Het bestaan van Tong Tong ALS... Het is nodig de nog vrij omvangrijke post over de reis van Tjalie naar Indonesië in zijn geheel in Tong Tong te behandelen. Het is immers bij velen nog onvoldoende doorge drongen dat het maken van deze reis een BESTAANSNOODZAAK voor dit blad is, die men vooral niet te vluchtig moet beoordelen. In de sfeer van openhartigheid, waarmee bij Tong Tong altijd van gedachten gewisseld is tussen Redactie en lezers, is dus dit artikel geschreven. Hierbij moet men op de eerste plaats be denken, dat dit NIET gebruikelijk is. Perio dieken die het niet langer kunnen bolwer ken, zwijgen erover en gaan plotseling over de kop. Of zij komen tot een plotselinge fusie. Zoals men weet zijn een paar maan den terug "Libelle" en "Margriet" elk met tienduizenden abonneesl) gefuseerd. Er is in geen van beide bladen ooit gezinspeeld in die richting, ook heeft men nooit de toe stand "pessimistisch" bekeken (zoals men dit zo graag van Tong Tong zegt). De di recties gingen in het geheim onderhandelen en op een gegeven moment stonden zelfs personeelsstaven als door de bliksem ge troffen, toen de fusie als een voldongen feit werd bekend gemaakt. En de lezers? Ach, die vonden het wel goed zo. Of je nu je breipatroon, je stoofprei-recept of je lief desverhaal van Anabella en Joop van de één of de ander krijgt, dat doet er weinig toe. Als je het maar blijft krijgen. Dus is die fusie after all goed bekeken! Maar in Tong Tong is er altijd een open hartig en ernstig beraad tussen redactie en lezers - of men het begrijpt of apprecieert of niet. FUSEREN OF OPHOUDEN? Nu zouden we dus net als elk ander pe riodiek in deze westerse samenleving ook kunnen fuseren of over de kop gaan. Fu seren is helaas niet mogelijk, omdat er ner gens anders een soortgelijk blad als Tong Tong bestaat. Het is jammer dat vele lezers nog maar steeds niet goed genoeg besef fen kunnen hoe uniek Tong Tong eigenlijk is! Over de kop gaan zouden vele mensen misschien wel graag willen, en nuchtere boekhouders onomstotelijk kunnen aanto nen, maar alweer vergist men zich. Tong Tong is GEEN "profitmaking enterprise", zoals andere bladen, welker bestaan DUS ophoudt als er geen winsten meer gemaakt worden. Tong Tong heeft ALTIJD MET VER LIES GEWERKT, en "bijgepast" uit privé goodwill. Als ons abonnee-aantal slinkt, zul len wij inkrimpen. We zouden eventueel in krimpen tot 200 man en een blaadje van 4 pagina's (net als "toen froeher" weet U wel?). We zouden alleen door "force ma jeur" gedwongen kunnen worden om de uitgifte te staken, maar zelfs dan in de overtuiging dat wij weer zullen herrijzen. Wat Tong Tong in diepste wezen is, is een strijd tegen de Dood, de Dood van de Indischman, die immers vergeten en weg- geassimileerd hoort te zijn, maar hoe zou den we als Christenen kunnen geloven in de Dood, als we WETEN dat er een Re surrectie is? Zolang er Nederlanders zullen zijn met een diep verborgen verlangen naar de Tropen, zo lang er nuchtere handelaars zijn, die levende handelsbanden willen aan knopen met de tropen, zo lang er weten schapsmensen zijn, die hun studieterrein uitgestrekt wensen naar de Tropen, zo lang zal de geest bestaan die volgens Jose Vas- concelos "Indologia" heet, waarin herge boorte van Tong Tong mogelijk is. Ja, en wij zijn een strijdbaar blad, en "old soldiers never die, BESTAANS-IDEAAL Ons bestaans-ideaal hebben we helaas nooit kunnen bereiken. Een blad dat geleid werd door een staf van "Indische specia listen". Als wij even denken aan het boek van drs. C. van Heekeren "De Atjeh Party" (TT. No. 13, pag. 16), begrijpt U beter wat ik bedoel: stafleden van de redactie die een uitgebreid en specialistisch net van contacten leggen met hun "soort" om daar uit een massa copy te verzamelen, die des kundig