Twee intelligente Orang Oetans INDISCHE HERINNERINGEN VAN EEN JOURNALIST GEPENSIONEERD ALS HOOFDCOMMIES! Radio BOLLAND 't Klinkt ietwat ongeloofwaardig, maar toch is het waar. N.l. dat vele jaren geleden in het Atjehse een bekende beroepsjager huisde, de Gruiter geheten, die tot in verre omtrek grote bekendheid genoot. Hij had zich vooral gespecialiseerd in de vangst van apen, waartoe natuurlijk ook orang oetans behoorden. En het leuke was, dat ik als kran tenman de Gruiter in Hotel de Boer ontmoette, in gezelschap van twee aardige uit de kluiten gewassen jonge orang oetans, die de volle sympathie van alle Delianen genoten. Ja, ze mochten zelfs vrij rond lopen in de zaal, waar vrienden en bekenden zich om de borreltafel plachten te verzamelen, om het laatste nieuws uit de mond van de rimboeloper de Gruiter te vernemen. Wel moesten we af en toe erop letten, dat de apen niet in een onbewaakt ogenblik onze PAHIT of POETIH van de tafel weggristen om ook hun dorst te lessen. r™. Aangezien de Gruiter ook aoen dresseer de, die destijds in de stille films een rol moesten vervullen en door hem dus naar Hollywood werden geëxporteerd - vaak on der zijn eigen toezicht - waren ook de twee orang oetans, die hem af en toe naar Me- dan vergezelden, heel aardig afgericht. Zij droegen een pendekje, op hun kop een pet, konden zelfs een pijp roken en liepen op het voorerf van het hotel achter een gras- maaimachine. Verder reikte hun intelligen tie niet, doch het was voldoende om de belangstelling van de toeschouwers op te wekken en op ieders lachspieren te werken. Jaren later bewandelde ik de glibberige paden der journalistiek in Padang, op Su matra s Westkust, waar een geheel ander matjam heerste dan in het be- en roem ruchte Deli. Met het begrijpelijk gevolg, dat ik dikwijls een gretig gehoor vond bij m'n Padangse vrienden - waartoe ook Tjalie Robinson behoorde - als ik sterke verhalen van typisch Deliaanse allure kon spuien. En één van m'n toehoorders was de toen malige secretaris van de Padangse Han delsvereniging, de heer de Bruin, die soms met open mond naar die verhalen zat te luisteren en zich niet kon weerhouden om stelselmatig zijn verbazing te luchten met de opmerking: '"t Is toch niet waar?" Op een goede dag vertelde ik hem het e. e.a. over die pientere orang oetans van ja ger de Gruiter, zoals in de aanhef vermeld, hetgeen de heer de Bruin al zó sterk bleek te vinden, dat hij telkens uitriep: '"t Is toch niet waar? Hoewel ik slechts zuivere waar heid sprak. Nu wilde het geval, dat zich in ons ge zelschap een andere oud-Deliaan bevond, Broer Vogel, die het apenverhaal uit eigen ervaring kende en dus kon bevestigen. Maar bespeurend, dat de oude heer de Bruin vat baar was zelfs voor al te sterke verhalen, gaf Vogel me een knipoogje en vroeg: "Hoe is het verder met die apen gegaan? Ik heb toen n.l. Deli verlaten en ben naar de West kust gegaan". Ja, nu moest de fantasie verder een rol gaan spelen. En toen ik zag, dat de heer de Bruin in spanning op het vervolg van het apenlot zat te wachten, moest ik - nolens volens - wel verder gaan. "Nou", zo ging ik dus door, "zoals je weet, Vogel, is de Gruiter enige tijd later gerepatrieerd en moest die twee pientere orang oetan's ach terlaten. Maar och, die kenden de weg in Medan en verschenen oudergewoonte in Hotel de Boer, waar zij, vooral op hari besar, heus wel aan hun trekken kwamen. Ze kregen bier en borrels in overvloed", '"t Is toch niet waar!" riep de heer de Bruin uit. "Heus waar", zo vervolgde ik. Maar wat wil het geval? De directie van Hotel de Boer kreeg rekeningen aan het eind van de maand, waarop de verteringen van de apen waren genoteerd, onbetaald terug. Zodat ze geen bonnetjes meer moch ten schrijven en contant moesten betalen". t Is toch niet waar!" aldus weer de heer de Bruin. "Ja, ja", zo ondersteunde Broer Vogel mijn fantastisch relaas, "nu je dat zegt, her inner ik me dat weer. Die apen hadden n.l. intussen heel aardig lezen en schrijven geleerd". '"t Is toch niet waar?!' riep de heer de Bruin weer, met uitpuilende ogen van ver bazing. Betoel loog ik verder. "Maar aangezien iedereen dat erg sajang vond en met die aardige orang oetan's te doen had, werd de Gouverneur van de Oostkust, toenmaals Van Kempen, beleefd gevraagd of hij hun niet een fatsoenlijke living kon geven. En laten ze, op last van de gouverneur, een baantje krijgen op het gewestelijk kantoor, "'t Is toch niet waar?!", weerklonk de uit roep van de heer de Bruin, die op de punt van zijn stoel was gaan zitten. Heus waar", loog ik opnieuw en was, om de waarheid te zeggen, aan het eind van mijn leugenverhaal. Dit zinde evenwel Broer Vogel niet die op een vervolg aandrong, zeggend: "En wat is er verder met die apen gebeurd?" Daar zat ik. "Wel", zo zei ik, ik ben toen ook uit Deli weggegaan en hier in Padang verzeild geraakt. Maar laat ik nu juist een paar dagen geleden on der de Officiële mutaties in "De Sumatra Bode" lezen, dat ze gepensioneerd zijn als hoofdcommies. "Dat lieg je!!!!" riep de heer de Bruin uit. "De rest kan er nog mee door, maar dat geloof ik niet Toen zijn Broer Vogel en ik maar in har telijk gelach uitgebarsten, in een poging de heer de Bruin duidelijk te maken, dat de ambtelijke functies van de orang oetans tot en met uit de duim gezogen waren. En we hadden de grootste moeite om hem daarvan te overtuigen. Och ja: mundis vult decipi, ergo decipiatur. JACQ- VRéKE. De wereld wil bedrogen zijn, derhalve wordt zij bedrogen. Red. Stationsweg 143 - Tel. 601703 - Den Haag Speciale aanbieding: L.P. The Country Side of Jim Reeves met o.a.: I want forget you, Fallen Star, Blue Side of Lonesome. Nu geen f. 15,90 maar 10,—. Heeft U reeds De verliefde Bandeng en de oude Knil-er door de Heer Valk be steld? f. 3,95. Gründig bandrecorders met f. 100,— korting Bas F - recorderbanden met 20% korting. Verzending onder rem bours door heel Neder land. 18

Tong Tong | 1965 | | pagina 18