De Blauw-saffier Radio BOLLAND vervolg van pag. 18 Daar stond hij dan, moederziel alleen. Na enige ogenblikken, toen alles al quiet en all clear was kwam ik achter de ,,daon pandan" struik tevoorschijn. ,,Wat ga je nou doen, Ludo?" vroeg ik, ,,je gaat toch niet echt in de alang-alang slapen?" „Nee natuurlijk niet. Saaie lol toch. Ik ben Robinson Crusoë. Ik ga een tent onder de klapperboom bouwen." Na een combinatie van enkele rappe sluip en snuffeloefeningen wist hij een laken en deken uit zijn kamer naar buiten te smok kelen. De volgende missie leverde een pan, gongseng en een halve fles klapperolie uit zijn moeders keuken op. De kokkie hield wijselijk haar mond en bleef maar hevig geïnteresseerd in haar wadjan met „goren- gan tjelleng" roeren, daar ze weieens meer met zijn scherpe knokkels had kennisge maakt. De tent werd zonder veel moeite opgezet, zo van: stok in de grond, deken erover heen en bakstenen op de punten. Een oventje in de vorm van een kuil in de grond tussen twee bakstenen kompleteerde het huishouden. Net waren we klaar met alles, toen als op commando onze magen begonnen te knagen. Dus besloten we om maar direct op jacht te gaan. Als jachtbuit kozen we de in het vrije veld rondlopende kippen van de Chinese bakkerij „Sanitas uit. Onder luid gekakel en gekerm sloegen we met een end bamboe, een vette, met de veren naar buiten omgedraaide babbon de eeuwige jachtvelden in. De arang uit mijn moeders keuken werd zonder veel moeite versierd en weldra deed het oventje voor het eerst zijn werk. De gedeeltelijk verbrande kip smaakte wel iswaar naar een mixture van geroosterd zwijn en verbrande apeharen, maar niette min aten we het wildbraad met smaak op. Ondertussen was het al de zesde maal dat de baboe mij, namens mijn moeder naar binnen geroepen had, om het avondeten te nuttigen. Toen deze noodzakelijke bezig heid achter de rug was, kon ik toch de verleiding niet weerstaan om even te kij ken hoe de nieuwbakken Robin Hood het wel maakte, hoewel ik na zessen niet meer de deur uit mocht. Daar ik deze dag echter ontzettend veel op het gebied van Indianen-streken had opgestoken, wist ik ongemerkt het huis uit te sluipen, na nog wat kerstboomkaarsen uit de buffetla te hebben gegrist. Weldra flakkerde er in de tent een myste rieus licht. De algehele sfeer werd er niet beter op, toen Ludo de bekende spookver halen begon te vertellen, 't Werd me hoe langer hoe meer benauwd om 't hart, voor al daar zijn gezicht toch al zo luguber door die gammele kaarsen werd verlicht. Toen we plotseling zachte voetstappen buiten de tent hoorden schrokken we ons dubbel en dwars een beroerte. Dat was natuurlijk de komst van een of andere kwade geest. De voetstappen hielden op en de deken aan de ingang werd opengeslagen Het bleek Ludo's vader te zijn die zijn zoon bij de kraag uit de tent sleepte en hem aan een oor het huis in trok. Daarmee werd het avontuur als geëindigd beschouwd en ik rende schielijk huiswaarts toe. W. R. HORSTING Goenoeng Sahari 1954. Al maanden lang spelen die woorden me door het hoofd. Niet doorlopend, natuur lijk, maar zo nu en dan, als het denken plotseling voor een ogenblik wegvalt. Dan dringen de woorden van de oude kakeh zich aan me op en hoor ik hem weer zeg gen, met die hoge en zangerige stem: „Non, je zoekt zo ver en toch is het zó dichtbij". Zelfs de tijdelijke beroering die de komst van de nieuwe medebewoners veroor zaakt Tja, dat is me ook wat! Krijg je daar zo maar een berichtje van de H.O.B. dat de achterkamers van je huis bezet zullen worden door mensen uit Soerabaia! Alsof het huis nog niet vol genoeg is. En nog steeds hoor je ze maar rommelen. Het is weliswaar niet laat, maar ik lig toch maar al in bed, heerlijk tussen de goelings en onder de slimoets. Het is er anders ook wel het weer naar! Die zwaar ruisende regen, die de straten overspoelt en de krui nen der bomen neerdrukt onder de last van haar druppels, tot ze er even mistroostig bijstaan als een afgebeulde sado-hit na zijn zoveelste vracht. Ik heb het ruime Soerabaia-bed helemaal