I.K.K. TONG-TONG Bestevaer de Ruyter en Changi 8 GEZOCHT 8 U weet natuurlijk dat de Nederlandse Ma rine in de loop der tijden vele zeeslagen geleverd heeft die alle werden gewonnen. Tenminste als je de Nederlandse geschie denisboeken mag geloven. De zeeslagen tegen Albion waren, als je de Engelse boe ken der historie naslaat, altijd: A complete British Victory! Ik herinner me een verhaal dat ik ergens gelezen heb over een zeeslag geleverd door Bestevaer de Ruyter tegen de Span jaarden, welke door Michiel gewonnen werd door gebruik te maken vanzuivelpro- dukten. Op een gegeven moment dan wordt de Dutchman aangevallen door een Spaanse zeeschuimer en er ontstaat een hevig ge vecht. Maar ja, zuiver schieten was er vroe ger niet bij en de Hollander raakte door zijn kogelvoorraad heen. Geen nood! In de ruimen waren Edammer kazen en deze wer den toen als kanonskogel gebruikt. Je zult toch zo'n 40-plus tegen je kop krijgen zeg! Je moet er niet aan denken. De Spanjaard stoorde zich echter niet aan de kazenregen en maakte aanstalten de Hollander te en teren. Geen nood! In de ruimen zat ook nog een partijtje boter. De vaten werden opengeslagen en de inhoud over de dekken uitgesmeerd. De Spanjaard enterde, gleed pronto uit en werd door de op kousevoet jes rondhuppelende Jannen pronto ausra- diert! A complete Dutch Victory! Of het allemaal waar is weet ik niet. Ik ben er niet bij geweest, maar het is desalniettemin een aardig verhaal. Wat heeft dat nou allemaal met Changi te maken? Moet U luisteren. We hadden indertijd in ons midden een hooggeleerd bioloog die met dêdêg zat te experimenteren en probeerde gist te maken. Onder grote belangstelling van de Aussies zat hij in de keuken te prutsen en te frun niken en na een paar dagen was het: Hay Dutchie, is de yeast al goed? Nee, de yeast was nog niet goed. Jullie moeten nog wach ten. Zo ging het een paar keer en dit be gon de heren te vervelen. Op het laatst werden ze hatelijk en toen handtastelijk. De ene lel volgde op de andere lel en ten slotte werden de diggers de keuken uitge leid. Maar dat namen ze niet en kwamen met versterkingen terug. De K.N.I.L. kerels, ook niet van gisteren, gaven ook een gil en met vreugde stortte men zich in het krijgs gewoel. Maar ja, het Koninklijke Nederlands Indische Leger was verre in de minderheid en het zou a complete Australian victory geworden zijn ware het niet dat een der koks een lumineus, zij het satanisch idee kreeg. Dacht hij op dat moment aan Bes tevaer Michiel? Aan de kazen en aan de boter, aan de goede Nederlandse zuivel- produkten waaraan de trotse Spaanse Don roemloos ten onder gegaan was? Ooien sa bel In ieder geval schreeuwde hij: Boeboer- nja nu! Ha, de pap! Die te borrelen stond in de grote ijzeren pannen en waarin ge roerd werd met een roeispaan. Ons dage lijks voedsel! Lustig werd de roeispaan in de kokende massa gedompeld en toen was het spervuur geblazen. Over de naakte Aus tralische lijven. Je zult zo'n klodder op je lichaam krijgen zeg! Tjaprot! Hieh kon! De vijand deinsde ontzet terug en wat een Australische overwinning leek sloeg om in a complete K.N.I.L. Victory. Met pap (Just rub that pep in your hair). Die pap Izei een optimistische P.O.W.er tegen me, wij zende op de tientallen doodgekookte wor men: Wah, ik bof seh, mijn pap ister met feel flezen! Een P.O.W. