VOOR DE VROUW Het romantische leven van Angelica Catalani DE ECHTE FRANSE KEUKEN I I O, DIE ANAKS TOCH! De Bataviasche Courant van 12 april 1817 geeft een lyrisch verslag, dat betrekking heeft op een Italiaanse zangeres, waarvan de achternaam in Tong-Tong milieu bekend is: Cata lani. Dit was het land (schreef de journa list, t.w. Engeland) waar zulk een talent de verdiende bewondering en erkenning vin den moest. Nooit heeft een kunstenaar of kunstenares in alle opzichten zulk een rij ken oogst mogen hebben. De opbrengst van hare, gedurende haar verblijf in Enge land gegeven Benefice-Concerten bedraagt meer dan 90.000 Guinjes. Daarbij vond zij en bij de Natie en bij de eerste en be schaafdste klassen altijd het beste onthaal; alle feesten werden door haar luister bij gezet en haar zedelijk gedrag voldeed aan de strengste eischen, welke de zedekunde kent. Zij moet 37 jaar oud zijn, maar zij schijnt jonger, daar zij aan een edel Romeinsch gelaat eene fraaye leest paart en de kunst harer jeugd nog altijd bewaart. Het karak ter van Catalani is door alle blijken van hulde, waarmede zij overal overstroomd wordt, niet veranderd, zij is zoo goedaardig en nederig gebleven dat men haar La Co- sa Rara noemt (cosa rara zeld zaam iets). In de tijd dat de Bataviasche Courant bo venstaand artikel publiceerde, was er in het toenmalige Indië nog geen enkele Cata lani. De voorvader van de Indische tak moest nog geboren worden! Dank zij de genealogische speurderstalenten van Dr. G. Catalani kwam ik in het bezit van do cumentatie over dit (vermoedelijk) familie lid, terwijl de roman van Heinrich Satter „Angelica Catalani, Primadonna der Kaiser und Könige" haar romantisch leven weer geeft. Het commentaar hierbij heeft een enigszins commercieel, sensationeel tintje. „Was heute die Callas ist dat was in de grootste tijd van de Italiaanse opera de goddelijke primadonna Catalani, Angelica, jjLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiinniiiiniinnniiiiininmiiiiiMiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiw door Robert J. Courtine Prijs f 3,50 B Wie met ambitie kookt moet dit boek- 1 je beslist eens aanschaffen. Courtine g 1 heeft hiervoor de Grand Prix de la j Littérature Gastronomique gekregen en met recht. Het is een verrukkelijk boekje met vele goede practische j raadgevingen, anecdoten en inspire- 1 rende recepten. Verkrijgbaar bij Tong Tong. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de engelachtige. Maar zij was de schrik der theaterdirecteuren en de favoriete van kei zers en koningen. Wanneer zij zong vergat het publiek haar vele schandalen(sic) en bejubelde haar geestdriftig Dit is na tuurlijk in flagrante tegenstrijd met haar deugdzaamheid: als men het panorama van dit bont vrouwenleven overziet, en alle liefdesavonturen, moet zij inderdaad wel 'n Cosa Rara zijn geweest om zo deugdzaam te blijven. Dit zal misschien terug te voeren zijn op haar opvoeding in het klooster San ta Lucia. Angelica Catalani werd geboren in 1780 in Sinigaglia, in de Kerkelijke Staat, als doch ter van arme landbouwers. Als novice in het klooster zong zij dik wijls solo's i mee in het kerkkoor en werd geestdriftig toegejuicht door het publiek, dat bij haar merkwaardige stem de ingeto gen omgeving vergat. Als zij zestien jaar is wordt zij ontvoerd uit het klooster door Cavos en Zamponi, di recteuren van de eerste opera in Venetië. Haar vader was in het complot. De reden: het plotseling overlijden van de primadon na van de Venetiaanse opera en de Doge van Venetië wenste dat, ondanks dat er geen plaatsvervangster was, de voorstel ling door moest gaan. Zo van de kerk naar de opera - il n'ya qu'un pas! Het schuch tere kloostermeisje bleek over een prach tige coloratuur te beschikken en Carlo Bo- selli, gevreesd om zijn vulkanisch tempe rament, gaf haar een drastische, hoewel haastige opleiding. Het „natuurtalent" moest in een paar weken voor de Bühne gefor ceerd worden en technisch „gereed ge stoomd" voor de Lodoiska figuur uit de Opera van Mayr. Angelica Catalani beleef de ondanks een mislukte generale repetitie een sensationele prémière. Grote zus was jarig: als verjaarsdis kwa men er o.a. carbonaadjes op tafel; broertje (dol op carbonaadjes), gaf spontaan zijn aandeel aan zus weg. Op pa's vraag waar om hij dat deed, antwoordde hij: „Zij is vandaag toch „het Vleesvarken!" (hij be doelde n.l. het feestvarken). ASIATI Het gaat hier over mijn kleinzoon Martin Gebhardt, dezelfde bengel waarvan U de 3 uitbraak- of ontsnappingspogingen vast gelegd in foto's, in Tong Tong no. 19 heeft kunnen zien. De knaap reed op zekere dag met zijn moeder in een volle tram langs de gevan genis, alwaar zijn vader als administratief ambtenaar werkzaam was. Op het moment dat de tram deze Gouvernements- of Rijks instelling passeerde, schoot Martin's arm pje vooruit en luidop klonk de vraag, voor velen goed hoorbaar: „Mammie, zit Pappie nu in dat grote huis?" Wat de vele omstanders wel gedacht zul len hebben, kan ik U helaas niet vertellen, wel wat mijn schoondochter binnensmonds siste, maar dat is in een welgevoeglijk blad als Tong Tong, niet voor publiciteit vatbaar. Zij zal nog rillen als dit stukje haar onder ogen komt. K. A. GEBHARDT. Zeggen Uw kinderen of tjoetjoeks ook al tijd van die grappige dingen? Laat U ande ren dan ook eens lachen: schrijf die gezeg des op en stuur ze naar Tong Tong. Wanneer Uw mopje wordt geplaatst ont vangt U een "Je-lah-je-kripoet". Na een ander concert zong zij enthousiast maar bepaald gedachteloos de Marseillaise. Dit was zoveel als „landsverraad" in die jaren; zij werd dan ook gekwalificeerd als vijandin van de staat. Een arrestatie volgde spoedig en wel tijdens een romantische gondeltocht met nog wel liefst Frederico Grimaldi, (de zoon van de Doge van Ve netië) die zich verzette tegen haar gevan genneming en in een duel gedood werd. Angelica Catalani werd echter door Napo leon die met zijn troepen de „stad der ka nalen" overmeesterde, uit de staatsgevan genis bevrijd. In Satter's roman wordt gesuggereerd dat Napoleon dè man in haar leven is geweest; hij moet haar wel heftig het hof hebben gemaakt, want zij was later steeds voor hem op de vlucht. Haar roem als zangeres verbreidde zich snel, zij kreeg als achttienjarige een enga gement aangeboden in Lissabon, waar zij vijf jaar hoge bescherming geniet en veel succes oogst. In 1803 trouwt zij daar met de attaché van het Franse gezantschap, de Valabrèque, meesmuilend later Monsieur Valabrèque-Catalani genoemd. De ene bio graaf spreekt van een „marriage de raison", de andere ziet dit als een huwelijk uit lief de. Angelica moet in ieder geval bij de eerste ontmoeting met de elegante diplo maat uitgeroepen hebben „Ma, che bel of- ficiale!" (Slot volgt) CC. 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14