dus niet: "ik kan het tóch niet zo goed", of: "wat ik vertel zal hen misschien niet eens interesseren". Heus wel, neem dat van me aan. Praat maar eens uit, op pa pier, vertel wat je wilt of vraag wat je wilt, als je ergens mee zit, daar hebben we heus wel oren naar. We willen best wel eens weten wat er in jullie, Bibits, omgaat. Weet je wat ik zo jammer vind? Dat er op die boekenwedstrijd maar twee inzendingen ge komen zijn. Van Marion Swartjes en Nan cy Butteling. Waar bleef de rest? Waarom zo'n zwakke reactie? Bibits van Tong Tong, waarom zo lauw? Geen tijd? Geen zin? Geen durf genoeg? Kom nou, probéér eens een beetje tijd te maken, een beetje zin te kweken, een beetje moed op te brengen om iets voor een ander over te hebben, om uit je verborgen hoekje naar buiten te treden, om te antwoorden als je dacht, een stem te horen roepen. Ook als je vol bent van je lessen, je studie, je werk hoe dan ook, kun je niet altijd met je zelf en eigen belangen bezig zijn. Het is zo goed om eens in een moment van ontspanning wat wijder om je heen te kijken, verder dan je eigen cirkelruimte te reiken naar de ik- kring van een ander, van je naaste. Je een kort ogenblik in te denken in een an ders omstandigheden. Wat is tante Mieke moeilijk vandaag, hè? Toe maar, vergeef het me maar. Het is al leen uit puur verlangen om jullie warm te krijgen ergens voor. Om jullie uit jezelf los te trekken, je eigen mogelijkheden te laten zien, die er misschien nog in je sluimeren. OPLOSSING BEROEPENRAADSEL. Hier komen ze dan de verborgen beroepen: etaleur, predikant, lerares, groenteboer, postbode, uitgever, tandarts, apotheker, slager, drogist. Er waren heel wat goede oplossingen, dus moest het lot weer beslissen. De gelukkige kinderen waren deze keer: Roel Zwartjes (12 jaar) Astmacentrum "Eijkeloord" Pav. Carla Groesbeek en, Maudy Einholz (acht en een half) Zuidhorn. Nu willen jullie allemaal natuurlijk graag weten wat deze bibits gekregen hebben. Omdat het pas geleden Chinees Nieuwjaar was - je kunt er in dit nummer wat van lezen - leek het me leuk om ieder kind een boek te geven dat over Chinese kinderen ging. Jullie ouders hebben in hun jeugd zo vaak met Chinese kinderen in de klas ge zeten en met hun gespeeld. Ook daarom is het aardig iets meer te weten over deze kinderen en hoe ze leven en spelen in hun eigen land. Voor Roel hebben we het boek: "Foe van de Yangtse-kiang" door Elisabeth F. Lewis. Foe is een jongen van dertien jaar en hij beleeft heel wat avonturen. Het verhaal speelt in de jaren 1925-1930. Voor Maudy - wat knap Maudy dat je dit raadsel helemaal goed hebt opgelost! - die acht en een half jaar is zoals ze schreef, hebben we "Kleine Sjang en de konijntjes" op de kop getikt. Dit boek is geschreven door Eleanor Frances Lattimore. Dit is het derde boek dat verteld over kleine Sjang, maar je hoeft de andere boeken niet eerst te lezen om dit te kunnen begrijpen. In dit boek staat iets over Chinees Nieuwjaar, de kinderen krijgen dan allemaal mooie nieuwe kleren en allerlei lekkers. Wat kleine Sjang met z'n nieuwe jasje deed moet jullie zelf maar lezen. Tot slot nog wat. Ik schreef het adres van Roel in zijn geheel op. Daaruit blijkt wel dat Roel last heeft van astma wat helemaal niet zo'n leuke ziekte is. Zou het nu niet aardig zijn als jullie Roel eens een briefje schrijven? Je moet bedenken dat jullie lekker de hele dag kunt spelen en hollen en lekkere wilde spel letjes kunt doen en Roel niet. Dus als je een kwartiertje overhebt denk dan eens aan Roel. Het zou leuk zijn als de bibits elkaar ook leerden kennen. Volgende keer hoop ik weer een mooi raad sel voor jullie te hebben, dus kijk maar uit. IKS. Waarom mag de American Tong Tong wél tekeningen en verhaaltjes van hun Bibits daar ontvangen? Dat moet hier toch zeker ook mogelijk zijn? Tekeningen alleen in Oost Indische inkt kunnen in aanmerking komen. Welke Bibit in Holland stuurt eens een opstelletje? Desnoods gewoon je laat ste school opstel overschrijven voor ons hoekje. Waarom niet? Jongens en meisjes, laat eens zien wat je waard bent! Allemaal de hartelijke groeten en beste wensen van jullie veeleisende TANTE MIEKE. 16

Tong Tong | 1965 | | pagina 16