Tweede reisbrief van Tjalie SINGAPORE Clifford Pier, Cecil Street, Raffles Quay, Robinson Road, Nord en South Bridge Road, de Anderson Bridge, het Raffles Hotel, Victoria en Orchard Street, ze zijn allemaal nog sinds de verlofreizen van het begin van deze eeuw. En onveranderd! En, zwervers op de straten in de "post-tawanan-tijd", ook de straten vol helverlichte eettentjes: Boegis Street, Albert Street, Koek Road, Hokkian Street en zoveel meer. Ze zijn er nog. En ook on veranderd. Nog steeds is Singapore De Grootste Pasar Malam van de wereld met ontelbare arcades en bazaars, met een razend ver keer op straten en trottoirs, met een ge krioel dag en nacht van mensenmieren, die niets anders schijnen te doen als handelen en eten. Onveranderd? Natuurlijk is er veel veranderd. Zo is b.v. de ricksha definitief van de straten verdwenen en heeft nu plaats gemaakt voor de trishaw, de fiets met zijspan of de betja met de bak opzij. Er zijn veel nieuwe ge bouwen bijgekomen, waaronder wolken krabbers als Saligie House, een camplex wolkenkrabbers tot 12 verdiepingen hoog, flatwoningen die voor de modernste elders ter wereld niet onderdoen, maar er is een verschil: nog steeds steken ook hier even als bij alle huizen in Singapore de lange bamboes uit de ramen, die dienst doen als drooglijnen: U weet het: de bamboe wordt netjes door mouwen, broekspijpen, enz. ge stoken; er waait niets weg en wasknijpers zijn niet nodig. En die droogbamboes als even zovele vlaggen uit zo'n wolkenkrabber bieden toch een machtig huiselijke aanblik. Maar het aspect is dus door de nieuw bouw niet veranderd. De nieuwe gebouwen zijn doodgewoon geabsorbeerd in het druk ke straatleven, volgehangen met reclame borden en neon-lichten net als de oude. Op de trottoirs rondom zit het ook vol met kleine afdakjes waaronder verkopers van bonte tijdschriften, allerlei snoepwaar en fikse maaltijden, kramerijen en textielwaren. En ook al hebben nu vele straten éénrich- tingverkeer gekregen (door het enorm toe genomen auto-transport), ze zijn even vol gebleven met in allerlei snelheden voort jakkerend en luid toeterend verkeer. Het lijkt ook wel of er nog steeds even veel Europeanen zijn als vroeger, want je ziet ze in alle straten en in dezelfde luchtige kleding als toen. Al zijn de witte shorts en hoge witte kousen definitief verdwenen. Maar zulke kleine verschillen gaan in het hoofdkenmerk van onveranderde "repot dan roewet" gemakkelijk verloren. De straatslij per van de Oost voelt zich in Singapore nog steeds thuis. Ik werd van het vliegveld afgehaald door abonnee Fred Groeneveld, een jonge Totok, van dat soort Totoks dat in de Oost vol maakt thuis is en van elke minuut van dit leven enthousiast geniet. Een Chinees ho telletje naar mijn smaak was gauw gevon den: het South Asia Hotel in de Bencoolen Street, zijstraat van de Beras Basah Road vlak bij het Cathay Building. Centraal, goed koop, letterlijk omsingeld door eethuisjes, eenvoudig maar netjes. Het hotel biedt pre cies dezelfde aanblik van zulke hotelletjes dertig jaar geleden: hoofdzakelijk Chinese gasten met vrouwen met kriting kapsels en goud aan de oren en in het gebit, spelende kinderen op gangen en trappen, personeel in singlet korte broek en op sloffen, de hele dag door Chinese muziek door de radio. Die eerste avond aten wij in het Islamic Restaurant, een Indiaas restaurant van ko lossale afmetingen, ook wat de porties be treft. M'n eerste "poelang-maaltijd": Nasi beryani met Madras chicken, liver curry en daleha (sajoer van aubergines). Helaas is mijn maaginhoud elf jaren ingekrompen en het was allemaal te veel voor me. De prijs was weer verbazingwekkend laag: Drie Straitsdollars. Waar krijg je in Europa of Amerika zo'n forse maaltijd voor zo weinig geld? Het koersidee: 3 Singapore dollars is ongeveer 3,80. Sinds die eerste maaltijd heb ik in di verse restaurants gegeten, b.v. aan de Koek Road ,net als de Boegis Street een weg die 's avonds voor verkeer is afgesloten en vol gezet met honderden eetstalletjes, Chinees en Indiaas, met al de geuren van Pantjoran-Glodok en dezelfde gemoedelijk heid en bedrijvigheid. Maar mijn eerste kennismaking met "ons ouwe Indië" was in het Nasi Padang Restaurant "Rendezvous" tegenover Cathay Building: rijst met ren- dang, sambal goreng telor, sambal goreng oedang, atjar. Goerih, pedes, banjak en heerlijk. U weet allemaal hoe moeilijk het Maleis praten in Holland al geworden is, maar U zult evenals ik stomverbaasd staan over het gemak waarmee U plotseling weer vloeiend Maleis spreekt als U weer in het land zelf bent. Maleis is geen "bahasa Indone sia" en veel woorden zijn hier anders. Zo is b.v. kopje niet mangkok maar chawan. Soms sta je in zo'n maleis gesprek wel even te vissen naar mekaars bedoelingen, maar met wat Engels als overbrugging kom je er altijd. Want Engels verstaat hier bij na iedereen en spreken doen de meesten het ook wel, al is het niet de taal van Shakespeare die je hier hoort, Het duurde b.v. nogal wat tijd voordat mijn Maleise taxichauffeur en ik ontdekten dat we met Orchard Road en Otjèt Road hetzelfde be doelden. Deze chauffeur tussen twee haak jes was in Singapore geboren en getogen, maar hij was altijd in dienst geweest van Blanda toewans en hij verlangde nog steeds eens Bandoeng te zien in zijn leven! Over de gebouwen en bouwtranten alleen al zou ik twaalf piekerans kunnen schrijven, zoveel interessants valt er te zien. Zo is er vlak bij mijn hotel een voormalige kerk, nu een auto-bengkèl. Het is een wat zot ge zicht om voor en in de Gothische ramen autokarkassen te zien liggen. En smeer en olie op alle muren. De eigenaar van de bengkèl heet toepasselijk Sin Sin (Sin is het Engelse woord voor zonde!). Zo zeer domineert het eigen levenspa troon en zo druk heeft iedere Singaporees het met dagangen om te leven, dat er wei nig aandacht over schijnt te blijven voor "grote problemen" bij "the man in the street". Want als sensatiebelust westers journalist porrend naar emoties over de ge spannen toestand door de bedreiging van Indonesië merkte ik al gauw dat de door- Lees verder pag. 18 Verkopers van edelstenen 11

Tong Tong | 1965 | | pagina 11