voor mij alleen. Mijn ega zal wel ergens in Priok zitten, in dit naargeestig weer bin nenshuis waarschijnlijk, koffie drinkend in gezelschap van zijn mandoers. Van zijn nachtdienst zal vandaag wel niet veel te rechtkomen, vermoed ik. Afijn, het is zelfs geen weer voor dieven! Waar had hij het ook weer over vanoch tend? Oh ja, over ene Lunapouw. Juist, de man die een blauw-saffier te koop had, enige maanden terug. Arme jongen, de spijt had nog door z'n woorden geklonken! Hij had de steen zo graag gekocht, omdat het z'n maandsteen was. Maar wat doe je, als je geen geld hebt. Niets! Je zult moeten wachten tot er zich een gunstiger gelegen heid voordoet. Die nacht was de oude kakeh me versche nen, zoals een keer ervoor. Ik zie hem nog duidelijk voor me, gezeten op een matje vóór mijn bed en met de benen onder zich gekruist. Het oude ingevallen gezicht, de witte baard, de kain-plikat om de magere schouders, de smalle handen in gebed ge vouwen in de schoot, het was alles pre cies geweest als voorheen. En weer had den de oude ogen in het rimpelige gezicht me vriendelijk aangekeken toen hij tot me sprak. „Non", zei hij, „Je zoekt zo ver; de steen is heel, heel dichtbij; hij is hier in huis". Ik heb er mijn man nooit iets van verteld. Wèl heb ik het hele huis overhoop gehaald, de hele volgende dag, de dag daarop, vele dagen daarna. Er zijn veel dingen te voor schijn gekomen, waar ik ook blij mee was, maar een blauw-saffier was er niet bij. Toch staat er wat te gebeuren. Ik weet het. Neen, ik voel het. Het weer, de hele at mosfeer. Of misschien de lampoe tèmplèk, die wat vreemd opflakkert af en toe, zoals op de avonden dat de oude kakeh me ver schenen is? Zou gendoh er niet genoeg minjak-tanah in hebben gedaan? Ach, wat verbeeld ik me toch? Het is na tuurlijk allemaal wishful thinking. En dat ge voel van dat er wat gebeuren gaat! Natuur lijk gevolg van ons toevallig gesprek er over, vroeger op de ochtend! En van mijn gedachten, die zich automatisch weer aan de oude kakeh hechten. Of van die ruil vanmid dag! De nieuwe buurman die de robijnen hanger om mijn hals bewondert, mijn myra tegen één van zijn stenen wil ruilen, en er tenslotte zijn verzameling bij haalt. Een tjem- paka heeft hij en een ketjubung kasihan, een duri-bulan, een berdjah-api, een pirus, en nog wat meer. En als hij mijn interesse ziet verflauwen, zoekt hij in zijn portefeuille en duwt me iets onder de neus dat het midden houdt tussen een wrat en een stuk je boomschors, met de bewering dat hij het van een Arabier gekregen heeft en dat het een zeer waardevolle steen is die hij alleen tegen mijn myra wil ruilen. En ik ruil mijn myra tegen het onogelijke onding! HOE BEN IK ER OOIT TOE GEKOMEN? Ik stap uit mijn bed, pak de steen van de Arabier uit mijn tas, loop er mee in de lichtkring van de lampoe tèmplèk. En als het licht in de steen weerspiegelt, is het of mijn denken en doen verder wordt ge leid. Ik pak een lapje, drenk het in klapper olie en begin de „wrat" op te wrijven. Ik wrijf en wrijf tot er zich onder 't dikke zwart een blauwe glans vertoont, die langzaam over de hele steen voortkruipt naarmate ik verder wrijf. Ik houd op met wrijven als er in mijn hand de mooiste blauwsaffier ligt die ik ooit heb gezien, van het zuiverste hemelsblauw dat men zich denken kan en met de vijf stralen in het hart. Inderdaad, ik zocht zo ver en hij was zo dichtbij. Ik heb in mijn slaapkamer menjan gebrand en kembang tudjuh-rupa neergelegd, en de wens geuit dat de oude kakeh me nog lang bij zou staan S. A. CEULERS-OLIVEIRO. Stationsweg 143 - Tel. 601703 - Den Haag Speciale aanbieding: L.P. The Country Side of Jim Reeves met o.a.: I won't forget you, Fallen Star, Blue Side of Lonesome. Mono of sterio f 10,— Chet Atkins and his guitar. Mono of sterio f 10,— Heeft U reeds De verliefde Bandeng en de oude Knll-er door de Heer Valk be steld? f. 3,95. Gründlg bandrecorders met f. 100,— korting Bas F - recorderbanden met 20 korting. Verzending onder rem bours door heel Neder land. 19

Tong Tong | 1965 | | pagina 19