Pouwels Pouwels DE VROUW Ervaringen met geneeskrachtige kruiden DIOGENES en DJOJO BOJO 8 KOKKIES Rijstwinkels INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7.30 v.m. tot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 Op een der zeer koude dagen van deze scheidende herfst, zaten wij om de goed- gestookte huiskachel allerlei herinneringen uit onze voorbije Indische tijd op te rakelen. Ik zeg wij en bedoel daarmee niet enkel mijn huisgenoten maar ook enkele bezoe kers die respectievelijk te Batavia, Sema- rang, één ook in Nieuw Guinea een groot deel van hun leven hadden doorgebracht. Ik hield op met lezen. - Wat leest U daar? vroeg één hunner. - Goena-goena, zei ik, van P. Daum; ik heb het ten geschenke gekregen van nou ja, het komt er niet op aan. - Ik ken dat boek, zei hij, hoe vindt U het? - Ik moet mijn oordeel opschorten tot ik er minstens 100 bladzijden van gelezen heb, repliceerde ik. - Laten we maar, liever dan over goena- goena, spreken over Indische Kruiden, al thans over de soorten die in Indonesië te gen verschillende kwalen gebruikt worden, opperde een ander. De eer aan U om te beginnen, zo vervolgde hij. En hier volgt dan voor de Tong Tong lezers de korte inhoud van het gevoerde gesprek. Het gaat er niet om boekenwijsheid te verkondigen. Dus geen citaten uit naslag werken als bijv. het werk van mevrouw Kloppenburg over Indische planten en krui den, de Indische Encyclopaedie van Martl- nus Nljhoff enz. Die boekwerken had Ik, maar in de Jappentijd ben ik ze alle kwijt geraakt. En thans bezit ik geen enkel boek over Indonesië meer in mijn te schaars voorziene boekenkast. Wat ik hier vertel heeft niets met boe kenwijsheid, met biologie, psychologie, the ologie, of welke andere "logie" ook te ma ken. Ik voorkom hiermede dat de een of andere wetenschapsman mij op de vingers kan tikken. Want ik vertel hieronder niets anders dan wat ik persoonlijk ervaren heb; en dat ontsnapt aan elke revisie door an deren. |iiiiiiuiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii[|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|i J waren 2 bekende Wijzen, toen schre- I ven ze al: j Kokkie heeft de laagste prijzen Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 Simonskerkestraat 11 Osdorp, Telefoon 199323 j AMSTERDAM -W. P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. M.a.w. daar kan geen ander mens - hij, zij, geleerd of niet - mij op corrigeren om de eenvoudige reden dat niemand thans kan onderzoeken wat ik bijv. 40 jaren geleden in mijn body ondervond... Dat weet ik al leen... Daar is geen woord Latijn bij lezers. En ik hoop dat ook anderen hun ervarin gen zullen vertellen en Djangan omong ko- song. Wat ik aan den lijve ervaren heb met In dische kruiden? Hier volgt het verhaal, want het is een verhaal, méér niet. 1. Op 28-jarige leeftijd (ik ben thans meer den driemaal zo oud) - lag ik te Salatiga in het militair hospitaal met zware malaria, opgedaan in de hoofdstad Semarang, toen maals bekend als een malaria-oord nommer satoe. Keiharde milt en opgezette lever. Chef van het hospitaal was de dirigerende officier van gezondheid dr. Thür. Dagenlang wees de koortsthermometer een tempera tuur aan van om en bij de 40° Celsius. Chi- nine-pillen had ik al te Semarang bij tien tallen geslikt. Met geen resultaat. En nu schreef de dokter me alsmaar chinine voor maar daarbij ook nog vele dagen achter een "blauwe pillen". Dat nu heeft me bijzonder geholpen. Men vertelde mij dat het indigo-pillen waren; de stoelgang werd er donkergroen van. Ik genas volkomen en heb sedert dien tijd nooit geen last meer van malaria gehad. 2. Op circa 40-jarige ouderdom werd ik gekweld door "graveel", een kwaal die mij veel pijn deed. Een vriend gaf mij de raad daon remoedjoeng te gebruiken, ook wel koemis koetjing genoemd. Dat hielp. Ik raakte een getand steentje kwijt, zo groot als een katjang idjo. 3. Maar 20 jaar later was het weer mis, misschien omdat ik te vroeg was uitgesche- den met het gebruik van de "kattesnor"? Mijn huisarts dr. van Leent, oud dirigerend officier van gez. 1e kl. (majoor) van het KNIL, schreef me het gebruik voor van een aftreksel van de bladeren van een heester, in Bogor bekend als "daon doedoek" (don kergroen blad van grillige vorm) op vele tuinerven als sierplant gekweekt. Bij het koken kregen we een donkerrood (wijnrood) aftreksel waarvan ik dagelijks een glas dronk. Het resultaat was verrassend. Al le pijn verdween als met één slag. Dr. van Leent - ere zij zijn roemrijke nagedachtenis - was drager van de Militaire Willemsorde en algemeen bemind. Hij stierf op zeer ho ge leeftijd. Nu wilde ik de Tong Tong lezers vragen of zij ook dergelijke ervaringen met ge noemde of andere geneeskrachtige Indische kruiden hebben gehad. En zo ja, die in dit blad te vermelden, als de Redactie dit goedvindt natuurlijk. WIE WINT ER OOK EEN "Je-lah-je-kripoet"? Toen ik op mijn kraambed lag, kwam Oma vanzelfsprekend helpen en had het natuur lijk razend druk in de huishouding. Tot Gina (toen 2 jr) die zin had in sinaas appels en Oma er om vroeg. Maar Oma gehinderd, volstond alleen met "tsk! gghl ggh!" te brommen, zodat haar Doornspijkse tjoetjoe naar 't kraambed holde en snikte: "Ik vraag Oma sinaasappel, maar Oma zegt: ggrr! ggrr!" Een jaar geleden zat Gina op de Chr. Kleuterschool en kwam op een middag heel bleek naar mij toe. "Mam, kijk toch eens! er staat een disci pel voor de deur!" Ik keek en zag een frater staan. "Je hebt gelijk, maar dit is een katholieke discipel, zo'n mijnheer noem je een frater!" zei ik haar. "Wat doet hij hier Mam?" nog altijd zenuw achtig. "Hij komt geloof ik voor de buurvrouw. Mevrouw W. is katholiek" antwoordde ik. "O, ik dacht dat hij een boodschap kwam brengen van de Here!" aldus Gina. (Gina vond de kleding en sandalen van de geestelijke net als de tekeningen van de discipelen in haar kinderbijbel). Mevr. H. Leydelmeyer-Lamsana heeft met deze twee mopjes het boekje "Je-lah-je-kri- poet" gewonnen. Wie volgt? Stuur ons een leuk gezegde van één van Uw kinderen of tjoetjoeks en U heeft kans ons leuke moppenboekje te winnen. Het is waar, de artsenij-bereidkunde en de geneeskundige wetenschap hebben te genwoordig andere heelmiddelen voor tal van ziekten, maar de oude geneesmiddelen zullen toch mijns inziens nooit hun beteke nis en grote waarde verliezen. ."Onderzoekt alles en behoudt het goede", ook het goede dat we in het oude vonden en nog vinden. W. BURER De wetenschappelijke (latijnse) benaming van bovengenoemde planten uit het Indi sche plantenrijk ken ik niet; ik heb er nooit een boek op nageslagen, jammer. Met de plaatsing van dit artikel hebben wij al van onze instemming met het voorstel van de Heer Bürer doen blijken. Stuur Uw ervaringen dus zo spoeaig mogenjK naar ons op. 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14