Tong-Tong Tienerclub door ROB DESSAUVAGIE en MILLIE OP ZWERVERS VOETEN DOOR DE EEUWEN li RW Boroboedoer, machtig kunstwerk op Java. Hoewel niemand van jullie hem ooit gezien zal hebben, zullen ongetwijfeld velen er door ouders en bekenden over hebben ho ren spreken: De Boroboedoer, wellicht het schoonste bouwwerk dat ooit een gods dienst door mensenhanden deed optrekken. Over de oorsprong is weinig bekend. Oud heidkundigen hebben vastgesteld, dat aan de bouw van dit Boeddistisch monument voor het geloof begonnen moet zijn om streeks de tweede helft van de 8e eeuw. Het is eigenlijk geen tempel, maar een z.g. 'stoepa', een koepelvormig heiligdom waar de geloofs relieken werden bewaard, het stoffelijk overschot van heilige wezens. De Boroboedoer heeft de vorm van een trappyramide en is gebouwd rondom een lage heuvel die de kern vormt, opgetrokken tot een vierkant. Elke zijde van dit vierkant heeft een lengte van 173 M. Van elke zijde voert een gedeeltelijk door poorten over welfde trap naar de hoofdstoepa. Hier wer den mogelijk de stoffelijke resten bewaard van de Gautama Boeddah, de Grote Boed- dah zelf. De trappen voeren langs gaande rijen en terrassen waarvan, merkwaardiger wijze de onderste terrassen vierkant, de bovenste drie daarentegen rond gevormd zijn. Schitterende reliëfs, niet minder dan 2.141 in getal, versieren de gaanderijen. In deze reliëfs, zich uitstrekkend over onge veer 2 Eng. mijlen, zien we het leven van Boeddah geheel afgebeeld. Aan de buitenmuren der gaanderijen bevin den zich 432 nissen. In elk daarvan bevindt zich een Boeddahbeeld. Op de muren van de terrassen zijn kleine stoepa's aangebracht, versierd met pinakels. Ook daarin bevonden zich Boeddahbeelden. Wat weten we omtrent deze Boroboedoer? Vrijwel niets, Ontelbare veronderstellingen zijn er geweest, waarvan de waarschijnlijk ste wel is dat het diende tot laatste rust plaats van Boeddah zelf. Maar wie de ont werper is geweest, wie de uitvoerders, hoe- vel tientallen jaren men gewerkt heeft aan dit reusachtige geloofsmonument, we weten het niet. Toen de Islam het Boeddisme kwam ver dringen raakten de oude heiligdommen in verval. Veel hebben ze te lijden gehad van de Moslimse beeldenstorm, meer echter nog door onwetenschappelijke plunderaars, die zich niet ontzagen het bouwwerk te vernie len, om zich beelden geheel of gedeeltelijk te kunnen toe eigenen. Later heeft de Ne derlandse regering echter weer veel her stelwerk tot stand gebracht. Een groot aan tal van de geroofde beelden heeft men weer kunnen opsporen en herplaatsen. En zo draag ik dan in mijn herinnering mee dit groots monument, zoals het daar lag in het prachtige Indische landschap. De peinzende Boeddah, de blik gericht op het Nirwana. Zijn geheim zal hij nimmer voor ons ont sluieren. MILLIE THE CAPS Hoewel op het ogenblik dat ik dit schrijf het eer ste TV optreden van The Caps nog moet plaats vin den neem ik aan dat de meeste TT-Club lezers mei wel naar „Combo' zullen hebben gekeken er geluisterd hebben naar de vrij nieu- we groep - met sportpetten getooi de, vandaar de naam - musici die onder leiding van Hans van Hemert hun TV debuut maakten. Bovendien werden twee eigen composities, die in middels ook al op de plaat versche nen, van Van He mert gebracht, n.l. „I wanna tell you" en „Enough for two". Hans van He mert (7-4-1945) is de zoon van een van onze beste TV- regisseurs Willy van Hemert en werkt op 't programmabureau van een platenfirma. Ver der bestaat de groep uit: Roy Beltman - slaggitaar - reklametekenaar; Ronnie de Boer - sologitaar - laborant; Dick Anker smit - basgitaar - lay-outman; Rob