Als iemand verre reizen doet DIOGENES en DJOJO BOJO KOKKIES'Rijstwinkels: Vervolg van pag. 14 Tahiti verbleef 'n inspiratie geweest zijn (hij schreef aan zijn vrouw dat hij niet kon zeg gen hoe groot zijn enthousiasme was over Martinique), het blijven toch krotten. Het schijnt de mensen niet te deren, zij zijn le vendig, goedlachs en vriendelijk. - Madinina, eiland der bloemen - Zo noemden de Cariben-lndianen die hier vroeger leefden Martinique. Na de kale winterbomen in Holland schokte de bloe menpracht en groene vegetatie ons nog meer, dan toen wij op de eerste reis uit Venezuela hier kwamen. Toen stond'vooral de flamboyant (in Venezuela ook acacia ge noemd) daar uitbundig in bloei. Op Martinique staat de hibiscus overal, bougainville, wilde orchideën, en het ruikt naar kaneel en vanille. De wind waait door het suikerriet en het doet mij even denken aan een gedichtje van Thaly "Je suis né dans une ile amoureuse de vent". (Ik ben geboren op 'n eiland dat van wind houdt). Het eiland Martinique, departement de Fran ce, is als vele eilanden in de Caraibische zee, bekend om zijn rum. Er is een rumsoort (rhum zegt de Fransman) die "Coeur Chau- de" heet, het "warme hart". Wij waren nog al wankel van de "t'it punch" die ons met ontstellende regelmaat bij een Creoolse maaltijd werd voorgezet. Wij aten daarbij "crab farci" wat leek op de gevulde kreef tenschalen uit Indische tijden. Vóór één vulling van deze farci had men tien arme krabben nodig! En die werden, voordat ze de pot ingingen nog gevoerd ook met wat suiker, brood en spaanse pepers om zacht vlees te krijgen! Verder was er nog een "chatrou", rijst met kerry, en een salade van het hart van de palm. "Baba au rhum toe. cake gedrenkt in een rijkelijke hoe veelheid alcohol. Ik was zo gezegd daarna geheel bereid mij als een soort "Diables- se", in het wilde carnavalsfeest te storten! - Mont Pelée - Dat is de beruchte vulkaan die in 1902 in enkele minuten Saint-Pierre op Martinique met 28.000 inwoners van de aarde weg vaagde. Eén heeft de uitbarsting overleefd, men toont de tourist op verzoek de gevan geniscel van de gevangene, die op wonder lijke manier gespaard bleef. In het Vulka- nologisch Museum kan men een horloge bekijken dat de tijd aanwijst waarop de eruptie plaatsvond, het is stil blijven staan op 8.05 's ochtends. Een andere bezienswaardigheid is het beeld van Victor Schoelcher, de grote abolitionist die door zijn onvermoeide pogingen in 1848 een eind maakte aan de slavernij op Mar tinique. In één van de winkelstraten die ook naar Schoelcher heette, kochten wij een fles rhum Clément voor achtergeble venen in koudere oorden. Nu ik het toch over rhum heb, een historische anekdote is de list van de Fransen, die in 1800 toen een groep Britten "Ie Rocher du Diamant (Diamantrots) ten zuiden van Fort-de-France bezetten, hiermee de hardnekkige bezetters overrompelden. Men zond een onbemande sloep met vaatjes rhum door de branding naar de rots, de sloep sloeg kapot en de bezetters haastten zich de vaatjes te ver zamelen en te ledigen. U kunt het resultaat wel raden... Martinique is nóg steeds Frans. CC. dan kan hij veel verhalen. 'Dus Tjalie. gauw je stok en hoed: maar.......wie zal dat het alen? Eigenlijk sta ik er een beetje van te kijken dat 't bij elkaar brengen van ö<s reiskosten zo stroef gaat. Want, wat is toch een gulden? Maar ja, met onwillige honden is 't eenmaal slecht hazen vangen. Toen ik, na Fadek's op roep mijn bijdrage gireerde, (een "tje" hoor!) gingen me twee dingen door 't hoofd. De actie "Open 't dorp". En een uitspraak die ik ergens eens las. Waarin, van wie die was, weet ik niet meer. Ik meen dat 't een Engelsman was, die ver klaarde, dat Nederlanders slechts weinig voor elkaar over hadden. Ze zijn altijd erg gehaast en hebben twee vragen vóór in.de mond liggen. 