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC REDACTIE - ASSISTENTE Q 3 Wanneer je 17 tot 20 jaar bent en in 3 het bezit van een einddiploma Mulo O O O O O O O O kun je solliciteren. Een type-diploma strekt tot aanbeveling, maar is niet noodzakelijk. Als je zelfstandig kunt werken en de Nederlandse taal vol doende beheerst zul je op den duur voor het redactiewerk worden inge- q schakeld. O O De werktijden zijn van 8.30 - 12.30 en O van 13.15 - 17.00 uur, zaterdags vrij. O In zomer èn winter vacantie. S Schrijf je eens? Brieven onder No. q 8 1965. g O O XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' I.K.K.-nieuws Op 11 Februari hield de heer Braasem (destijds bestuurslid van de Indische Kunst kring en thans Kunstredacteur van het Va derland) een boeiende causerie over Volks poëzie uit Indonesië. Hij gaf tevens een zeer interessante inleiding over de invloed van primitieve kunst, o.a. uit Afrika, op on ze westerse beschaving. Aan de hand van verschillende gedichten - veelal bijeenge bracht door taalgeleerden van Zending en Missie - toonde hij aan welke juweeltjes van dicht-kunst onder deze Indonesische volkspoëzie schuilen. Hij hoopte dat inten sievere studie het verder verloren gaan van deze volkspoëzie zou voorkomen. Op 20 Februari werd door de auteur Wil lem Brandt, onder grote belangstelling, de interessante expositie geopend, gewijd aan het nagelaten werk van de Balischilder Auke Sonnega, die in 1963 overleed. Willem Brandt tekende Sonnega als een zeer gevoelig, talentvol schilder, die tot on ze beste Bali-schilders kan worden gere kend. De tentoonstelling duurt tot 16 Maart. Het programma voor Maart brengt ons op Donderdag 11 Maart een voordracht van de heer van Warmelo - bekend uit radio lezingen - over Muziek van Kaapse Malei- ers; terwijl de heer Deetman op 27 Maart een (derde) voordracht over oud-Egypte zal houden thans onder de titel: De grote Ko ningin Hatsjepsoet. Beide voordrachten zul len zeer de moeite waard zijn. Voorts zal medio Maart een excursie wor den gemaakt naar de fraaie Bali-tentoon- stelling, welke in het Tropenmuseum in Am sterdam gehouden wordt onder de titel "Kringloop van het Leven". Ten slotte kan nu reeds worden meege deeld, dat in April wederom een tentoon stelling zal worden gehouden van werk van amateurs op het gebied van schilderen, te kenen, beeldhouwen, keramiek en kunstnij verheid. Aspirant-inzenders gelieven hun opgave van inzending zo spoedig mogelijk, uiterlijk ultimo Maart, te richten aan de voorzitter den Hamer (Willem de Zwijger laan 24 B, tel. 55 89 28). NIEUW ATTENTIE FABRIKANTEN van NIEUW TAHOE - KETJAP Wij leveren U goede en zuivere sojaprodukten voor de fabricage van bovengenoemde consumptie-artikelen. Zo hebben wij b.v. voor de bereiding van tahoe een sojapreparaat. waarmee U op een veel eenvoudiger en zeer snelle manier de tahoe j I kunt produceren. I I Stremmen doet U vanzelfsprekend met onze SERIMPIE-stremsel (Batoe Tjina), waardoor U een volmaakte tahoe krijgt, heerlijk j 3 romig, werkelijk af, om er van te smullen zo lekker. Voor de ketjapbereiding bieden wij U o.a. een geconcentreerde soja- I saus aan. Indien U voor dit alles serieuze belangstelling hebt en nog geen contact met ons hebt gehad, dan kunt U over de SERIMPIE I produkten bij ons alle inlichtingen krijgen. Onze deskundigen en het laboratorium zal, indien U dit graag hebt, zo niet alle dan toch zeer vele problemen van chemische en technische aard kunnen oplossen, zonder enige kosten voor U. Schrijf dus j naar EDUARD BRINKMANN - NEDERLAND N.V. Denneweg 130 's-GRAVENHAGE Tel. 070 - 11.21.68 18

Tong Tong | 1965 | | pagina 18