Om- bach - slagwerk - pas van school af. Oplossingen prijsvraag. Er werden weer vele goede oplossingen ontvangen met „Willeke Alberti" als juist antwoord en dus moest er weer geloot worden. Met mijn gelukwensen kwamen uit de bus: Eveline Samuels, Leliestraat 21, Tilburg en Linda Dornseiffer, Hoogeveen- laan 133, Den Haag. Het plaatje zal er in middels wel zijn, hoop dat het naar smaak is! Voor de slechte loters echter geen getreur, hier gaan we weer met nieuwe winstkan sen. Graag vóór 25 mei a.s. oplossingen aan Rob Dessauvagie-TTT-club, Prins Mau- ritslaan 36, Den Haag: „Noem tenminste 2 deelnemers (sters) van de Nederlandse ploeg die dit jaar in Knokke ons land zal vertegenwoordigen". IS ER TALENT ONDER DE TTT-CLUBBERS In het vorige nummer van Tong Tong ver telde ik iets over nieuwe grammofoonplaat- produkties van o.a. Tony Nolte - The Stork Town Dixie Kids en The Revolts. Nu wil ik een klein geheimpje verklappen en wel dat ondergetekende als „free-lance-producer" (wat een fijn duur woord!) hier achter zit. Nu vraag ik mij af of onder de lezers nog - al of niet verborgen - talent aanwezig is in het lichte genre muziek, zang, e.d. Tekst schrijvers en/of componisten zijn ook wel kom. Begrijp mij nu goed, ik bedoel natuur lijk niet dat iedereen die wel eer, taar heeft vastgehouden talent is en^. ook niet het plan een grote talentenjaih organiseren maar als er TT-ers zijn (of deze bekenden hebben) die - met zelfkennis menen - iets te presteren, zal ik het erg op prijs stellen hier een briefje over te krijgen. Ik zal dan verder contact opnemen en mocht er iets uit komen dan wordt dat natuurlijk op deze pagina bekend gemaakt. Ik ben heel benieuwd en wacht op de brieven! Henk van Buul and his rhythm. De Dordtse pianist Henk van Buul is één van de oude getrouwen in jazz-club werk. Al 18 jaar leidt hij het huisorkest van de Dordtse Jazz Sociëteit, waarvan hij tevens voorzitter-oprichter is. Daar hij al in 1935 optrad had Polydor de gelukkige gedachte hem bij zijn 30-jarig pianistenjubileum in staat te stellen een plaatje uit te brengen waarop hij met bassist Due de Leeuw en drummer Willem Jan van Vollenhoven (be kende naam hè) Lulu's back in town" en „Swanee River" speelt. Ontvangen nieuw repertoire: verve: Oscar Peterson Trio: ..People" en ,,You look good to me", philips: La Bostella (Twee Bostella's - zie de vo rige Tong Tong) gespeeld door Frankie Monte- belfo et son orchestre. fontana: Dionne Warwick: Is there another way to love you" en ,,You can have him". philips: Willeke Alberti": „Vanavond om kwart over zes ben Ik vrij". „In m'n dromen" philips: Willy Alberti": „Oh, wat mooi" en „Mijn hart Is in Rome geble ven". mercury: Julie Rogers: „Hawaiian wedding song" en „Turn around, look at me". philips: Willy en Willeke Alberti": „Omdat ik zoveel van je hou" en „Toch ben ik dol op jou", philips: Robert Cogo: „Une biere pour mon cheval", „Personne". fontana: Ria Valk: „Ik lig op mijn kussen stil te dromen". „Adieu, vaarwel, goodbye", philips: Filomena: „Melancholie" en „Perom-pom-pom". Tot...de volgende TTT-club. ROB. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO q Beste Tieners, O O We kregen een vezoek van een, in Neder- q O land geboren Jongeman, oud 22 jaar, die o O graag in kontakt wil komen met jongeren, O O afkomstig uit Indonesië. Wie van jullie O O schrijft hem eens? Een leuke kans om na- O O der tot elkaar te komen en van gedachten O y te wisselen. Zijn adres Is: O j=j P. W. Broekharst Jr. O Piersonstraat 27, x O Maassluis. MILLIE. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 17

Tong Tong | 1965 | | pagina 17