1. Wat kost 't me? 2. Wat win ik er mee? Zie zo! Erg fraai staan we er dus niet op! Ja, wij ook. En toch, als we mijn twee gedachten bij el kaar brengen, is die Engelse bewering niet juist. Ik hoor 't al zeggen; waar wil ze naar toe. Robinsons reis vergelijken met "Open 't dorp?" Neen. Toe, denk ook niet dat ik Mies Bouwman na volg. Ik wil alleen herin neren aan 't feit, dat zelfs onze zó bedacht zame Nederlander voor een goede zaak zijn beurs leeg schudde. En wij bleven niet ach ter. Waarom nu dan wel? Was 't alleen de bliksemactie die ons zo overdonderde, dat we willoos door 't huis zochten naar lege- luciferdoosjes, voor ons laatste klein-geid? De "leuke" avond, die ons in een "geef-nog-meer stemming" bracht? Als we nu 't vallen of staan van T.T. met deze reis in 't midden lieten. Ik overzie de situatie niet. Tjalie zegt, dat 't bestaan, er mee gemoeid is. Welnu, hij kan 't weten. Waarom dan niet die ene, die enkele gul den, van ons ieder voor deze goede zaak. Omdat wij de noodzaak van die reis be twijfelen? Wat winnen wij er mee? In elk geval een serie artikelen over een land, dat eens, zo niet onze liefde, toch wel onze grote belangstelling had. (En nog heeft.) Met uitzondering van de ratten die 't zin kend schip verlaten, lezen we graag in de T.T. Onze schakel tussen 't heden en 't ver leden. Anders bleven we niet abonné. We lezen graag over tempoe-doeloe. Vol gen toch ook iedere reportage op de T.V.? Al dan niet met een gevoel van wrevel; meer of minder. Eerst veel meer, nu al min der. Iemand vroég mij: "Zou je naar Indonesië gaan, voor een' plezierreisje, als je trok uit de loterij?" Neen. Laat mij de herinnering maar. Verder dan de kotta's kan ik toch niet doordringen. En de steden zeggen me niets; hebben me nooit wat gedaan. Evenals hier in Holland, waar ik ook 't liefst maar in mijn dessa ben. Ik vind daar immers niets terug van wat ik achterliet, vijftien jaar geleden? Mijn vrien delijk huis in de bergen, waar af en toe de geur van koffie-bloesem om heen waarde. De tuin, met de heldere vijver; de spiegel voor mijn ganzenbloemen overdag en bij maanlicht voor mijn koningin van de nacht. Hoor ik soms de roep weer van nakome lingen van Kenès, mijn tamme kidang? Of 't sonore geronk van de djangkrlh's-djeli- teng, onder de pronkalans? Neen. En ik zal ook nooit de schim meer zien van Kombang, de zwarte panter, als moordlust hem drijft naar de .geitenkraal op 't achtererf. Noch de prauwen, die bij de dans, haast een knoop leggen in de hals, om bij 't vrouwtje maar in 't gevlij te komen. Trouwens, dat koketteren kan ik hier ook wel zien. Maar alleen, glurend door de tak ken van een ketèpèng-tjina of andere boom in 't bos, is 't fascinerend. Ach! En over mijn Hof van Vrede, Bremé zal ik maar niet spreken. Want dan ga ik huilen. Maar waarom, met zoveel mooie herinnerin gen om te bewaren, zo gebrand op nieuws, dat in vergelijking, misschien teleurstellend zal zijn? Ja waarom? Misschien omdat een vrouw dikwijls tegen strijdig is; en ik in 't bijzonder. In elk geval zou ik u willen aanmoedigen, straks als u boodschappen gaat doen, nog eens goed te kijken in uw portemonnaie. Misschien, verfrommeld tussen de naden, lijdt er nog een beduimeld grauw pampiertje, een geld- onterend, vergeten bestaan. Stuur 't op naar de T.T.daar vangt u ook één dergenen mee op, die 't echt zelfs voor dat doel niet kunnen missen. Anders zo'n achterwiel, dat eigenlijk zo hin derlijk zwaar weegt in uw pocket. Boven dien rollen ze zo graag weg, naar de hoek van de straat; om via sigaretten- en snoep winkels aanslagen te plegen op uw longen en de gebitjes van uw dierbaren. Tong Tong probeert ons zóveel genoeglijke ogenblikken te geven. Zijn we zedelijk niet verplicht hem de helpende hand te bieden in de strijd om 't bestaan. Strijk uw goede hand maar over 't goede hart en laten we Tjalie veel succes wensen op zijn reis. In 't volste vertrouwen, dat we 't lied waarmee ik begon, niet zullen eindigen met de woor den: Vertel toch maar niet verderheer Robinson. PLANTERSVROUW. l|lllllll!lllillillllll!linill)llllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIII!lllllllllllllllliallllllllllllllllllllllllU waren 2 bekende Wijzen, toen schre- ven ze al: Kokkie heeft de laagste prijzen Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp, Telefoon 199323 AMSTERDAM -W. P.S'. Wij verzenden over de gehele I wereld. Mllllllllllllllllllllllll iwiron 15

Tong Tong | 1965 | | pagina 15