beoordeeld kan worden en dus van historische topwaarde kan zijn. Dus een staf-redacteur voor KNIL-mensen, voor ex- politie-ambtenaren, douane, onderwijs, planters, "klontongs", journalisten en druk kers, jagers, huisvrouwen, enz. enz. Niet alleen zou hierdoor een zó brede kring van TT-lezers ontstaan zijn, dat wij nog lang niet in de penarie hoefden te zit ten voor ons hachje, maar Tong Tong zou werkelijk een prachtig document geworden zijn van onze nu volslagen verwaarloosde Nederlands-Tropische historie. Right, ik heb het zo zoetjes aan wel moe ten aanvaarden: dat kan de Indische ge meenschap niet opbrengen. Wij zijn te vast geraakt aan onze nieuwe bestaansstrijd; we moeten allemaal te hard werken voor onze dubbeltjes. En als er wat gespaard kan worden om te "tarik napas", maken we ons vacantiereisje naar Cannes. Inspanning voor Tong Tong eist directe opoffering. Die kunnen we niet opbrengen. DUS hebben we Tong Tong in deze vorm: met één man, die in vele Indische zaken NIET deskundig is en zo krankzinnig overladen met werk, dat er van trouwe en constructieve corres pondentie met bovengenoemde groepen niets komen kan. Laat ons vooral het accent nooit verkeerd leggen en b.v. de schuld gooien op Hol landse lauwheid of op onderlinge verdeeld heid of de (inderdaad talrijke) gebreken van Tjalie en zijn stafje, wij zijn allemaal onmachtig. En we blijven allemaal dus al leen maar hopen op een "deus ex machi na", een wonderlijke redding ergens van daan. Daar hoopt in elk geval Tjalie sinds vijf jaren NIET meer op. Wij moeten elke dag weer opnieuw ons juiste bestek van onze vaart met veel "kripoets" in ons voor hoofd zien te bepalen. WELKE REËELE MOGELIJKHEDEN? Eén ding weten wij allemaal zeker: het aantal abonnees vermindert voortdurend. Dit is niet een typisch verschijnsel bij Tong Foto: KARSH (Life) Als Churchill was gesneuveld hij één van de vele veldslagen die hij in zijn jonge jaren met zoveel hartstochtelijk krijgsplezier meebe leefde, hóe zou onze wereld er dan uitzien Een volstrekt nutteloze vraag omdat er geen antwoord op is? Jawel. Maar proheer toch eens je voor te stellen, wat als Het mijmeren over deze vraag levert op zijn minst één keiharde conclusie op: Churchill heeft het leven van ons allemaal op zo ingrijpende wijze beinvloed dat het nutte loos is een tweede figuur in de geschiedenis te vinden die hem ook maar benadert, want zo'n tweede figuur is er eenvoudig niet. Vriend en (vroegere) vijand hebben althans op dat punt geen verschil van opvatting, en ook dat is al uitzonderlijk. Wij mogen er dankbaar voor zijn dat hij zo lang "zovelen voor zoveel" heeft kunnen pres teren. Dankbaar ook dat hij in onze tijd heeft geleefd, of misschien beter: dat WIJ in ZIJN tijd hebben geleefd, deze beroerde, zenuwslo pende, hysterische tijd, die, juist ook door hem, toch een grootse tijd is en die in vol gende geschiedenisboeken zeker "Het Tijdperk Van Churchill" zal heten. En is dat niet het grootste monument dat een staatsman zich kan wensen? KEITH. Tong, maar bij alle bladen ter wereld. Voort durend gaan bladen over de kop als niet tijdig tevoren een nieuwe juiste koers ge vonden is, die opnieuw begeesterend werkt. Een koers die technisch mogelijk is. Dus met de beschikking over echte fondsen en echte medewerkers van het soort dat no dig is. Verreweg de meeste suggesties uit de lezerskring zijn van het soort "asse we nou es..." en ik trek de goede bedoelingen niet in twijfel, maar men moet de practische uitvoerbaarheid kunnen aantonen. In vergelijking met andere bladen komt er een bijzonder en omineus verschijnsel bij: onze Indische garde sterft langzaam, maar hartbrekend zeker uit. En de jonge garde is zo blind verrukt van deze nieuwe Lees verder pag. 12 5

Tong Tong | 1965 | | pagina 5