Rijst VACANTIE Lain, sekarang! Ja, 't is anders dan vroeger - nu stapt u gewoon naar de drogist voor Singer's hygiënisch verpakte Indische obats... in tabletvorm. Temoe lawak (als u te vet gegeten hebt) en Daoen Remoekdjoeng (Koemis Koetjing) - 100 tabl. 5.60, 20 tabl. 1.40. Indische ontvettingspillen - 120 tabl. 3.95, 40 tabl. 1.45. Dongegan van Si-Klaas KI AYI (heilige) 8 oooooooooooooooooooooooooooo 9 o Vraag uw apotheker of drogist of schrijf aan: N. V. The Singer Import, Postbus 190, Amersfoort. Telefoon (03490) 15547. Waroeng Kelilïng Sie Riet oooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooo NSE RIVIERA Een gebeurtenis in het voormalige Indië van vóór de laatste wereldoorlog, welke mij steeds bijgebleven is. Het kan betiteld worden als te zijn mistiek. Mogelijk, dat er meerdere Indischen van tempo dahoeloe gehoord hebben van KIAYI'S (heiligen). Er waren verscheidene in de streek van Oost- Java (Kiayi Pradjekan, Kiayi Giembal Toe ren, Kiayi Mahmoem Probolinggo, Kiayi As- sembagoes). Van de laatste een frappante gebeurtenis. In de jaren rond 1935 - de afschuwelijke depressietijd in de groot handel - werd ik ook het slachtoffer van de malaise. Met mijn gezin van zeven personen woonden wij in het prettige plaatsje Banjoewangi aan de Straat Bali, waar ik negen jaar naar ge noegen gewerkt en geleefd had. Na het ontslag wegens bezuiniging uit de groot handel werd mij aangeboden door een export maatschappij om als particulier opkoper van producten werken te verrich ten. Zo trok ik een contract voor de leve ring van 20 ton gele maïs (kering Europa), welke prijs mij wel aanstond. Waar ik over de residentie Besoeki onder de leveranciers van groot handel producten wel bekend heid had, ging ik de volgende morgen heel vroeg met mijn gezin op stap in mijn Ford. Die dag was werkelijk een teleurstelling; er was inderdaad heel veel maïs te koop, doch niet hetgeen ik als monster medege- kregen had. Zelfs in de avonduren bezocht ik de leveranciers. Het was reeds ver in de avond circa bij twaalf uur, dat wij in de dessa Assembagoes aankwamen. Tegen mijn vrouw zei ik dan: "Even aankeren bij de Kiayi Assembagoes", en zo gebeurde het dan. Bij mijn intrede in het portaal van de woning van de Kiayi hoorde ik de oude man hartelijk lachen en vernam ik van de djoeroe koentji (sleutelbewaarder), dat hij mij reeds de hele dag verwachtte. Ik was wel verbaasd zulks te moeten vernemen en vervoegde ik mij bij de Kiayi. Deze zei met een lachend gezicht in het Madoerees: "Tö- wan, lagoenah, ghoe a ghoe kah bèngköhü" (Mijnheer, morgen in de ochtenduren bij U thuis). Nog verbaasder nam ik dan af scheid, doch met een bezwaard hart, daar ik gene zekerheid had om die maïs te leve ren. Tegen een uur of twee 's nachts kwa men we thuis en sloeberde ik in de achter galerij op de divan, want ik was doodmoe van het chaufferen en telkenmale op en af te gaan voor bezoek aan de maïs-hande- laren. Goed tegen vijf uur in de morgen wekte mijn vrouw me en zei me dat er vi site was. Met mijn slaapdronken kop en wat humeurig ontving ik een chinees, die me het aanbod deed van 40 ton maïs; hij bracht ook de monsters, welke in overeen stemming was met hetgeen ik leveren moest. Zo werd dan de koop gesloten. Lezers, zo dan is de ervaring over de Kiayi; deze was een analphabeet. Tot een volgende maal, gegroet SI KLAAS SINGER TE KOOP O O O O O O O Goed renderend rijsttafel-be drijf in UTRECHT Overname goodwill en inven taris verplicht. Geen woningruil. Serieuze gegadigden gelieve te schrijven aan Afd. Adver tenties onder nr. 1936. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De originele Amerikaanse prachtig droogkokende rijst hele korrel. Door geheel Nederland franco thuis voor slechts fl. 40,per baal. DEN HAAG Roemer Visscherstraat 134, Tel. 070 - 67 40 41 Gezellig klein Hollands/Indisch pension tussen ALASSIO en IM PERIA, 400 meter van strand, met prachtig uitzicht over de baai. Door geringe capaciteit vroege reservering gewenst. Verleng Uw zomer en profiteer van het mooie voor- en naseizoen (met 10% reductie). Locanda KEIZER, Via Aurelia 202 A, ANDORA (Sav.). Inlichtingen: Mevrouw W. Timmer - Keizer, P. J. Troelstralaan 56', Amstelveen (tel.: 0 2964- 18460 na 6 uur 's avonds). (Foto Kon. Inst. v.d. Tropen) 23

Tong Tong | 1965 | | pagina 23