i OMDAT U WILT SMULLEN NAAR UW EIGEN SMAAK DELFIA J Calvéjjj Delft Djakarta-Schiphol Zomaar een zwerversbrief 100°/ PLANTEVET Uitmuntend, voor bakken en braden voor bakken en braden en smullen! 20/1'65: Ik sta op het punt een bepaald hoofdstuk uit mijn leven te beeindigen. Want als ik over een kwartier door de deur van het emigratiehokje stap dan zal het heus zo lang niet meer duren of zo'n DC-8 van de KLM zal mij weg voeren naar een ander land; met een nog onbekende bestemming. Ik kijk naar het gezelschap, dat mij weg brengt en het ontroert mij. Want buiten mijn enige naaste familieleden, is het zo wat een nationaal gezelschap. Indo's, Ambonezen, Bantammers, Chinezen, Bataks, Menadonezen en rasechte Djakarta- nen. Ik slik, want als ik die vertrek, mij niet kan beheersen dan wordt het nog moei lijker. Nu praat ik met Tine, met wie ik 18 jarên geleden heb gekorfbald en dan weer met Na Tjin: Ho, met wie ik heb samen gewerkt in 1956. Zo tracht ik overal te zijn, om niemand, het gevoel te geven, dat hij of zij voor mij minder is. Allemaal zijn en blij ven zij in mijn ogen, trouwe vrienden! En dan breekt voor ons ook de tijd aan voor de visitatie. Praten kun je dan niet meer! Je kan alléén nog maar iemand de hand reiken! Daar zit je in de wachtkamer en over ver moedelijk 15 minuten zullen de hekken wor den geopend, zodat je naar de plane kunt gaan. Je wuift alsmaar door en diep in je hart bid je voor hen, die je achterlaat: "Dat God jullie moge bijstaan in de moeilijke tijden, die nog zullen komen!" 21 /1 '65: Bangkok. We hebben daar 1 avond gelogeerd en mochten het terrein van het KLM-Resthouse niet eens af. 's Avonds om 21.00 uur begint de lange vlucht naar Schip hol. Dan overpeins je de gesprekken die je in Bangkok hebt gevoerd met mederepa trianten, o.a. dat er mensen zijn die voor het regelen van hun exit-permit, helemaal naar de emigratie te Tg. Priok zijn gegaan i.p.v. emigratie-Kota. Wat een tijd- en geld verlies! Had de Ambassade het niet kunnen vergemakkelijken voor deze mensen? Aller lei gedachten houden je bezig, welke ma ken dat je niet kunt slapen. Je land op Karachi, Beyrouth, Rome en de hele tijd heb je niets gezien op sommige momenten na, dat je ver beneden je licht ziet! Dan weet je dat je over een stad vliegt. En dan zie je aan het lichtnet, dat zo'n stad volgens een patroon is gebouwd en niet zo maar in elkaar is gedraaid, zoals ik het altijd heb gedacht. Het werd gelukkig al lichter toen wij over de Alpen vlogen. Toen zag ik voor het eerst in mijn leven besneeuwde bergtoppen. Schiphol. Na de start van het vliegveld in Frankfurt a/Main, wordt ons medegedeeld dat de vlucht 35 minuten zal duren. Voor je het weet is het zover en je hebt nog geen oog dicht gedaan vanaf de take-off. te Bangkok. Is het misschien een vage angst die je hebt voor het onbekende? Toch ben ik vol goede moed! Want bij het uitstappen zei een Hollandse vrouw mij: Valkom (Finland), 9-12-'64 Beste Tjalie, Altijd geniet ik van "Van Hier en Gun- der" en je vaak philosofische "hoofd" ar tikelen. Ik maakte kennis met Tong Tong 1i/2 jaar geleden, toen ik dacht bijna weg- geassimileerd te zijn. Tot iemand eens te gen me zei: "Eigenlijk ben je een blauwe". Ik antwoordde: "Ja, dat is zo. Ginds noem den ze me als kind Kidjoe Pètot of te wel kaaskop. Vorige maand ben ik drie weken met mijn Marokkaanse kok naar Marokko geweest, naar zijn geboortedorp. Helemaal de bush in, waar geen fatsoenlijke wegen meer zijn, geen motoren, enz. Helaas had de transis tor-radio zijn intrede gedaan en was er het nieuwste statussymbool. Fijn hoor, de men sen daar, de rust, de zon, het eten, etc. Tjalie, poekoel teroes. F. H. DONNER "Dat U succes moge hebben en een nieuw Vaderland in Nederland moge vinden!" Ik ben zelf vader van 6 kinderen maar ik wil dit zeggen: "Moeder, wie je ook bent ge weest, ik dank je uit het diepst van mijn hart voor deze goede wensen! Ik beschouw dit als een goed voorteken en hoop ook van ganser harte dat jouw goede wensen ons redjeki moge brengen!" CHRIS. neemt U zéér zuivere ingrediënten. Bij bakken en braden, bijvoorbeeld, komt het er op aan, dat de smaak zich-zelf blijft. Daarom is juist Delfia zo ver trouwd: voor al Uw lievelingsschotels. Daarom is Delfia al zoveel jaren hèt bak- en braadvet voor Indisch en Chinees eten. U moet weten dat Delfia volstrekt plantaardig is, neutraal van smaak, en lichtverteer- baar. Ga Uw gang maar! Bakken, braden, smullen! 19

Tong Tong | 1965 | | pagina 19