Voorspel van de tweede Afro-Aziatische Conferentie DINGEN VAN DE DAG „ARCHIEV KOPEREN FEEST In Djakarta is het grote feest ter herdenking van de eerste Afro-Aziatische Conferentie - te Bandoeng geopend op 23 april 1955 - bij het verschijnen van dit nummer van Tong Tong achter de rug. "Overig Indonesië" zal er niet veel van gemerkt hebben, maar in het rege- rings-centrum was alles gedaan voor een waarlijk grootse manifestatie ter herdenking van het feit, dat de jonge staten en staten-in-spé van Azië en Afrika elkander voor het eerst vonden op initiatief van de toenmalige Indonesische premier Sastroamidjojo. Het was een gebeurtenis, die wereldgeschiedenis maakte en dus herdenking verdiende. Wie dit vaststelt, moet er zich rekenschap van geven, dat daarmee toch de betekenis van deze viering ook maar nauwelijks is aangeduid. In Nederland heeft de herdenking weinig aandacht gevonden, behalve op één punt In de grote feestrede van de president, die een zeer uitgesproken revolutionair karak ter droeg en een duidelijke oproep tot voortzetting van de strijd tegen de "neo-ko- loniale en imperialistische machten" behels de, heeft alleen een zinsnede over Irian hier meer dan oppervlakkige vermelding en com mentaar uitgelokt. De vraag van de presi dent: "Waarom zouden wij in Irian een volksstemming houden?", werkte als een steen in de gezapig-stille vijver van Neder lands-Indonesische betrekkingen, die vol gens de gangbare opinie thans weer "zo goed" zijn. Zij zijn dat, zolang er geen ge schilpunten zich voordoen. Dat men hier te lande niet begrijpt dat men te maken heeft met een regiem dat onze spelregels niet volgt en dat volmaakt andere gedragsregels volgt dan in het Westen gelden. Had men de rede in haar geheel goed ge lezen, dan zou, dunkt ons, de commentaar hebben moeten luiden dat men van een leider, die de nimmer eindigende revolutie predikt en die de oorlog heeft verklaard aan alle neokolonialen, kapitalisten en impe rialisten, niet mag verwachten, dat hij zich eventueel aan een verdrag met een van hen zal storen als dat niet in zijn kraam te pas komt. Zeker niet nu hij, door uit de volke renorganisatie te treden, zich volledig heeft losgemaakt uit de gemeenschap. Verdragen moeten gehouden worden: dat is een der eerste rechtsregels. Hij stamt uit een ver verleden. Maar men kan moeilijk beweren nu nog niet te weten, dat Soekar- no, om het zachtjes te zeggen, het spel niet volgens de klassieke regels, die wij als onschendbaar aanvaarden, speelt. Daar komt overigens nog bij, dat ook wij ons altijd hebben afgevraagd, hoe een volks raadpleging in Irian zou moeten worden ge houden en welke waarde men daaraan zou moeten toekennen. Intussen, dit alles betreft een punt, dat in Nederland zeer de aandacht heeft getrok ken, maar dat betrekkelijk onbelangrijk mag worden geacht in het kader van de viering. Het staat namelijk wel vast, dat tussen de feestelijkheden door een bijzonder intensie ve conversatie heeft plaatsgehad, over we reldpolitieke vraagstukken en dat behalve Soekarno de premiers van de communis tische Aziatische staten, met Chou En Lai aan het hoofd, een belangrijk aandeel heb ben gehad. Deels bij gebrek aan andere gesprekspartners, want bijvoorbeeld uit A- frika ontbraken vrijwel alle prominenten. Ongetwijfeld is te Djakarta het plan ge boren, een "eigen" Volkenbond van de tot nu toe geweerde landen met het vrij willig uitgetreden Indonesië te vormen. Het feit, dat de tweede Afro-Aziatische con ferentie, die aanvankelijk deze maand in Al giers zou worden geopend verschoven is tot 29 juni maakte het voorts mogelijk, de herdenking van de eerste conferentie in Djakarta te vierenen de tactiek voor te bereiden voor die tweede conferentie. Het lijdt geen twijfel, dat Soekarno er in dit gezelschap in geslaagd is, een uitnodi ging aan Malaysië, als zijnde een neokolo- niaal product, definitief te verhinderen. Het lijdt evenmin twijfel, of Chou En Lai de mogelijkheid van een uitnodiging aan de Sovjet Unie, althans aan de Aziatische re publieken die deel uitmaken van de Unie ABONNEES IN AMERIKA (Oud-abonnees van THE AMERICAN TONG TONG) Wilt U steeds tijdig als vanouds adresveranderingen (en eventueel klachten over niet-ontvangen) opge ven aan: The American Tong Tong, P.O. Box 4572 WHITTIER - California 90607. Betaling per check of money-order aan de administratie in Whittier. thans eveneens definitief hebben weten te torpederen. Over deze punten zijn Soekarno en Chou het waarschijnlijk geheel eens geweest. Ook over de oprichting van een soort con tra-Volkenbond zal weinig verschil van me ning tussen Peking en Djakarta hebben be staan. In zulk een organisatie, die dus behalve Indonesië voorlopig slechts communistische staten zou omvatten komt Soekarno toch wel in de positie van de man, die de tijger bereed. Wat er met hem gebeurde kan men leren uit een Chinees spreekwoord. 25 april '65 CIVIS. "Archie" Bogaardt was op 21 april 1965 12>/2 jaar burgemeester van Rijswijk. Nog vele, vele jaren in deze, of een nog belangrijker func tie, burgemeester! En moge ook in de komen de jaren uw steeds zo actieve en vruchtbare belangstelling voor ons "Indische" mensen, niet verflauwen! Niet, dat wij daarover in twijfel verkeren. Want ook in zijn laatste, zo bij uitstek "Nederland se" functie heeft burge meester drs. A. Th. Bogaardt zijn oude vrienden en zijn omge ving niet vergeten. Geboren in Buitenzorg, na zijn studie werk zaam op de Algemene Secretarie, daarna op steeds belangrijker posten in Batavia werd zijn rol in het openbare leven steeds belangrijker. Raadslid en wethouder voor de oorlog, burgemeester na de bezetting, ein digde hij zijn Indische loopbaan als staats secretaris van sociale zaken. Deze nuchte re opsomming zegt veel, maar lang niet alles. Zijn onverpoosd streven voor de ver heffing en versteviging van de kleine In do te doen wat in zijn vermogen was om de van huis en hof verdrevenen in Nederland het leven dragelijk te maken, geven hem aanspraak niet alleen op onze bijzonder Tong Tong's directeur de Heer Catalani feleciteert "Archie", (links op de foto), neen niet met zijn koperen feest, maar toen hij 2 jaar geleden werd uitgeroepen tot "Burgemeester van de Pasar Maiam Tong Tong". hartelijke gelukwensen maar op onze grote dankbaarheid. Dat tijdens zijn ambtsperiode in Nederland "zijn" gemeente tot grote bloei kwam, en van een gezapige plattelandsgemeente on der de rook en in de schaduw van de Resi dentie uitgroeide en in inwonertal verdub belde is een reden tot grote voldoening. Dat hij in zijn ambtsperiode deed wat hij kon, om gerepatrieerden tegemoet te komen op allerlei gebied en in vaak zeer moeilijke gevallen niet alleen morele maar ook mate riele steun wist te verlenen geeft hem het recht op grote waardering in onze kring. CIVIS. 7

Tong Tong | 1965 | | pagina 7