ONZE SOB A TS Neushoornvogels E. J. MONTFOORT ZOON VERBURGT FA. JAC. JEHEE ZN. De op Sumatra levende neushoornvogel Rhinoptax Vigil (Forst) Buceros rhinoceros Linn, (wijfje) van Sumatra Neushoornvogels zijn op z'n best genomen "ungainly" birds zoals de Engelsman zegt. Nog heel jong uit het nest genomen zijn zij volkomen kaal (zie foto in de Tong Tong van 30 juni 1960), groot geworden hoppen zij met hun krachtige poten en geweldige snavel, rond en zijn soms ongemene lastposten, doordat zij overal aankomen en de stoelgang laten vallen op de meest prominente plaatsen. Maar jong getraind zijn het zeer lieve dieren, buitengewoon aanhankelijk. Men kan hun blauwe ogen met wimpers eenvoudig niet weer staan, als zij met de kop scheef en hun stereotiepe roep "kak" iemand wat schijnen te vragen. Ze zijn verzot op theelepels en dergelijke bovenste knobbel massief is, en een geel- blinkende voorwerpen. Ook voor klosjesachtige kleur heeft met rode strepen. Reeds garen in diverse kleuren hebben zij een penchant en kunnen zij niet met rust laten. Evenals brillen. Ze slepen alles weg en in de regel weten de bedienden wel waar zij ze verstopt hebben. Ik had er twee in mijn huis vrij rondlopen, en dikwijls kostte het hun heel wat moeite om de verdwenen en meegepikte voorwerpen terug te vinden. Maar desondanks hielden zij evenveel van hen, en dikwijls kon ik hun er op betrap pen, dat zij urenlang met hen speelden. Als de kebon moest spitten in de tuin, wa ren zij er als de kippen bij om de lekkere beetjes voor zich op te eisen, zoals wor men, spinnen, engerlingen, en zelfs muizen. Tot mijn verbazing zag ik eens hoe een vette muis, hun hals ingleed; en nog levend! Alles wat ze aten moest in balletjes worden gekneed, die zij oppikten, de lucht in gooi den en dan weer opvingen en meteen ver orberden. Op een keer had de kokki boven op het deksel van de regenbak al de aardappelen uitgelegd om te drogen, en toevallig was ik getuige hoe Setan, die met de rode snavel, er een gapte. Ik dacht dat hij hem wilde verbergen, maar neen, hij vloog recht streeks naar de apenkooi en bood de aar appel aan een der apen aan. Toen deze of fergave werd geaccepteerd vloog hij terug en kwam met een aardappel terug voor de andere apen. Toen hij allen had voorzien, vloog hij naar de herten en daar herhaalde zich het spelletje. Dit was geen liefde of vriendelijkheid van Setan, maar zuiver een instinctmatige drang, en hetzelfde zou hij doen wanneer hij een wijfje had, dat inge metseld was in de holte in de een of andere boom, en bezig was een ei te leggen en dat uit te broeden. Djabrail, de andere, was nog bezig een tukje te doen, maar ik ben overtuigd dat ook hij zou meedoen, als hij er bij geweest was. Er zijn tal van soorten van deze neushoorn vogels. De belangrijkste is wel de Rhino- plax vigil, die een snavel bezit, waarvan de de Tartaren kenden deze vogel en betaal den er goede sommen voor, daar zij de knobbel gebruikten om er een duimbescher- mer van te maken, voor het boogschieten. Ook de Manchus hadden er veel interesse voor omdat ze deze knobbel gebruikten als bekroning voor hun mandarijnmutsen. Ook de Dajaks maakten hiervan verschillende siervoorwerpen, o.a. voor het sluiten van de band waaraan de mandau kwam te hangen. Er is dus veel op gejaagd, zodat de vogels bijzonder schuw zijn geworden. Wanneer een Rhinoplax vigil komt aanvlie gen, en op een tak neerstrijkt, kijkt hij eerst behoedzaam om zich heen. Dan geeft hij enkellettergrepig geluid: "Oek". Dat hij enige malen herhaalt, en steeds sneller. Eensklaps gaat dit over in een infernaal gelach, werkelijk prachtig geimiteerd. Aan het einde van dit helse gelach, vliegt hij weer weg. De Maleiers hebben hiervan een legende gemaakt. De vogel heeft n.l. zijn schoonmoeder vermoord en in de aan vang speurt hij naar haar schim. Eindelijk gerustgesteld dat zij niet in de buurt is, breekt hij in een infernaal gelach uit, schrikt eigenlijk van zijn eigen overmoed en vliegt weg, om elders zijn spelletje opnieuw te beginnen. Een andere soort, Buceros Rhino ceros, is een veel opvallender vogel door de kleuren van zijn snavel. Een dertigtal, soms wel meer, in 'n grote vijgenboom ver zameld, gelijken ze op grote rode bloemen en dit is in feite een prachtig gezicht. Deze neushoornvogels hebben een vuurrode sna vel met een opgewipte knobbel daarboven. Hun vlees is vreselijk taai en het heeft dus geen zin hen daarvoor te schieten. Velen hebben ze geschoten om de snavel te be waren, maar met de tijd verbleken de eerst zo schitterende kleuren al spoedig. Ze hebben nl. op de stuit een soort van poe derkwastje, in dit geval ook vet bevattende, waarmede zij hun snavels geregeld kunnen invetten en kleuren. Toen ik weg moest en hen niet kon mee nemen ging dat werkelijk aan mijn hart, het waren trouwe en lieve dieren, ook al moest men letten op alles wat blonk, of schitterde door kleuren. Bij de controleur vonden zij een liefderijk tehuis en begrip voor hun eigenaardighe den. Op een keer kreeg ik een brief, die mij vertelde dat Setan dood was. Op een dag viel hij van zijn stokje af en het was ge beurd. Djab, afkorting van Djabrail, volgde hem al spoedig, miste zijn vriend te erg. J.C.H. Vervolg van pag. 13 in de vorm van een boekenbon of een klein bedrag in geld. Geldschenkingen sta ik doorgaans af aan de zending. Van de boe- kenbonnen bouw ik mijn studiemateriaal op. Ik beschik langzamerhand over een heel waardevolle kleine bibliotheek en over prachtige plaatwerken. Zo 'praat' ik mijn studiemateriaal bij elkaar'. Zijn hand streelt liefdevol een gruwelijk masker, terwijl hij wat peinzend zegt: "Je zou het rampzalig willen noemen, dat al dit oude verdwijnt. Maar er is een jonge cul tuur in opkomst. We moeten het oude trach ten te bewaren en toch het nieuwe leren waarderen". Maar voor wie de stem van het oude nog waarde heeft zou ik zeggen: Breng eens een bezoekje aan dat merkwaardige kleine museum. Op de Cattepoelseweg 266 in Arnhem bent U ten alle tijde van harte welkom, na een kort berichtje van Uw komst. Het is de moeite waard. INE WIERDA. (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hag e Tel.: 332288 MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHuiiuiiuii^uiiiiMnuiiiiiiiiititimmiiiniiiiiiiiiiiiiiMHB«iiiiuidnuiiiiiiiiiiiiiiiuiiBimniiitiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiHMiiiiiiuiiiiiiiiiiBiiHiiiiiiii®BMiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiPinnMiwiimiiiiiiiiiiiiBiiijjB GRAFMONUMENTEN NATUURSTEEN Toonzaal: TORENSTRAAT 82 I DEN HAAG TEL. 60.0746 IiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiliiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiniiiiliiiiiiiiiiiiiiiUNNnii 20

Tong Tong | 1965 | | pagina 20